ILPP1/443-439/08-4/MT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-439/08-4/MT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej, przedstawione we wniosku z dnia 24 kwietnia 2008 r. (data wpływu 28 kwietnia 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 lipca 2007 r. (data wpływu 15 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla czynności ustanowienia odrębnej własności lokali - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla czynności ustanowienia odrębnej własności lokali. Wniosek uzupełniono w dniu 15 lipca 2008 r. o podpis drugiego członka zarządu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (dalej: Spółdzielnia) w okresie od marca do grudnia 2007 r. zrealizował budynek mieszkalny dwudziestoczterorodzinny. W miesiącach od maja do lipca 2007 r. Podatnik zawarł z członkami indywidualne umowy o budowę lokali, na podstawie których wnosili oni do Spółdzielni zaliczki na wkład budowlany, a Wnioskodawca zobowiązał się do wybudowania lokali mieszkalnych i ustanowienia po zakończeniu budowy, najpóźniej do dnia 31 grudnia 2007 r., spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz członków spółdzielni.

Zgodnie z ustawą z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 125, poz. 873), z dniem 31 lipca 2007 r. roszczenia członków o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, wynikające z zawartych umów o budowę lokali, uległy z mocy ustawy przekształceniu w roszczenia o ustanowienie odrębnej własności lokali z jednoczesnym przeniesieniem własności lokali na rzecz członków (art. 7 ust. 1 i ust. 4 ustawy - ekspektatywa spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu stała się ekspektatywą prawa odrębnej własności lokalu).

W dniu 28 grudnia 2007 r. zostały sporządzone przez notariusza umowy ustanowienia odrębnej własności przedmiotowych lokali i jednoczesnego przeniesienia tej własności na rzecz członków.

Przedstawiając powyższe Wnioskodawca informuje, że w dniu 23 października 2007 r. WSA w Warszawie wydał korzystny dla skarżącej spółdzielni mieszkaniowej wyrok o sygn. akt III SA/Wa 1518/07 uznając, że "ustanowienie odrębnej własności lokali przez spółdzielnię na rzecz członka w zamian za wkład budowlany skutkuje przeniesieniem własności lokalu na członka, a zatem jest czynnością, która jest wskazana w art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c) ustawy o VAT". Ww. przepis stanowi, że do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz przeniesienia na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego lub własności domu jednorodzinnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy do czynności ustanowienia odrębnej własności lokali wybudowanych w roku 2007 z wkładów budowlanych wniesionych przez członków, spółdzielnia powinna zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 0% w oparciu o art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c) ustawy o VAT - zgodnie z wyrokiem WSA w Warszawie z dnia 23 października 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 1518/07.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z tym, że notarialne umowy ustanowienia odrębnej własności lokali mieszkalnych i przeniesienia własności lokali na rzecz członków, którzy wnieśli wkłady budowlane zostały sporządzone w terminie wskazanym w art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c) ustawy o VAT, zostały spełnione wszystkie przesłanki warunkujące zastosowanie stawki podatku VAT w wysokości 0%, co zostało potwierdzone wyrokiem WSA w Warszawie z dnia 23 października 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 1518/07.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 5 cyt. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Podstawowa stawka podatku, w myśl art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, wynosi 22%. Jednakże, zarówno w treści samej ustawy jak i w przepisach wykonawczych do niej przewidziano opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi oraz zwolnienie od podatku.

Przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 cyt. ustawy zwalnia od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe. Stosownie natomiast do art. 43 ust. 7 - zwolnienie określone w ust. 1 pkt 10 nie ma zastosowania w przypadku, o którym mowa w art. 29 ust. 8.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o VAT w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę podatku w wysokości 7% w odniesieniu do: obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Art. 2 pkt 12 ustawy o VAT definiuje obiekty budownictwa mieszkaniowego jako budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W myśl natomiast art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c) ww. ustawy, do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz przeniesienia na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego lub własności domu jednorodzinnego.

W przepisie tym nie określono jak należy rozumieć pojęcie "przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego".

Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) posługuje się pojęciami "przeniesienie własności lokalu" oraz "ustanowienie odrębnej własności lokalu" dla określenia dwóch różnych stanów prawnych. W ww. ustawie można wyróżnić następujące czynności, w wyniku których dochodzi do przeniesienia na rzecz członków spółdzielni własności lokalu mieszkalnego:

- przeniesienie własności lokalu przez spółdzielnię na rzecz członka, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego (o czym stanowi art. 12 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych),

- przeniesienie własności lokalu przez spółdzielnię na rzecz członka, któremu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego (o czym stanowi art. 1714 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych).

Natomiast w art. 18 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych określono, iż ustanowienie odrębnej własności lokalu może nastąpić na rzecz "nowego" członka spółdzielni, z którym spółdzielnia dopiero zawiera umowę o budowę lokalu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca zawarł z członkami spółdzielni indywidualne umowy o budowę lokali, na podstawie których wnosili oni wkład budowlany, a Podatnik zobowiązał się do wybudowania lokali mieszkalnych i ustanowienia po zakończeniu budowy, najpóźniej do dnia 31 grudnia 2007 r., spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz ww. członków.

Zgodnie z ustawą z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 125, poz. 873), z dniem 31 lipca 2007 r. roszczenia członków o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, wynikające z zawartych umów o budowę lokali, uległy z mocy ustawy przekształceniu w roszczenia o ustanowienie odrębnej własności lokali z jednoczesnym przeniesieniem własności lokali na rzecz członków.

W związku z powyższym, w dniu 28 grudnia 2007 r. zostały sporządzone przez notariusza umowy ustanowienia odrębnej własności przedmiotowych lokali i jednoczesnego przeniesienia tej własności na rzecz członków.

Zatem w przedmiotowej sprawie występuje ustanawianie odrębnej własności lokalu na rzecz takiego członka spółdzielni, który jest "nowym" członkiem, gdyż wcześniej nie posiadał ani lokatorskiego ani własnościowego prawa do przedmiotowego lokalu i swój staż w spółdzielni rozpoczyna od uzyskania od razu odrębnej własności lokalu.

Biorąc pod uwagę przytoczone przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, iż czynności realizowane przez Spółdzielnię, tj. czynności dostawy obiektów budownictwa mieszkaniowego jak i przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel czyli ustanowienia i przeniesienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego, podlegają regulacjom zawartym w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o VAT, tzn. opodatkowane są stawką obniżoną w wysokości 7%.

Jednakże obniżona stawka podatku ma charakter wyjątkowy i ma zastosowanie wyłącznie do towarów wskazanych przez ustawodawcę. Przepis art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b) cyt. ustawy obejmuje swoim działaniem wyłącznie obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, które wypełniają funkcje mieszkaniowe, a nie użytkowe.

Powołany przez Wnioskodawcę wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 października 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 1518/07 jest rozstrzygnięciem w konkretnej sprawie, osadzonej w określonym stanie faktycznym i tylko do niej się zawęża, w związku z tym nie ma mocy powszechnie obowiązującego prawa.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl