ILPP1/443-425/08-2/MT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-425/08-2/MT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko "X" Zakład Produkcyjno-Usługowy, przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2008 r. (data wpływu 22 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca wygrał przetarg ogłoszony przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, Oddział we W. pod nazwą "Kompensacja...", polegający na robotach budowlanych, w skład których wchodzą następujące czynności:

- zbudowanie drewnianych zastawek w rowach odwadniających na terenie nadleśnictwa,

- wykonanie i rozwieszenie platform gniazdowych (dla siedlisk bielika, bociana i puchacza) na terenie nadleśnictwa,

- wykonanie i rozwieszenie skrzynek lęgowych dla ptaków na terenie nadleśnictwa,

- modernizacja wykonanych ogrodzeń z siatki poprzez zamontowanie poprzecznych żerdzi drewnianych na terenie nadleśnictwa,

- wymiana słupków ogrodzeniowych na terenie nadleśnictwa,

- nasadzenie sadzonek jarzębu pospolitego na terenie nadleśnictwa.

Ww. zakres robót związany jest z poprawą siedlisk gatunków chronionych. W związku z powyższym Wnioskodawca ma wątpliwości co do zastosowania stawki VAT, ustalonej w umowie w wysokości 22% dla całości wykonania zadania kompensacji przyrodniczej.

W myśl umowy na całość zadania winna zostać wystawiona faktura VAT z 22% stawką podatku.

Zainteresowany zaznacza, że wymienione czynności mają być wykonane na terenach nadleśnictw i w związku z tym, zdaniem Wnioskodawcy, właściwym jest PKWiU 01.41.12 (zagospodarowanie terenów zieleni) ze stawką VAT po 1 maja 2008 r. w wysokości 7%, bądź PKWiU 02.02.10 (usługi związane z leśnictwem) ze stawką VAT w wysokości 7%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy słusznie zastosowano stawkę VAT 22%, czy należało zastosować 7% stawkę dla całości wykonania czynności wymienionych pod nazwą "Kompensacja...".

Zdaniem Wnioskodawcy, w stosunku do ww. czynności zastosowanie znajduje stawka podatku w wysokości 7%. Wątpliwości rodzi jedynie zakwalifikowanie, czy są to usługi związane z rolnictwem czy z leśnictwem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel - art. 7 ust. 1.

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w myśl art. 7.

Zgodnie z art. 8 ust. 3 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Dla prawidłowego określenia wysokości stawki podatku od towarów i usług od czynności, których przedmiotem są poszczególne towary i usługi, ustawodawca odsyła do klasyfikacji statystycznych wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, powołując w przepisach dotyczących obniżonych stawek podatku oraz w załącznikach do ustawy symbole PKWiU.

W myśl § 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 89, poz. 844 z późn. zm.), dla celów podatku od towarów i usług (do dnia 31 grudnia 2008 r.) stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług, wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.).

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca wykonuje roboty związane z poprawą siedlisk gatunków chronionych. Zainteresowany wskazał, że przedmiotowe czynności mieszczą się w grupowaniu PKWiU 01.41.12 "usługi związane z zagospodarowaniem terenów zielonych" albo PKWiU 02.02.10 "usługi związane z leśnictwem i pozyskiwaniem drewna".

Przepis art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, że stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl natomiast art. 41 ust. 2 cyt. ustawy dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Zgodnie z przepisem art. 146 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 30 kwietnia 2008 r., stosowało się stawkę w wysokości 3% w odniesieniu do czynności, o których mowa w art. 5, których przedmiotem były towary i usługi wymienione w załączniku nr 6 do ustawy, z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów.

W poz. 135 i 136 załącznika nr 3 do ustawy o VAT wskazano, że preferencyjną stawkę podatku VAT w wysokości 7% stosuje się do czynności z grupowania PKWIU ex 01.4 "usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt" oraz z grupowania ex 02.02.10 "usługi związane z leśnictwem i pozyskiwaniem drewna, z wyłączeniem patrolowania lasów". Oznaczenie w załączniku danej grupy "ex" wskazuje, że stawka podatku odnosi się tylko do danego wyrobu z danego grupowania.

W świetle zacytowanych wyżej przepisów należy stwierdzić, że dla czynności zaklasyfikowanych przez Wnioskodawcę do grupowania PKWiU 01.41.12 stawkę podatku VAT w wysokości 3% stosowało się jedynie do dnia 30 kwietnia 2008 r. Natomiast od 1 maja 2008 r., zgodnie z pozycją 135 załącznika nr 3 do cyt. ustawy, zastosowanie znajdzie preferencyjna 7% stawka VAT.

Również w odniesieniu do czynności zaklasyfikowanych przez Wnioskodawcę do grupowania PKWiU 02.02.10, Podatnikowi przysługuje - stosownie do pozycji 136 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług - prawo do zastosowania stawki podatku VAT, o której mowa w art. 41 ust. 2 ww. ustawy.

Podkreślenia wymaga fakt, iż zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji statystycznych - na podstawie Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej.

W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania, w tym także dla usług według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź, który udziela informacji w zakresie stosowania wyżej powołanych standardów klasyfikacyjnych. Tylko w przypadku prawidłowego zaklasyfikowania do właściwego grupowania PKWiU możliwe jest rozstrzygnięcie o zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług danego towaru lub usługi.

Z uwagi na powyższe, tut. Organ nie jest właściwy dla rozstrzygania kwestii decydujących o wyborze symbolu PKWiU dla wykonywanych przez Podatnika czynności.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl