ILPP1/443-423/07-2/BP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-423/07-2/BP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej "E.", przedstawione we wniosku z dnia 14 listopada 2007 r. (data wpływu: 20 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania opłat eksploatacyjnych pobieranych od członków spółdzielni z tytułu własnościowego prawa do garażu:

1.

jest nieprawidłowe - w części dotyczącej pytania nr 1,

2.

jest prawidłowe - w części dotyczącej pytania nr 2.

UZASADNIENIE

W dniu 20 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania opłat eksploatacyjnych pobieranych od członków spółdzielni z tytułu własnościowego prawa do garażu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W zasobach Spółdzielni znajdują się własnościowe prawa do garaży przysługujące:

* członkom Spółdzielni, którzy posiadają spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych;

* członkom Spółdzielni, którzy są właścicielami lokali mieszkalnych;

* osobom, które nie są członkami Spółdzielni.

Spółdzielnia jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy należy uwzględnić podatek od towarów i usług w opłatach eksploatacyjnych pobieranych z tytułu własnościowego prawa do garażu od członka spółdzielni, który posiada prawo do lokalu mieszkalnego oraz własnościowe prawo do garażu w tej samej nieruchomości.

2.

Czy należy uwzględnić podatek od towarów i usług w opłatach eksploatacyjnych pobieranych z tytułu własnościowego prawa do garażu od członka spółdzielni, który posiada prawo do lokalu mieszkalnego oraz własnościowe prawo do garażu w innej nieruchomości należącej do spółdzielni.

Zdanie Wnioskodawcy:

1.

Czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni posiadających własnościowe prawa do lokali, za które są pobierane opłaty zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz zajmujących garaże w tych samych nieruchomościach korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług.

2.

Czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni posiadających prawa do lokali mieszkalnych oraz zajmujących garaże w innych nieruchomościach należących do spółdzielni są opodatkowane stawką podatku w wysokości 22%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w części dotyczącej pytania nr 1 uznaje się za nieprawidłowe, a w części dotyczące pytania nr 2 - za prawidłowe.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 11 cyt. ustawy zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz:

* członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych,

* członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych,

* właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni,

za które są pobierane opłaty zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.).

Z § 8 ust. 1 pkt 18 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) wynika, że zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali mieszkalnych, za które są pobierane opłaty zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Przepisy art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych stanowią, że:

"ust. 1. Członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu";

"ust. 2 Członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu";

"ust. 4 Właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych. Są oni również obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu";

"ust. 5 Członkowie spółdzielni uczestniczą w kosztach związanych z działalnością społeczną, oświatową i kulturalną prowadzoną przez spółdzielnię, jeżeli uchwała walnego zgromadzenia tak stanowi. Właściciele lokali niebędący członkami oraz osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, mogą odpłatnie korzystać z takiej działalności na podstawie umów zawieranych ze spółdzielnią".

Ponieważ przepisy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji "lokalu mieszkalnego", przeto należy sięgnąć - w ślad za art. 2 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych - do definicji z ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.). Według art. 2 ust. 2 ww. ustawy przez samodzielny lokal mieszkalny rozumie się wydzieloną trwałymi ścianami w obrębie budynku izbę lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Stosownie do art. 2 ust. 4 cyt. ustawy do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż ("pomieszczenia przynależne").

Z zacytowanych przepisów ustawy o własności lokali wynika, że ustawodawca rozróżnia:

* "pomieszczenie pomocnicze" - pomieszczenie, które wraz z "izbą lub zespołem izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi" służy "zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych" (w tym przypadku chodzi o funkcjonalny związek "pomieszczeń pomocniczych" z "izbą lub zespołem izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi"),

* "pomieszczenie przynależne" - pomieszczenie, które w sensie prawnym stanowi część składową lokalu mieszkalnego, lecz w sensie funkcjonalnym nie może uchodzić za "przestrzeń" przeznaczoną dla zaspokajania "potrzeb mieszkaniowych".

Zwolnienia od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług oraz § 8 ust. 1 pkt 18 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług odnoszą się do czynności związanych z lokalami mieszkalnymi. Garaż wprawdzie stanowi część przynależną do lokalu mieszkalnego, jednak nie może uchodzić za pomieszczenie pomocnicze, które wraz z "izbą lub zespołem izb" jest przeznaczone na stały pobyt ludzi i służy zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych.

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Z powyższego wynika, że czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, związane z opłatami eksploatacyjnymi z tytułu własnościowego prawa do garażu, niezależnie od lokalizacji garażu (w tej samej nieruchomości co lokal mieszkalny członka spółdzielni czy w innej nieruchomości należącej do spółdzielni), nie korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 11 cyt. ustawy. Tym samym wspomniane czynności są opodatkowane stawką podatku wskazaną w art. 41 ust. 1 ww. ustawy - 22%.

W świetle powyższych uregulowań odpowiedzi na pytania przedstawiają się następująco:

Ad. 1

Czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, związane z opłatami eksploatacyjnymi z tytułu własnościowego prawa do garażu, zlokalizowanego w tej samej nieruchomości co lokal mieszkalny członka spółdzielni, nie korzystają ze zwolnienia od podatku, lecz na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, są opodatkowane stawką podatku 22%.

Ad. 2

Czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, związane z opłatami eksploatacyjnymi z tytułu własnościowego prawa do garażu, zlokalizowanego w innej nieruchomości niż lokal mieszkalny członka spółdzielni, są opodatkowane stawką podatku wskazaną w art. 41 ust. 1 cyt. ustawy - 22%.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl