ILPP1/443-413/11-4/MS - Stawka podatku VAT dla usług wykonywanych w dniu lub po dniu 1 stycznia 2011 roku, za które płatność otrzymano w roku 2010.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-413/11-4/MS Stawka podatku VAT dla usług wykonywanych w dniu lub po dniu 1 stycznia 2011 roku, za które płatność otrzymano w roku 2010.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 4 marca 2011 r. (data wpływu 9 marca 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 30 maja 2011 r. (data wpływu 1 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usług wykonywanych w dniu lub po dniu 1 stycznia 2011 r., za które płatność otrzymano w roku 2010 i obowiązku korekty podatku należnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usług wykonywanych w dniu lub po dniu 1 stycznia 2011 r., za które płatność otrzymano w roku 2010 i obowiązku korekty podatku należnego. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 30 maja 2011 r. o doprecyzowanie opisu stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W roku 2010 Spółka świadczyła różnorodne usługi. Należy przy tym zaznaczyć, że Spółka nigdy nie świadczyła usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o VAT.

Spółka pobrała płatności za ww. usługi z góry. Otrzymała płatność w roku 2010 i w ciągu 7 dni od daty otrzymania płatności wystawiła faktury VAT. W związku z otrzymaniem całości kwoty należnej za usługi w roku 2010, na wszystkich ww. fakturach Spółka zastosowała 22% stawkę VAT.

Na niektórych ww. fakturach zostały wyszczególnione okresy przez jakie klienci mogą korzystać z opłaconych z góry usług, na przykład rejestracja domeny na okres 12 miesięcy, odnowienie domeny na okres 24 miesięcy, aktywacja usługi E-sklepu na okres 36 miesięcy, opłata za usługi E-backupu i E-hostingu za okres 36 miesięcy. W rezultacie ww. okresy wyszczególnione na fakturach dotyczą nie tylko roku 2010, ale także roku 2011, a nawet roku 2012.

W uzupełnieniu do wniosku z dnia 30 maja 2011 r. Wnioskodawca zawarł w formie tabelarycznej szczegółowy opis świadczonych usług wraz z symbolem PKWiU tych usług.

Nazwa usługi -Opis czynności faktycznych -Symbol PKWiU

Usługa rejestracji domeny -Rejestracja unikalnego adresu internetowego w bazie danych. -63.11.19.0

Usługa odnowienia domeny -Przedłużenie ważności rejestracji ww. adresu internetowego. -63.11.19.0

E-wpis (E-marketing) -Dodanie adresu WWW do katalogów internetowych (umożliwia reklamę i szersze zaistnienie w sieci). -73.12.20.0

Pozycjonowanie (E-marketing) -Obejmuje "wypozycjonowanie", czyli zgłoszenie strony WWW do Wyszukiwarki w oparciu o podane przez Klienta Słowa Kluczowe. Zgłoszenie dokonywane powinno być w taki sposób, by pod Słowami Kluczowymi, link do strony występował na pierwszej odsłonie w rekordach wyszukiwania Wyszukiwarki. -63.11.12.0

Fax/Telefon (E-fax) -Usługa łącząca elementy usługi internetowej i telekomunikacyjnej. Umożliwia ona odbieranie i/lub wysyłanie faxów bezpośrednio z lub na skrzynkę email. Klienci otrzymują specjalny numer faxu i od tego momentu zyskują narzędzie wirtualnego faxu i dostępność do otrzymywanych i/lub wysyłanych faxów. -82.19.12.0

Hosting (E-hosting) -Usługa udostępniania miejsca na stanowiącym element systemu teleinformatycznego serwerze w celu przechowywania i udostępniania danych. -63.11.12.0

Kolokacja i dedyki -Analogicznie jak hosting, z tą różnicą, iż w przypadku kolokacji serwery są własnością klienta. -63.11.12.0

E-backup -Usługa polega na udostępnianiu aplikacji oraz miejsca na serwerze backupów. Dane z komputera użytkownika zostają zaszyfrowane i skompresowane na komputerze użytkownika, a następnie przesłane na serwer backupów. -63.11.13.0

Statystyki -Usługa polega na udostępnianiu Klientowi aplikacji umożliwiającej analizowanie ruchu na jego stronie internetowej. -63.11.19.0

Sklepy internetowe (E-sklep) -Usługa polega na uruchomieniu i udostępnieniu silnika sklepu internetowego pod wskazaną przez Klienta domeną wraz z oprogramowaniem do jego tworzenia, edycji oraz obsługi za pośrednictwem Panelu administratora. -63.11.13.0

Strony internetowe (E-kreacja) -Usługa polegająca na stworzeniu strony internetowej dla Klienta przez kooperanta firmy, bądź też udostępnianiu Klientowi za pośrednictwem strony internetowej, możliwości korzystania z oprogramowania do tworzenia stron internetowych, w zakresie niezbędnym dla stworzenia oraz zmian Strony WWW. -63.11.19.0

Ponadto, w ww. piśmie Zainteresowany wskazał, iż jego zdaniem ww. usługi nie są zwolnione od podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy na podstawie art. 41 ust. 14f ustawy o VAT Spółka miała prawo wystawić w roku 2010 faktury za usługi ze stawką 22% VAT - a to w związku z faktem, iż cała płatność za te usługi została otrzymana przez Spółkę w roku 2010.

2.

Czy w związku z faktem, iż Spółka miała prawo do zastosowania stawki 22% VAT w związku z otrzymaniem całości płatności w roku 2010 oraz w obliczu faktu, iż Spółka nie świadczy usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o VAT, słusznym jest jej stanowisko o braku obowiązku dokonania korekty wystawionych faktur VAT i wykazania w stosunku do części otrzymanej płatności 23% stawki VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 41 ust. 14a ustawy o VAT, "w przypadku czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem, która została wykonana przed dniem zmiany stawki podatku, dla której obowiązek podatkowy powstaje w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, czynność ta podlega opodatkowaniu według stawek podatku obowiązujących dla tej czynności w momencie jej wykonania.

Ust. 14b. - Czynności, dla których w związku z ich wykonywaniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się, na potrzeby ust. 14a, za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności, z zastrzeżeniem ust. 14c.

Ust. 14c. - W przypadku gdy okres, do którego odnosi się rozliczenie lub płatność obejmuje dzień zmiany stawki podatku, czynność uznaje się za wykonaną:

1.

w dniu poprzedzającym dzień zmiany stawki podatku - w zakresie jej części wykonywanej do dnia poprzedzającego dzień zmiany stawki podatku;

2.

z upływem tego okresu w zakresie jej części wykonywanej od dnia zmiany stawki podatku.

Ust. 14d. - W przypadku, gdy nie jest możliwe określenie faktycznego wykonania części czynności w okresie, o którym mowa w ust. 14c, dla określenia tej części uznaje się, że czynność wykonywana jest w tym okresie proporcjonalnie.

Ust. 14e. - W przypadku czynności, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1, dla których wystawiono, zgodnie z zasadami określonymi w przepisach wydanych na podstawie art. 106 ust. 8 pkt 1, fakturę a po wystawieniu tej faktury uległa zmianie stawka podatku w odniesieniu do okresów rozliczeniowych objętych wystawioną fakturą, może być stosowana stawka podatku obowiązująca przed dniem zmiany stawki podatku pod warunkiem, że w pierwszej fakturze wystawianej po dniu zmiany stawki podatku nie później jednak niż w ciągu 6 miesięcy od dnia zmiany stawki podatku, uwzględniona zostanie korekta rozliczenia objętego fakturą wystawioną przed dniem zmiany stawki podatku.

Ust. 14f. - Zmiana stawki podatku w odniesieniu do czynności, która zostanie wykonana w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, w związku z którą otrzymano całość lub część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę i której otrzymanie powoduje powstanie obowiązku podatkowego nie powoduje zmiany wysokości opodatkowania całości lub części należności, otrzymanej przed dniem zmiany stawki podatku."

Zdaniem Spółki, w oparciu o art. 41 ust. 14f ustawy o VAT, miała ona prawo do zastosowania 22% stawki podatku VAT na fakturach wystawionych przez nią w roku 2010. Spółka nabyła prawo do wystawienia faktur ze "starą" stawką VAT na podstawie art. 41 ust. 14f, tj. z tego tytułu, iż otrzymała całość płatności należności jeszcze w roku 2010. Prawo do wystawienia faktur ze stawką 22% VAT dotyczy zarówno faktur za usługi wykonane w dniu zmiany stawki podatku (np. usługi świadczone w sposób jednorazowy), jak i usług wykonanych po dacie zmiany stawki podatku (np. usług ciągłych). W konsekwencji, zdaniem Spółki, nie ma również żadnego znaczenia fakt, iż okres, do którego odnosiły się otrzymane przez nią płatności dotyczył lat 2011, 2012 lub nawet 2013.

Zdaniem Spółki, nie znajdują do niej bowiem zastosowania przepisy ustalające art. 41 ust. 14b i ust. 14c ustawy o VAT, tj. przepisy ustalające daty wykonania usług, co do których ustalono następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń. Wprawdzie w związku z wykonywaniem niektórych usług, Spółka przewidziała możliwość występowania następujących po sobie terminów płatności lub rozliczeń - niemniej zastosowanie art. 41 ust. 14b i ust. 14c zostało w stosunku do Spółki wyłączone poprzez fakt, iż płatność za te usługi Spółka otrzymała w całości w roku 2010 (i w tym też roku wystawiła fakturę).

Do Spółki znalazł zatem zastosowanie przepis szczególny art. 41 ust. 14f ustawy o VAT. Przepis art. 41 ust. 14f przewiduje, że nawet jeśli czynności zostały wykonane w dniu lub po dniu 1 stycznia 2011 r. (dzień zmiany stawki VAT), w sytuacji gdy płatność zostanie dokonana w roku 2010 i zrodzi obowiązek podatkowy (czyli: zostanie udokumentowana fakturą), w stosunku do tych czynności obowiązuje "stara" stawka VAT. Zatem jeśli zgodnie z normą art. 41 ust. 14b i ust. 14c ustawy, usługi, co do których ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń zostaną uznane za wykonane po okresie zmiany stawki podatku VAT - dzięki (późniejszemu) zastosowaniu przepisu szczególnego art. 41 ust. 14f ustawy o VAT - mogą one w dalszym ciągu podlegać opodatkowaniu według 22% stawki VAT.

Reasumując, Spółka stoi na stanowisku, że faktury, które wystawiła w związku z otrzymaniem płatności za usługi z góry jeszcze w roku 2010, skutkowały obowiązkiem odprowadzenia podatku według starej 22% stawki VAT.

Biorąc pod uwagę powyższe, Spółka nie jest zatem zobowiązana do dokonania korekty ww. faktur i wykazania w stosunku do części otrzymanej płatności 23% stawki VAT. Ponadto, należy zaznaczyć, że Spółka nie świadczyła żadnych usług wymienionych w art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o VAT. W związku z powyższym, Spółka stoi na stanowisku, że nie dotyczy jej również obowiązek dokonania korekty, przewidziany w art. 41 ust. 14e ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast przez świadczenie usług - stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy - rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Na mocy art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże przepisem art. 19 pkt 5 ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578 z późn. zm.), oraz art. 9 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 257, poz. 1726), od dnia 1 stycznia 2011 r. dodano do ustawy przepis art. 146a ustawy, zgodnie z którym w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

1.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;

2.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%;

3.

stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o której mowa w art. 115 ust. 2, wynosi 7%;

4.

stawka ryczałtu, o której mowa w art. 114 ust. 1, wynosi 4%.

W ramach dokonanej ww. ustawą z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej, nowelizacji obowiązującej obecnie ustawy, skutkującej m.in. okresowym podwyższeniem obowiązujących stawek VAT, przewidziano przepisy przejściowe regulujące w sposób jednoznaczny zasady stosowania podwyższonych okresowo stawek VAT w zależności od rodzaju czynności podlegających opodatkowaniu oraz terminu ich wykonania. Stosowne uregulowania zawarte zostały w znowelizowanym art. 41 ww. ustawy poprzez dodanie nowych ust. 14a-14h.

Zgodnie z art. 41 ust. 14a ustawy, w przypadku czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem, która została wykonana przed dniem zmiany stawki podatku, dla której obowiązek podatkowy powstaje w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, czynność ta podlega opodatkowaniu według stawek podatku obowiązujących dla tej czynności w momencie jej wykonania.

Czynności, dla których w związku z ich wykonywaniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się, na potrzeby ust. 14a, za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności, z zastrzeżeniem ust. 14c (art. 41 ust. 14b ustawy).

Zgodnie z ust. 14c przywołanego przepisu, w przypadku gdy okres, do którego odnosi się rozliczenie lub płatność, obejmuje dzień zmiany stawki podatku, czynność uznaje się za wykonaną:

1.

w dniu poprzedzającym dzień zmiany stawki podatku - w zakresie jej części wykonywanej do dnia poprzedzającego dzień zmiany stawki podatku;

2.

z upływem tego okresu - w zakresie jej części wykonywanej od dnia zmiany stawki podatku.

W przypadku, gdy nie jest możliwe określenie faktycznego wykonania części czynności w okresie, o którym mowa w ust. 14c, dla określenia tej części, uznaje się, że czynność wykonywana jest w tym okresie proporcjonalnie (art. 41 ust. 14d ustawy).

Stosownie do art. 41 ust. 14e ustawy, w przypadku czynności, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1, dla których wystawiono, zgodnie z zasadami określonymi w przepisach wydanych na podstawie art. 106 ust. 8 pkt 1, fakturę, a po wystawieniu tej faktury uległa zmianie stawka podatku w odniesieniu do okresów rozliczeniowych objętych wystawioną fakturą, może być stosowana stawka podatku obowiązująca przed dniem zmiany stawki podatku, pod warunkiem że w pierwszej fakturze wystawianej po dniu zmiany stawki podatku, nie później jednak niż w ciągu 6 miesięcy od dnia zmiany stawki podatku, uwzględniona zostanie korekta rozliczenia objętego fakturą wystawioną przed dniem zmiany stawki podatku.

Zmiana stawki podatku w odniesieniu do czynności, która zostanie wykonana w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, w związku z którą otrzymano całość lub część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, i której otrzymanie powoduje powstanie obowiązku podatkowego, nie powoduje zmiany wysokości opodatkowania całości lub części należności, otrzymanej przed dniem zmiany stawki podatku (art. 41 ust. 14f ustawy).

Zgodnie natomiast z art. 19 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi - art. 19 ust. 4 ustawy.

W myśl art. 19 ust. 11 ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

W myśl art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu:

a.

dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,

b.

świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, z zastrzeżeniem ust. 18,

c.

świadczenia usług wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca w roku 2010 świadczył różnorodne usługi, przy czym nigdy nie świadczył usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy. Spółka pobrała płatności za ww. usługi z góry. Otrzymała płatność w roku 2010 i w ciągu 7 dni od daty otrzymania płatności wystawiła faktury VAT. W związku z otrzymaniem całości kwoty należnej za usługi w roku 2010, na wszystkich ww. fakturach Spółka zastosowała 22% stawkę VAT. Na niektórych ww. fakturach zostały wyszczególnione okresy przez jakie klienci mogą korzystać z opłaconych z góry usług. W rezultacie ww. okresy wyszczególnione na fakturach dotyczą nie tylko roku 2010, ale także roku 2011, a nawet roku 2012.

Mając na uwadze przytoczone wyżej regulacje prawne oraz przedstawiony opis sprawy stwierdzić należy, iż w sytuacji, gdy Zainteresowany otrzymał całość należności do dnia 31 grudnia 2010 r., to obowiązek podatkowy powstał - zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy - z chwilą otrzymania całości należności. Zatem rozliczenie podatku od otrzymanej całości należności, zgodnie z art. 41 ust. 14f ustawy, winno nastąpić według stawki podatku VAT obowiązującej w dniu otrzymania należności.

Jeżeli więc Wnioskodawca otrzymał do dnia 31 grudnia 2010 r. całą kwotę należności (zaliczkę 100%), to należało opodatkować ją według stawki podatku VAT 22%.

Ponadto, ze względu na fakt, iż - jak wskazał Wnioskodawca - Spółka nie świadczy usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy, w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania art. 41 ust. 14e ustawy i w konsekwencji Zainteresowany nie ma obowiązku dokonywać korekt rozliczeń objętych fakturami wystawionymi przed dniem zmiany stawki podatku, tj. przed dniem 1 stycznia 2011 r.

Reasumując, płatności otrzymane przez Wnioskodawcę w roku 2010 powinny zostać opodatkowane na zasadach i według stawek podatku obwiązujących w dacie ich otrzymania, bowiem wtedy zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy powstanie obowiązek podatkowy z tego tytułu. W związku z art. 41 ust. 14f ustawy, ze względu na fakt, że Spółka otrzymała całość należności przed dniem zmiany stawki podatku i obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy, zmiana stawki nie powoduje zmian wysokości opodatkowania całości należności otrzymanej przed dniem zmiany stawki.

Zainteresowany nie ma ponadto obowiązku dokonania korekty wystawionych w roku 2010 faktur, zgodnie z art. 41 ust. 14e ustawy.

Tutejszy Organ informuje ponadto, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisywanym stanie faktycznym, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone. Dotyczy to w szczególności prawidłowości stosowanych dla przedmiotowych czynności stawek podatku od towarów i usług.

Ponadto informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usług wykonywanych w dniu lub po dniu 1 stycznia 2011 r., za które płatność otrzymano w roku 2010 i obowiązku korekty podatku należnego. Natomiast, kwestia dotycząca zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu zostanie załatwiona odrębnym pismem.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl