ILPP1/443-408/08-2/KG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-408/08-2/KG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 4 kwietnia 2008 r. (data wpływu 17 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własności znajdujących się na tym gruncie zabudowań i urządzeń - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własności znajdujących się na tym gruncie zabudowań i urządzeń.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 21 września 2007 r. został sporządzony akt notarialny "Umowa sprzedaży" obejmujący sprzedaż prawa użytkowania wieczystego działek nr: Xa i Xb o łącznej powierzchni 3,3268 ha oraz własność budynków i urządzeń (stanowiących odrębną nieruchomość), położonych we XXX, dla których Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą (...). W umowie strony ustaliły cenę transakcji na kwotę brutto 6.010.000,00 zł, a sprzedający oświadczył, że jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W związku z określeniem ceny w kwocie brutto i oświadczeniem strony sprzedającej, że jest podatnikiem podatku VAT, nie został pobrany podatek od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 z późn. zm.). Obecnie strony wyraziły chęć zmiany aktu notarialnego w ten sposób, że sprzedaż nieruchomości w części podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w pozostałej zaś części będzie zwolniona z VAT wobec czego będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Sposób podziału ceny nieruchomości został przedstawiony przez strony następująco:

a.

część prawa użytkowania wieczystego gruntu (działki Xa i Xb) zabudowanego drogą wewnętrzną, modernizowaną w trakcie użytkowania, która to część nieruchomości zdaniem stron będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług;

b.

pozostała część prawa użytkowania wieczystego gruntu (działki Xa i Xb) oraz budynki i urządzenia (stanowiące odrębną nieruchomość), zdaniem stron mające charakter towaru używanego, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, w związku z czym sprzedaż tej część nieruchomości będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy dostawa towaru w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, którą jest sprzedaż praw do jednej nieruchomości stanowiącej tereny budowlane (prawo użytkowania wieczystego gruntu, własność znajdujących się na tym gruncie zabudowań i urządzeń stanowiących odrębną nieruchomość) może być częściowo opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawki 22% co do części dotyczącej prawa użytkowania wieczystego gruntu stanowiącego drogę wewnętrzną, a częściowo zwolniona od podatku (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2) w odniesieniu do części dotyczącej prawa użytkowania wieczystego gruntu i znajdujących się na tym gruncie zabudowań i urządzeń.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie jest dopuszczalne rozdzielenie jako przedmiotu opodatkowania jednej nieruchomości i opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży tej nieruchomości według różnych zasad, uwzględniając zwolnienie od podatku VAT. Droga wewnętrzna stanowi integralną część przedmiotowej nieruchomości i przebiega przez obie działki tj. 4/4 i 4/5. Stosowanie różnych zasad opodatkowania sprzedaży nieruchomości funkcjonowało w czasie obowiązywania ustawy o podatku od towarów i usług w poprzednim brzmieniu, w rozumieniu których to przepisów prawo użytkowania wieczystego gruntu nie było towarem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 ww. ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarami, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Czynność zbycia prawa użytkowania wieczystego nie została przez ustawodawcę literalnie sklasyfikowana jako dostawa towaru lub świadczenie usługi.

Mając na względzie szerokie ekonomiczne, a nie cywilistyczne rozumienie pojęcia przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a także uwzględniając fakt, że definicja towaru (zawarta w cyt. wyżej art. 2 pkt 6) obejmuje grunty, należy stwierdzić, że zbycie prawa użytkowania wieczystego stanowi dostawę, o której mowa w art. 7 ust. 1 ww. ustawy. W wyniku sprzedaży prawa użytkowania wieczystego dochodzi bowiem do ekonomicznego przeniesienia władztwa nad gruntem na rzecz nabywcy, co pozwala mu rozporządzać nim jak właściciel.

Podstawowa stawka podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział trzy stawki preferencyjne: 7%, 3% i 0%. Ustawodawca daje także podatnikom możliwości stosowania zwolnień podatkowych.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane, na podstawie art. 43 ust. 2 ww. ustawy, rozumie się:

1.

budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;

2.

pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Stosowanie zwolnienia, o którym mowa wyżej, ustawodawca ograniczył jednak przepisem art. 43 ust. 6 ustawy o VAT, który stanowi, że zwolnienia nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

1.

miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;

2.

użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga przepis art. 29 ust. 5 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług. Na podstawie tego przepisu w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntów. Zatem co do zasady grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są sprzedawane budynki, budowle lub ich części.

Ponadto, stosownie do § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem sprzedaży jest prawo użytkowania wieczystego gruntu dotyczące nieruchomości obejmującej działki nr Xa i Xb oraz własność posadowionych na tym gruncie budynków i budowli. Budynki znajdujące się na przedmiotowym gruncie - w ocenie Wnioskodawcy - spełniają definicję towarów używanych, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Natomiast budowla - droga wewnętrzna przebiegająca przez obydwie działki, w związku z nakładami ponoszonymi na jej ulepszenie, zdaniem Zainteresowanego nie spełnia przesłanek pozwalających uznać ją za towar używany.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że ponieważ posadowione na przedmiotowym gruncie budynki spełniają definicję towaru używanego ich sprzedaż korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 6 cyt. ustawy. Zgodnie z przepisem art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, zwolnieniem tym objęta zostanie także dostawa gruntu, na którym te budynki są posadowione.

Przesłanek do skorzystania z ww. zwolnienia nie spełnia natomiast znajdująca się na ww. gruncie droga wewnętrzna, w związku z tym dostawa tej budowli wraz z gruntem, na którym jest posadowiona będzie podlegać opodatkowaniu podstawową stawką podatku VAT w wysokości 22%.

W niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własności znajdujących się na tym gruncie zabudowań i urządzeń.

Natomiast wniosek w zakresie interpretacji prawa podatkowego dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych został rozstrzygnięty interpretacją z dnia 14 lipca 2008 r. nr ILPB2/436-27/08-3/AJ.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl