ILPP1/443-397/07-2/HW - Określenie momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT w przypadku świadczenia usług instalowania, naprawy, remontu i konserwacji elektrycznej aparatury rozdzielczej i sterowniczej, wytwornic pary, silników oraz turbin.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-397/07-2/HW Określenie momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT w przypadku świadczenia usług instalowania, naprawy, remontu i konserwacji elektrycznej aparatury rozdzielczej i sterowniczej, wytwornic pary, silników oraz turbin.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 7 listopada 2007 r. (data wpływu 12 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego od świadczonych usług instalowania, naprawy, remontu i konserwacji elektrycznej aparatury rozdzielczej i sterowniczej, wytwornic pary, silników i turbin - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego od świadczonych usług instalowania, naprawy, remontu i konserwacji elektrycznej aparatury rozdzielczej i sterowniczej, wytwornic pary, silników i turbin.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność usługową w zakresie instalowania, naprawy, remontu i konserwacji elektrycznej aparatury rozdzielczej i sterowniczej, wytwornic pary, silników i turbin.

Za świadczone usługi Spółka wystawia fakturę nie później niż w 7 dniu licząc od dnia wykonania usługi, tj. dnia sporządzenia protokołu zdawczo - odbiorczego. Niejednokrotnie protokół zdawczo - odbiorczy sporządzany jest na koniec miesiąca, w związku z czym obowiązek podatkowy powstaje w miesiącu następnym np. protokół zdawczo - odbiorczy został sporządzony w dniu 28 września 2007 r. natomiast faktura wystawiona została 3 października 2007 r. Tym samym, zdaniem Wnioskodawcy, obowiązek podatkowy powstał w miesiącu październiku 2007 r., podatek należny został wykazany w deklaracji VAT-7 za miesiąc październik 2007 r. składanej w terminie do dnia 25 listopada 2007 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka we właściwym terminie deklaruje obowiązek podatkowy, tj. nie później niż 7 dnia od dnia wykonania usługi, przy czym dniem wykonania usługi jest data spisania protokołu zdawczo - odbiorczego, na podstawie którego jest wystawiana faktura.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7 dniu od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, Spółka prawidłowo deklaruje podatek wynikający z wykonywanych usług, potwierdzonych fakturą VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 cytowanej ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 cyt. ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Natomiast, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, to zgodnie z art. 19 ust. 4 cyt. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Ponadto, zgodnie z § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.), fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i 15.

Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, to zgodnie z art. 19 ust. 11 cyt. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Stosownie do § 14 cyt. rozporządzenia, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2.

Od powyższych zasad ustawodawca przewidział jednak liczne wyjątki i określił szczególne przypadki dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego.

Dla usług budowlanych lub budowlano - montażowych, w myśl art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia ich wykonania.

Ww. przepis stosuje się również do usług przyjmowanych częściowo, których odbiór jest dokonany na podstawie protokółów zdawczo-odbiorczych (art. 19 ust. 14 ustawy), przy czym otrzymanie części zapłaty powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części (art. 19 ust. 15 ustawy o VAT). Z kolei w myśl § 15 ust. 1 i ust. 2 cyt. rozporządzenia, w ww. przypadkach fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego i nie wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż Spółka świadczy usługi instalowania, naprawy, remontu i konserwacji elektrycznej aparatury rozdzielczej i sterowniczej, wytwornic pary, silników i turbin. Wnioskodawca wystawia fakturę VAT nie później niż w 7 dniu licząc od dnia wykonania usługi, tj. dnia sporządzenia protokołu zdawczo - odbiorczego. Niejednokrotnie protokół zdawczo - odbiorczy jest sporządzany na koniec miesiąca.

W świetle powołanych wyżej regulacji, należy stwierdzić, iż moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia przedmiotowych usług, jeżeli nie stanowią one usług budowlanych, powstaje z chwilą wykonania usługi. W sytuacji gdy wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury nie później jednak niż w 7 dniu licząc od dnia wykonania usługi, co oznacza, że Wnioskodawca fakturę powinien wystawić najpóźniej 7. dnia od wykonania usługi. Zatem dla momentu powstania obowiązku podatkowego bez znaczenia pozostaje dzień spisania protokołu zdawczo - odbiorczego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl