ILPP1/443-376/07-2/BD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-376/07-2/BD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Sp. z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 5 listopada 2007 r. (data wpływu: 6 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży zabudowanej nieruchomości gruntowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży zabudowanej nieruchomości gruntowej.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

1)

Definicja nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym zgodnie z definicją budownictwa mieszkaniowego w świetle nadanego pozwolenia na budowę całorocznego budynku letniskowego i zbiornika na ścieki.

* W planie zagospodarowania przestrzennego (plan zatwierdzony Uchwałą nr III/ (...) Rady Gminy X z dnia 29 grudnia 1999 r. ogłoszoną w Dzienniku Urzędowym Województwa Poznańskiego Nr 3 poz. 42 z dnia 10 lutego 1999 r.) tereny zabudowy letniskowej oznaczone symbolem ML, tereny zabudowy usługowej oznaczone symbolem U, tereny zieleni, tereny dróg gminnych i wewnętrznych, plan obejmuje również zasady realizowania sieci infrastruktury technicznej.

* Decyzja nr 8X/7 z dnia 26 lipca 2007 r. wydana przez Starostę XX o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę całorocznego budynku letniskowego i zbiornika na śmieci.

* Zatwierdzony projekt domu jednorodzinnego (mieszkalnego) XYZ 2 z garażem, z przyłączami prądu, wody światłowodem i planowaną inwestycją kanalizacji w ciągu pięciu lat - działki, na których chcemy budować budynki mieszkalne są uzbrojone w sieci infrastruktury.

Celem planowanej zabudowy w przyszłości (kompleks obejmuje ponad 100 domów) jest budowanie domów mieszkalnych przeznaczonych na stały pobyt ludzi z prawem zameldowania. Wybrane projekty budynków przewidują spełnienie warunków na stały pobyt ludzi.

Właściwy Urząd Gminy zaopiniował pozytywnie możliwość uzbrojenia terenów Y - Z w pełne media (infrastruktura obejmująca sieci prądu, wody, kanalizacji i urządzonych dróg) oraz wyraził zgodę na pobyt stały właścicieli budowanych domów mieszkalnych.

2)

Definicja nieruchomości zabudowanej zgodnie z definicją budownictwa społecznego przeznaczona do opodatkowania 7% stawką VAT w świetle przepisów do 31 grudnia 2007 r.

3)

Definicja nieruchomości zabudowanej zgodnie z definicją budownictwa społecznego przeznaczona do opodatkowania 7% stawką VAT w świetle przepisów od 1 stycznia 2008 r.

4)

Stawka podatku VAT 7% dla różnych stanów zaawansowania robót budowlanych dotyczących budownictwa społecznego obowiązująca do 31 grudnia 2007 r.

5)

Stawka podatku VAT dla różnych stanów zaawansowania robót budowlanych dotyczących budownictwa społecznego obowiązująca od 1 stycznia 2008 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1)

Czy nieruchomość gruntowa położona w obrębie Y - Z, gmina X, powiat g., woj. wielkopolskie, zabudowana zgodnie z wydanymi pozwoleniami przytoczonymi w poz. 50 wniosku, spełnia warunki budownictwa mieszkaniowego.

2)

Czy Wnioskodawca jako podatnik VAT z działalności budowania i sprzedaży domów mieszkalnych ma prawo do zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 7% dla nieruchomości zabudowanej domem mieszkalnym o powierzchni użytkowej do 300 m#178;, gdy nie są budynkami luksusowymi i rekreacyjnymi, na działce w Y - Z, gm. X, zwanej według planu działką letniskową.

3)

Jaka stawka podatkowa od 1 stycznia 2008 r. przysługuje Wnioskodawcy jako podatnikowi VAT z działalności budowania i sprzedaży domów mieszkalnych dla nieruchomości zabudowanej domem mieszkalnym o powierzchni użytkowej do 300 m#178;, gdy nie są budynkami luksusowymi i rekreacyjnymi na działce w miejscowości Y - Z, gm. X, wyposażone w prąd, wodę, światłowód, częściowo drogi urządzone, w planach kanalizację, zwanej według planu letniskową.

4)

Czy w świetle przepisów do 31 grudnia 2007 r. według definicji obiektów budowlanych na gruncie PKOB oraz na podstawie art. 146 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, w stosunku do domów mieszkalnych w budowie, gdy domy te nie przekroczą 300 m#178; powierzchni użytkowej i nie są domami luksusowymi oraz rekreacyjnymi dla poniżej wymienionych stanów zaawansowania robót budowlanych:

a)

dla wybudowanego fundamentu domu,

b)

dla stanu surowego otwartego, tzn.: ściany nadziemia na fundamencie bez dachu, okien i drzwi,

c)

dla stanu surowego otwartego, tzn.: ściany nadziemia na fundamencie z dachem, bez okien i drzwi,

d)

dla stanu surowego zamkniętego, tzn.: fundament, ściany nadziemia, dach z pokryciem, okna i drzwi,

e)

dla stanu nieukończonego, tzn.: deweloperskiego.

5)

Czy w świetle przepisów od 1 stycznia 2008 r. według definicji obiektów budowlanych na gruncie PKOB oraz na podstawie art. 146 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, w stosunku do domów mieszkalnych w budowie, gdy domy te nie przekroczą 300 m#178; powierzchni użytkowej i nie są domami luksusowymi oraz rekreacyjnymi dla poniżej wymienionych stanów zaawansowania robót budowlanych:

a)

dla wybudowanego fundamentu domu,

b)

dla stanu surowego otwartego, tzn.: ściany nadziemia na fundamencie bez dachu, okien i drzwi,

c)

dla stanu surowego otwartego, tzn.: ściany nadziemia na fundamencie z dachem, bez okien i drzwi,

d)

dla stanu surowego zamkniętego, tzn.: fundament, ściany nadziemia, dach z pokryciem, okna i drzwi,

nbsp e) dla stanu nieukończonego, tzn.: deweloperskiego.

Zdanie Wnioskodawcy:

Ad.1

Na podstawie zestawionych praw, otrzymanych na wyodrębnionych działkach w obrębie miejscowości Y - Z, spełnione są warunki do uznania przedmiotowych nieruchomości za budownictwo mieszkaniowe. Podatnik bowiem zabudowuje je domami jednorodzinnymi, przeznaczonymi na stały pobyt ludzi z prawem zameldowania.

Ad. 2

Na podstawie przytoczonych ustaw, Podatnik spełnia warunek zdefiniowany w budownictwie społecznym i ma prawo do zastosowania dla nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym na tzw. działce letniskowej położonej w obrębie miejscowości Y- Z, gm. X stawkę podatku VAT 7%.

Ad. 3

Na podstawie przytoczonych ustaw, Podatnik spełnia warunek zdefiniowany w budownictwie społecznym i ma prawo do zastosowania dla nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym, na działce zwanej wg planu działką letniskową, położoną w obrębie miejscowości Y - Z, gm. X stawkę podatku VAT 7%.

Ad. 4

Po uwzględnieniu zapisów definicji obiektów budowlanych w rozumieniu definicji PKOB oraz obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części z wyłączeniem lokali użytkowych w rozumieniu art. 146 z ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Podatnikowi przysługuje stawka VAT w wysokości 7% dla wymienionych poniżej stanów zaawansowania robót budowlanych:

* dla wybudowanego fundamentu domu,

* dla stanu surowego otwartego, tzn.: ściany nadziemia na fundamencie bez dachu, okien i drzwi,

* dla stanu surowego otwartego, tzn.: ściany nadziemia na fundamencie z dachem, bez okien i drzwi,

* dla stanu surowego zamkniętego, tzn.: fundament, ściany nadziemia, dach z pokryciem, okna i drzwi,

* dla stanu nieukończonego, tzn.: deweloperskiego.

Ponadto będą to domy przeznaczone do obrotu pierwotnego dla pierwszego zasiedlenia.

Ad. 5

Po uwzględnieniu zapisów definicji obiektów budowlanych w rozumieniu definicji PKOB, art. 12 (3) (a) VI Dyrektywy w związku z poz. 9 załącznika H oraz obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części z wyłączeniem lokali użytkowych w rozumieniu art. 146 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Podatnikowi przysługuje stawka VAT w wysokości 7% dla wymienionych poniżej stanów zaawansowania robót budowlanych:

* dla wybudowanego fundamentu domu,

* dla stanu surowego otwartego, tzn.: ściany nadziemia na fundamencie bez dachu, okien i drzwi,

* dla stanu surowego otwartego, tzn.: ściany nadziemia na fundamencie z dachem, bez okien i drzwi,

* dla stanu surowego zamkniętego, tzn.: fundament, ściany nadziemia, dach z pokryciem, okna i drzwi,

* dla stanu nieukończonego, tzn.: deweloperskiego.

Ponadto będą to domy przeznaczone do obrotu pierwotnego dla pierwszego zasiedlenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych zdarzeń przyszłych uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Według art. 2 pkt 6 ww. ustawy, towarami są rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Podstawowa stawka podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 wynosi 22%. Natomiast zgodnie z ust. 2 art. 41 ustawy o VAT, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r., na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, stosowana była stawka podatku VAT w wysokości 7%. Dla potrzeb podatku od towarów i usług, istotne jest pojęcie obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Definicja obiektów budownictwa mieszkaniowego zawarta została w art. 2 pkt 12 ww. ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, do 31 grudnia 2007 r. pod pojęciem obiektów budownictwa mieszkaniowego należało rozumieć budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112-Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113-Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Z uwagi na fakt, iż cyt. wyżej art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b) ww. ustawy utracił moc z dniem 31 grudnia 2007 r., przepisami art. 1 pkt 1 lit. b) oraz pkt 9 lit. a), b i lit. c) ustawy z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 192, poz. 1382) wprowadzono w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług następujące zmiany od 1 stycznia 2008 r. Powołany wyżej przepis art. 41 ust. 1 ustawy o VAT otrzymał brzmienie: stawka podatku VAT wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl art. 41 ust. 12 i ust. 12a ww. ustawy, stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

Ponadto, zgodnie z art. 2 pkt 12 w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2008 r. nadanym przez ww. ustawę z dnia 19 września 2007 r., przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumieć należy budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

Na podstawie zapisu art. 41 ust. 12b, do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się:

1.

budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m 2,

2.

lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m 2.

Z powyższego wynika, że o możliwości zastosowania 7% stawki podatku od towarów i usług na podstawie art. 41 ust. 12 i 12a ustawy decyduje spełnienie przesłanek przewidzianych w tych przepisach.

Ponadto, zgodnie z treścią § 5 ust. 1a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970, z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2008 r., stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% również w odniesieniu do:

1.

robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiektów sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych,

2.

obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12,

- w zakresie, w jakim wymienione roboty i remonty, obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy.

W świetle powołanych wyżej regulacji, odpowiedzi na zadane pytania przedstawiają się następująco:

Ad. 1

Domy mieszkalne jednorodzinne, spełniają definicję obiektów budownictwa mieszkaniowego, o ile będą budynkami mieszkalnymi stałego zamieszkania.

Ad. 2

Podatnik ma prawo do zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 7% przy sprzedaży nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym stałego zamieszkania.

Ad. 3

Dla sprzedaży domu mieszkalnego o pow. użytkowej do 300 m#178; stawka podatku VAT wynosi 7%, pod warunkiem, że jest to budynek mieszkalny stałego zamieszkania.

Ad 4.

Do dnia 31 grudnia 2007 r. w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, stosowana była stawka podatku VAT w wysokości 7% na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o VAT.

Artykuł 5

Od 1 stycznia 2008 r., obiekty budownictwa mieszkaniowego korzystają z obniżonej do wysokości 7% stawki podatku VAT.

Należy zaznaczyć, że w sytuacji, gdy nastąpi dostawa gruntu z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, prawo do zastosowania obniżonej do wysokości 7% stawki podatku VAT wystąpi wówczas, gdy inwestycja ta będzie uznana za obiekt budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z Polską Klasyfikacji Obiektów Budowlanych.

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl