ILPP1/443-361/08-5/MT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-361/08-5/MT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki cywilnej, przedstawione we wniosku z dnia 28 marca 2008 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 2 kwietnia 2008 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 3 kwietnia 2008 r.), uzupełnionym pismami: z dnia 10 kwietnia 2008 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 14 kwietnia 2008 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 15 kwietnia 2008 r.) oraz z dnia 26 czerwca 2008 r. (data wpływu do Biura KIP w Lesznie 26 czerwca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania aportu towarów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania aportu towarów. Wniosek uzupełniono w dniu 15 kwietnia 2008 r. o nowe brzmienie pytań oraz w dniu 26 czerwca 2008 r. o zaświadczenie o dokonaniu zmiany we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W związku z zamiarem sukcesywnego wnoszenia nieruchomości zabudowanej oraz maszyn i urządzeń produkcyjnych do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (wpisanej do rejestru sądowego k.r. (...) z dnia 21 grudnia 2007 r.), Wnioskodawca zwraca się z wnioskiem o interpretację dotyczącą opodatkowania podatkiem VAT ww. czynności.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy spółka cywilna, która przekazuje aportem do spółki z o.o. maszyny i urządzenia oraz nieruchomości zakupione lub wybudowane przed rokiem 1993 i w latach następnych, zobowiązana jest do zapłacenia podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie aportem nabytych przed rokiem 1993 maszyn i urządzeń oraz nieruchomości wraz z działką nie podlega opodatkowaniu VAT, natomiast w przypadku towarów nabytych po roku 1993 należy od czynności tej odprowadzić podatek VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

2.

eksport towarów,

3.

import towarów,

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Z odpłatną dostawą w ujęciu przepisu art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy mamy do czynienia, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) są rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, czy też grunty - czyli towary w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 6 powołanej ustawy, a czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami przez spółkę jak właściciel.

Biorąc pod uwagę cytowane powyżej przepisy oraz zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku uznać należy, że czynność wniesienia nieruchomości zabudowanej oraz maszyn i urządzeń produkcyjnych do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania wskazanymi rzeczami jak właściciel, a zatem stanowić będzie dla Wnioskodawcy odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu.

Stosownie do art. 41 ust. 1 cyt. ustawy, podstawowa stawka podatku VAT wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Należy zauważyć, że zarówno przepisy ww. ustawy, jak i przepisy wykonawcze do tej ustawy przewidują zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług niektórych towarów i usług (tzw. zwolnienia przedmiotowe). I tak, mocą § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), wydanego na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 82 ust. 3 ustawy o VAT, zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT podlegają m.in. wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.

W świetle powyższego należy uznać, iż wniesienie przez spółkę cywilną aportu w postaci nieruchomości zabudowanej oraz maszyn i urządzeń produkcyjnych do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, na podstawie przepisu § 8 ust. 1 pkt 6 cytowanego wyżej rozporządzenia, korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto informuje się, że w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w dniu 1 lipca 2008 r. została wydana interpretacja indywidualna znak ILPB1/415-226/08-5/AA.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl