ILPP1/443-354/09-6/KG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-354/09-6/KG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 26 lutego 2009 r. (data wpływu 20 marca 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 4 czerwca 2009 r. (data wpływu 4 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku korekty podatku w związku z wniesieniem aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki komandytowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku korekty podatku w związku z wniesieniem aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki komandytowej. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 4 czerwca 2009 r. o informacje dotyczące przedstawionego zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni, prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą P.P.H.U. i planuje przystąpić do spółki komandytowej w charakterze komandytariusza. W celu pokrycia swych udziałów zamierza wnieść aportem swoje przedsiębiorstwo, w skład którego wchodzą m.in.:

* środki trwałe w postaci: maszyn, urządzeń, środków transportu i innych,

* surowce pozostające w magazynach w postaci tkanin, koronek, tiuli itp., w tym dodatki w postaci ramiączek, ozdób, zapinek, haftek itp. oraz opakowania czyli pudełka, folie,

* produkcja w toku, czyli wyroby w postaci: wykrojów, surowców wydanych aktualnie w produkcji,

* wyroby gotowe: bielizna,

* wartości niematerialne i prawne w postaci znaków towarowych, autorskich praw majątkowych, licencji na programy komputerowe itp.,

* zobowiązania w postaci: kwot należnych dostawcom krajowym i zagranicznym w tym zobowiązania wynikające z umów kredytu i leasingu operacyjnego,

* kapitał,

* wyposażenie pomieszczeń: meble, drobny sprzęt biurowy itp.

Aport obejmie w zasadzie wszystkie składniki wchodzące w skład przedsiębiorstwa, z wyjątkiem nieruchomości oraz budynków przedsiębiorstwa.

W skład aportu wejdzie natomiast umowa przedwstępna, w ramach której Wnioskodawczyni zobowiążę się do zawarcia umowy dzierżawy lub najmu nieruchomości zabudowanych wchodzących w skład przedsiębiorstwa z tworzoną spółka komandytową. Umowa ta zostanie zawarta z przyszłym komplementariuszem w spółce komandytowej, tj. ze Spółką z o.o. Po zawiązaniu spółki komandytowej, komplementariusz dokona cesji praw z umowy przedwstępnej na spółkę komandytową.

Przedmiotowe nieruchomości Wnioskodawczyni nabyła wraz z mężem. Nieruchomości te zabudowane zostały budynkami użytkowymi. W latach 1993 oraz 2003 zostały przyjęte do ewidencji środków trwałych w ramach prowadzonego przez Zainteresowaną przedsiębiorstwa. Wnioskodawczyni wskazała, że wówczas rozpoczęła użytkowanie ww. nieruchomości i do chwili obecnej korzysta z nich w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Po dokonaniu aportu Wnioskodawczyni pozostanie nadal właścicielką udziałów w nieruchomościach oraz budynków wchodzących w skład przedsiębiorstwa. W związku z tym planuje prowadzenie działalności jedynie w zakresie wynajmu, dzierżawy nieruchomości.

W nowej formie prawnej w dalszym ciągu będzie prowadzona ta sama działalność, którą Zainteresowana obecnie prowadzi z wykorzystaniem składników wniesionych aportem.

Wnioskodawczyni jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje w całości czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Po wniesieniu aportu, składniki majątkowe nadal będą wykorzystywane w tego samego rodzaju działalności opodatkowanej.

W piśmie z dnia 4 czerwca 2009 r. stanowiącym uzupełnienie do wniosku Zainteresowana wskazała, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonywała czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług wg stawki 22% i 7% oraz 0% dla eksportu i dostaw wewnątrzwspólnotowych. Podobnie czynności te będzie wykonywać powstała spółka komandytowa będąca nabywcą przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Na podatniku, który skorzystał z przysługującemu mu na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT prawa do odliczenia, spoczywa w okolicznościach wskazanych w art. 90 ustawy o VAT obowiązek dokonania korekty podatku odliczonego. Obowiązek dokonania korekty wynika z przepisu art. 91 ustawy o VAT.

W sytuacji przedstawionej we wniosku zastosowanie będzie miał art. 91 ust. 9 ww. ustawy przewidujący, iż w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zgodnie z cytowanym przepisem przy transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa - w tym również aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa - korekta podatku odliczonego dokonywana jest przez nabywcę. W związku z tym przy planowanym przez Wnioskodawczynię aporcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, obowiązek dokonania korekty spoczywać będzie na spółce komandytowej otrzymującej aport.

Mając na uwadze, iż wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki komandytowej jest czynnością wyłączoną spod opodatkowania podatkiem od towarów i usług, w ocenie Zainteresowanej, dokonując aportu nadal będą wykonywane jedynie czynności opodatkowane i nie ulegnie zmianie struktura obrotu. Ponadto w wyniku aportu nie ulegnie zmianie przeznaczenie wnoszonych aportem składników przedsiębiorstwa, tj. przedmioty aportu nadal będą wykorzystywane w spółce komandytowej do wykonywania tych samych czynności opodatkowanych jakie wykonuje Wnioskodawczyni. Zatem dokonanie korekty odliczonego podatku w przedstawionych okolicznościach byłoby nieuzasadnione i nie znajduje podstaw w przepisach. W związku z tym zdaniem Wnioskodawczyni, na spółce komandytowej (otrzymującej aport) nie będzie ciążył obowiązek dokonania korekty podatku odliczonego w podatku od towarów i usług. Stanowisko takie potwierdza m.in. interpretacja indywidualna z dnia 4 grudnia 2008 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, znak IPPP2/443-1431/08-2/ASi.

Treść przytoczonego wcześniej przepisu art. 91 ust. 9 ustawy o VAT wskazuje, iż obowiązek dokonania korekty podatku odliczonego spoczywa na nabywcy przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa (spółka komandytowa otrzymująca aport), tym samym obowiązek taki nie będzie spoczywał na Wnioskodawczyni, jako na osobie wnoszącej aport.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

W niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej przedstawionego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku korekty podatku w związku z wniesieniem aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki komandytowej.

W kwestii dotyczącej opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki komandytowej, została wydana odrębna interpretacja indywidualna z dnia 5 czerwca 2009 r. nr ILPP1/443-354/09-5/KG.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl