ILPP1/443-342/11-4/BD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-342/11-4/BD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 22 lutego 2011 r. (data wpływu: 25 lutego 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 18 maja 2011 r. (data wpływu: 20 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 18 maja 2011 r. o doprecyzowanie opisanego stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka świadczy usługi w zakresie inżynierii i związane z nimi doradztwo techniczne. Usługi te związane są z nadzorem nad budową, np. szpitala, wodociągów, kanalizacji i innych obiektów ochrony środowiska, znajdujących się na terenie Polski. Zadaniem firmy Wnioskodawcy jest pełnienie roli "Inżyniera Kontraktu", polegającej na "zarządzaniu i nadzorze nad projektami". Prace te wykonywane są dla podmiotów gospodarczych działających na podstawie prawa handlowego oraz dla organów administracji państwowej (Urzędy Miast i Gmin). Realizacja umów następuje w ramach zawartego kontraktu pomiędzy tymi jednostkami, a Spółką

Zgodnie z zawartymi umowami, rozliczenie za świadczone usługi dokonywane jest w okresie miesiąca, kwartału, czy półrocza itp. w ramach umowy długoterminowej.

Zakończeniem wykonywania prac za dany okres, np. miesiąc jest sporządzenie w określonym terminie - po upływie miesiąca lub kwartału, przez raportu za ten okres. Każdorazowo, warunkiem uznania wykonania przez Spółkę usługi jest zatwierdzenie Raportu lub Przejściowego Świadectwa Płatności dla kontraktu przez zamawiającego.

Przykładem może być pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu dla zadania inwestycyjnego pn.: "Budowa nowego Szpitala Wojewódzkiego". Do ww. usług za miesiąc listopad 2010 r., sporządzony był raport miesięczny dla zamawiającego w dniu 28 grudnia 2010 r. Zamawiający zatwierdził ten raport z datą 3 stycznia 2011 r. W związku z tym, że datą zatwierdzenia raportu był dzień 3 stycznia 2011 r., Spółka spełnia warunki do uznania jej usługi za całkowicie wykonaną w tym dniu - jest to data wykonania usługi (sprzedaży).

Innym przykładem może być pełnienie funkcji Inżyniera dla projektu pn: "Budowa krytej pływalni". Podstawą do uznania usługi za nadzór nad robotami prowadzonymi w miesiącu grudniu 2010 r. jest zatwierdzenie Przejściowego Świadectwa Płatności i określenie wzrostu procentu zaawansowania robót budowlanych, który warunkuje procent należności wartości umownej dla Warunek ten został spełniony dla usług Wnioskodawcy w dniu 14 lutego 2011 r. i ta data przyjmowana jest jako data sprzedaży.

Opierając się na interpretacji Urzędu Skarbowego z dnia 6 lipca 2007 r. - postanowienie prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej powstania przychodu należnego z tytułu świadczenia usług o charakterze ciągłym, gdzie zgodnie z zawartymi umowami Spółka wystawia faktury na podstawie dokumentu potwierdzającego wykonanie prac za dany okres, którym może być miesiąc, kwartał, półrocze itp. w ramach umów długoterminowych, gdzie moment potwierdzenia (wystawienia faktury) a więc wykonania usługi jest inny niż okres rozliczeniowy, za który wystawiana jest faktura, uznano że w analizowanym przypadku jest data wystawienia faktury.

W piśmie uzupełniającym z dnia 18 maja 2011 r. Spółka wskazała, iż system wystawiania faktur uzależniony jest od różnych dokumentów. W praktyce firmy stosuje się różne zapisy, wprowadzane do projektów umów na etapie przetargów. Są nimi: płatności okresowe (ratalne - po upływie określonego czasu, wg podziału wartości umownej na okres realizacji projektów, płatności warunkowane zatwierdzeniem Raportów Okresowych lub płatności po zatwierdzeniu Przejściowych Świadectw Płatności). Każdorazowo warunki wystawiania faktur muszą być zgodne z zapisem umownym dla danego projektu, uwarunkowanym dla zamawiającego.

Ponadto, w ww. piśmie Wnioskodawca doprecyzował opisany stan faktyczny o następujące informacje:

* Wykonawca, tj. Spółka z o.o. wystawia faktury za pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu, w tym za nadzór inwestorski/budowlany po spełnieniu warunków określonych w umowach, tj. po zatwierdzeniu dokumentów wskazujących na zakończenie kolejnego okresu rozliczeniowego (miesiąca lub kwartału), którym może być albo Raport okresowy albo Przejściowe Świadectwo Płatności potwierdzone na piśmie przez Zamawiającego. Data zatwierdzenia dokumentu jest datą wykonania usługi. Zarówno Raporty, jak i PŚP zatwierdzane są nie z ostatnim dniem upływu okresu kalendarzowego, którego dotyczą, lecz w okresach późniejszych.

Wg § 10 pkt 3 ppkt 1 ust. 3 zapisu umowy do projektu "budowa Szpitala Wojewódzkiego" warunek wystawienia faktury określa się jak niżej:

"Podstawę do wystawienia faktur przez Wykonawcę będą stanowiły zatwierdzone przez Zamawiającego raporty miesięczne, o których mowa w pkt 10.2 Opisu Przedmiotu Zamówienia",

* Wg zapisów wielu umów Przejściowe Świadectwo Płatności (PŚP) jest dokumentem potwierdzającym wartościowe wykonanie kolejnego etapu usługi przez Sp. z o.o. Odnosi się to do kontraktów, w których warunkiem wystawienia faktur jest określenie zaawansowania robót i obliczenie wskaźnika przyrostu produkcji. W tych przypadkach dzień zatwierdzenia PŚP sporządzonego na podstawie dokumentów Wykonawcy Robót Budowlanych, jest dniem spełnienia warunku upoważniającego Wnioskodawcę do wystawienia faktury, za kolejny etap świadczenia usługi.

Przejściowe Świadectwo Płatności jest dokumentem potwierdzającym wartościowe zaawansowanie wykonanych robót przez Wykonawcę Robót Budowlanych. Każdorazowo zatwierdzony w PŚP wskaźnik wzrostu produkcji upoważnia Spółkę do wystawienia faktury do wysokości określonej w PŚP, np. przyrost produkcji u Wykonawcy Robót Budowlanych w wysokości 7,5% uprawnia Spółkę do zafakturowania usługi w wysokości równej 7,5% wartości umownej.

* usługa polegająca na "zarządzaniu i nadzorze nad projektami" świadczona przez Wnioskodawcę sklasyfikowana jest wg PKWiU w grupowaniu o symbolu 71.12 "usługi w zakresie inżynierii i związane z nimi doradztwo techniczne".

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jeżeli data sprzedaży przypada na dzień 3 stycznia 2011 r. i dotyczy okresu rozliczeniowego za listopad 2010 r. (w drugim przypadku to dzień 14 luty 2011 r. za grudzień 2010 r.), to jaką stawkę podatku VAT należy zastosować - 22%, czy 23%.

Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli strony zapisują w umowie, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych (miesięcznych, kwartalnych itp.), a faktura wystawiana jest w momencie uzyskania potwierdzenia wykonania prac za dany okres w innym miesiącu np. 3 stycznia 2011 r. (za okres listopad 2010 r.), to zgodnie z art. 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), obowiązek podatkowy powstaje w dacie wykonania usługi. Skoro usługa została wykonana po dniu zmiany stawki podatku VAT, należy stosować 23%. Data zatwierdzenia raportu jest podstawą do uznania usługi jako wykonanej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w świetle art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast, przez świadczenie usług, w myśl art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy (...).

Należy zaznaczyć, że w myśl obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. przepisu art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Artykuł 5a został dodany do ustawy o podatku od towarów i usług na podstawie art. 1 pkt 2 obowiązującej od dnia 1 stycznia 2011 r. ustawy z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 226, poz. 1476).

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. na podstawie art. 146a pkt 1 ustawy wprowadzonego art. 19 pkt 5 ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578 z późn. zm.) oraz zmienionego art. 9 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 257, poz. 1726), stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%, z zastrzeżeniem art. 146f.

Zgodnie z podstawową zasadą określoną w art. 19 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2 - 21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy).

Z konstrukcji podatku od towarów i usług wynika, iż podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego.

W tym miejscu wskazać należy, iż usługi polegające na "zarządzaniu i nadzorze nad projektami", sklasyfikowane - jak oświadczył Wnioskodawca - pod symbolem PKWiU 71.12 "usługi w zakresie inżynierii i związane z nimi doradztwo techniczne", nie mieszczą w definicji robót budowlanych, dla których określono szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. W stosunku do odpłatnego świadczenia ww. usług mają zatem zastosowanie ogólne zasady powstawania obowiązku podatkowego, tj. z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu licząc od dnia wykonania tej usługi.

Powołana wyżej ustawa z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej obowiązująca od dnia 1 stycznia 2011 r. wprowadziła przepisy przejściowe dotyczące zastosowania prawidłowej stawki podatku dla okresów na przełomie roku 2010 i 2011.

I tak, stosownie do art. 41 ust. 14a ustawy, w przypadku czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem, która została wykonana przed dniem zmiany stawki podatku, dla której obowiązek podatkowy powstaje w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, czynność ta podlega opodatkowaniu według stawek podatku obowiązujących dla tej czynności w momencie jej wykonania.

Na podstawie art. 41 ust. 14b ustawy, czynności, dla których w związku z ich wykonywaniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się, na potrzeby ust. 14a, za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności, z zastrzeżeniem ust. 14c.

Natomiast, zgodnie z art. 41 ust. 14c ustawy, w przypadku gdy okres, do którego odnosi się rozliczenie lub płatność, obejmuje dzień zmiany stawki podatku, czynność uznaje się za wykonaną:

1.

w dniu poprzedzającym dzień zmiany stawki podatku - w zakresie jej części wykonywanej do dnia poprzedzającego dzień zmiany stawki podatku;

2.

z upływem tego okresu - w zakresie jej części wykonywanej od dnia zmiany stawki podatku.

W przypadku, gdy nie jest możliwe określenie faktycznego wykonania części czynności w okresie, o którym mowa w ust. 14c, dla określenia tej części, uznaje się, że czynność wykonywana jest w tym okresie proporcjonalnie - art. 41 ust. 14d ustawy.

Należy zwrócić uwagę, iż powyższy przepis ust. 14a odnosi się do czynności dokonanej (a więc zakończonej) do dnia 31 grudnia 2010 r., dla której obowiązek podatkowy powstał w dniu 1 stycznia 2011 r. bądź po tym dniu, zatem nie dotyczy czynności nadal trwających. Poza tym na potrzeby stosowania przepisu ust. 14a ustawodawca wprowadził uregulowanie ust. 14b poprzez uznanie, iż jeżeli dla czynności (w związku z ich wykonywaniem) określono następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, wówczas czynności te są wykonane z upływem każdego okresu ich płatności lub rozliczeń. Wobec tego ust. 14b zawiera termin wykonania czynności, której płatność lub rozliczenie przypada po dniu 31 grudnia 2010 r.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że Spółka świadczy usługi w zakresie inżynierii i związanego z nią doradztwa technicznego. Usługi te związane są z nadzorem nad budową, np. szpitala, wodociągów, kanalizacji i innych obiektów ochrony środowiska, znajdujących się na terenie Polski. Zadaniem firmy Wnioskodawcy jest pełnienie roli "Inżyniera Kontraktu", polegającej na "zarządzaniu i nadzorze nad projektami". Prace te wykonywane są dla podmiotów gospodarczych działających na podstawie prawa handlowego oraz dla organów administracji państwowej (Urzędy Miast i Gmin). Realizacja umów następuje w ramach zawartego kontraktu pomiędzy tymi jednostkami, a Spółką

Zgodnie z zawartymi umowami, rozliczenie za świadczone usługi dokonywane jest w okresie miesiąca, kwartału, czy półrocza itp. w ramach umowy długoterminowej.

Zakończeniem wykonywania prac za dany okres, np. miesiąc jest sporządzenie w określonym terminie - po upływie miesiąca lub kwartału, przez raportu za ten okres. Każdorazowo, warunkiem uznania wykonania przez Spółkę usługi jest zatwierdzenie Raportu lub Przejściowego Świadectwa Płatności dla kontraktu przez zamawiającego.

Przykładem może być pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu dla zadania inwestycyjnego pn.: "Budowa nowego Szpitala". Do ww. usług za miesiąc listopad 2010 r., sporządzony był raport miesięczny dla zamawiającego w dniu 28 grudnia 2010 r. Zamawiający zatwierdził ten raport z datą 3 stycznia 2011 r. W związku z tym, że datą zatwierdzenia raportu był dzień 3 stycznia 2011 r., Spółka spełnia warunki do uznania jej usługi za całkowicie wykonaną w tym dniu - jest to data wykonania usługi (sprzedaży).

Innym przykładem może być pełnienie funkcji Inżyniera dla projektu pn: "Budowa krytej pływalni". Podstawą do uznania usługi za nadzór nad robotami prowadzonymi w miesiącu grudniu 2010 r. jest zatwierdzenie Przejściowego Świadectwa Płatności i określenie wzrostu procentu zaawansowania robót budowlanych, który warunkuje procent należności wartości umownej dla Warunek ten został spełniony dla usług wnioskodawcy w dniu 14 lutego 2011 r. i ta data przyjmowana jest jako data sprzedaży.

Ponadto, Spółka wskazała, iż system wystawiania faktur uzależniony jest od różnych dokumentów. W praktyce firmy stosuje się różne zapisy, wprowadzane do projektów umów na etapie przetargów. Są nimi: płatności okresowe (ratalne - po upływie określonego czasu, wg podziału wartości umownej na okres realizacji projektów, płatności warunkowane zatwierdzeniem Raportów Okresowych lub płatności po zatwierdzeniu Przejściowych Świadectw Płatności). Każdorazowo warunki wystawiania faktur muszą być zgodne z zapisem umownym dla danego projektu, uwarunkowanym dla zamawiającego.

Wykonawca, tj. Spółka z o.o. wystawia faktury za pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu, w tym za nadzór inwestorski/budowlany po spełnieniu warunków określonych w umowach, tj. po zatwierdzeniu dokumentów wskazujących na zakończenie kolejnego okresu rozliczeniowego (miesiąca lub kwartału), którym może być albo Raport okresowy albo Przejściowe Świadectwo Płatności potwierdzonego na piśmie przez Zamawiającego. Data zatwierdzenia dokumentu jest datą wykonania usługi. Zarówno Raporty, jak i PŚP zatwierdzane są nie z ostatnim dniem upływu okresu kalendarzowego, którego dotyczą, lecz w okresach późniejszych.

Wg § 10 pkt 3 ppkt 1 ust. 3 zapisu umowy do projektu "budowa Szpitala Wojewódzkiego w..." warunek wystawienia faktury określa się jak niżej:

"Podstawę do wystawienia faktur przez Wykonawcę będą stanowiły zatwierdzone przez Zamawiającego raporty miesięczne, o których mowa w pkt 10.2 Opisu Przedmiotu Zamówienia",

Wg zapisów wielu umów Przejściowe Świadectwo Płatności (PŚP) jest dokumentem potwierdzającym wartościowe wykonanie kolejnego etapu usługi przez Sp. z o.o. Odnosi się to do kontraktów, w których warunkiem wystawienia faktur jest określenie zaawansowania robót i obliczenie wskaźnika przyrostu produkcji. W tych przypadkach dzień zatwierdzenia PŚP sporządzonego na podstawie dokumentów Wykonawcy Robót Budowlanych, jest dniem spełnienia warunku upoważniającego Wnioskodawcę do wystawienia faktury, za kolejny etap świadczenia usługi.

Przejściowe Świadectwo Płatności jest dokumentem potwierdzającym wartościowe zaawansowanie wykonanych robót przez Wykonawcę Robót Budowlanych. Każdorazowo zatwierdzony w PŚP wskaźnik wzrostu produkcji upoważnia Spółkę do wystawienia faktury do wysokości określonej w PŚP, np. przyrost produkcji u Wykonawcy Robót Budowlanych w wysokości 7,5% uprawnia Spółkę do zafakturowania usługi w wysokości równej 7,5% wartości umownej.

Usługa polegająca na "zarządzaniu i nadzorze nad projektami" świadczona przez Wnioskodawcę sklasyfikowana jest wg PKWiU w grupowaniu o symbolu 71.12 "usługi w zakresie inżynierii i związane z nimi doradztwo techniczne".

Odnosząc treść powołanych przepisów do opisu stanu faktycznego stwierdzić należy, że w niniejszej sprawie nie znajdą zastosowania przepisy art. 41 ust. 14a ustawy, bowiem przedmiotowa usługa w zakresie inżynierii i doradztwa technicznego, nie została wykonana przed dniem zmiany stawki podatku, czyli przed dniem 1 stycznia 2011 r.

Powyższe wynika z faktu, iż - jak wskazał Wnioskodawca - warunkiem uznania wykonania przez Spółkę usług jest zatwierdzenie dokumentów wskazujących na zakończenie kolejnego okresu rozliczeniowego (miesiąca lub kwartału), którymi mogą być albo Raport okresowy albo Przejściowe Świadectwo Płatności potwierdzone na piśmie przez Zamawiającego. Data zatwierdzenia dokumentu jest datą wykonania usługi.

W przedmiotowej sprawie, w przypadku zadania inwestycyjnego pn.: "Budowa nowego Szpitala", zatwierdzenie przez zamawiającego raportu nastąpiło w dniu 3 stycznia 2011 r., natomiast dla projektu pn: "Budowa krytej pływalni", zatwierdzenie Przejściowego Świadectwa Płatności miało miejsce w dniu 14 lutego 2011 r.

Reasumując, jeżeli sprzedaż, a tym samym wykonanie świadczonych przez Spółkę usług w zakresie inżynierii i związane z nimi doradztwo techniczne została dokonana w roku 2011, poprzez zatwierdzenie Raportu lub Przejściowego Świadectwa Płatności, to sprzedaż tą należy opodatkować według stawki 23% stosownie do art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Końcowo nadmienia się, że skoro zatwierdzenie przez Zamawiającego świadczonych usług, a w konsekwencji ich wykonanie nastąpiło w roku 2011, to dla zastosowania prawidłowej stawki podatku nie ma znaczenia, że roboty budowlane, których dotyczyły przedmiotowe usługi inżynierskie, zostały wykonane w roku 2010.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl