ILPP1/443-222/07-3/GZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-222/07-3/GZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Przedsiębiorstwa Handlowego "Ch" Spółka Jawna, przedstawione we wniosku z dnia 7 września 2007 r. (data wpływu 13 września 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonanych przed zarejestrowaniem się jako podatnik VAT czynny oraz możliwości skorzystania z ulgi przy zakupie kas rejestrujących - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonanych przed zarejestrowaniem się jako podatnik VAT czynny oraz możliwości skorzystania z ulgi przy zakupie kas rejestrujących.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest nowym podmiotem gospodarczym. Wspólnikami są trzy osoby, które prowadzą również działalność gospodarczą jako osoby fizyczne. Po wpisaniu podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego i nadaniu numeru statystycznego jeden ze wspólników w lipcu 2007 r. dopełnił formalności w Urzędzie Skarbowym związanych ze zgłoszeniem identyfikacyjnym. Nie dokonał jednak zgłoszenia na druku VAT-R. W tym samym miesiącu Wnioskodawca powiadomił pisemnie Naczelnika Urzędu Skarbowego o przewidywanym zakupie i rejestracji 10 kas i drukarek fiskalnych celem skorzystania z ulgi przy zakupie ww. kas.

Dnia 1 sierpnia 2007 r. Zainteresowany rozpoczął działalność gospodarczą. Dokument rejestracyjny VAT-R został złożony przez Wnioskodawcę 31 sierpnia 2007 r., a Naczelnik Urzędu Skarbowego wydał decyzję potwierdzającą zarejestrowanie podmiotu, jako podatnika VAT dnia 3 września 2007 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

1.

Od kiedy w opisanej wyżej sytuacji Przedsiębiorstwo staje się czynnym podatnikiem VAT.

2.

Od kiedy od podatku należnego Zainteresowany może odliczać podatek naliczony przy zakupie towarów handlowych oraz przy zakupie środków trwałych, a także skorzystać z ulgi przy zakupie kas fiskalnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, ma on prawo do wszystkich wyżej wymienionych odliczeń w deklaracji VAT-7 za miesiąc sierpień 2007 r. Zainteresowany wskazał, iż status podatnika zarejestrowanego należy posiadać nie w dniu wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu, ale z momentem, gdy powstaje możliwość realizacji prawa do odliczenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120, art. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Stosownie do art. 86 ust. 10 pkt 1 cytowanej ustawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11,12,16 i 18. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 11 cytowanej ustawy).

Ponadto w oparciu o art. 88 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3 (art. 96 ust. 1 ustawy o VAT). Naczelnik urzędu skarbowego, na podstawie art. 96 ust. 4 ustawy, rejestruje podatnika i potwierdza zarejestrowanie jako "podatnika VAT czynnego". Oznacza to, że Wnioskodawca stał się zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT z dniem 3 września 2007 r.

Zagadnienie dotyczące momentu powstania i zakresu prawa do odliczenia podatku naliczonego reguluje art. 168 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE Nr 347). Fundamentalną zasadą podatku od wartości dodanej, a nie przywilejem, jest neutralność podatku dla podatników, która jest realizowana poprzez umożliwienie podatnikowi obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zapłacony przy nabyciu towarów i usług, związanych z jego działalnością gospodarczą i co do zasady nie może podlegać ograniczeniu.

W orzeczeniu z dnia 8 czerwca 2000 r. w sprawie C-400/98 pomiędzy Finanzamt Goslar a Brigitte Breitsohl, Europejski Trybunał wskazał: "Powstanie uprawnienia podatnika do odliczenia podatku od wartości dodanej obciążającego pierwsze wydatki inwestycyjne, nie jest w konsekwencji w żaden sposób uzależnione od formalnego uznania podatnika przez administrację podatkową. Jedynym skutkiem tego uznania jest to, że uznania nie może zostać odwołane wobec tej osoby ze skutkiem retroaktywnym, za wyjątkiem sytuacji oszustw lub nadużyć, bez jednoczesnego naruszenia zasad ochrony uprawnionych oczekiwań i pewności prawa. Ten, kto ma zamiar potwierdzony przez obiektywne czynniki rozpoczęcia niezależnej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 4 szóstej dyrektywy, i kto dokonuje pierwszych wydatków inwestycyjnych w tym celu, musi być uznawany za podatnika. Ma on wobec tego, zgodnie z art. 17 i następnymi szóstej dyrektywy, uprawnienie do natychmiastowego odliczenia należnego lub zapłaconego podatku od wartości dodanej za wydatki inwestycyjne, dokonane w związku z działalnością, którą zamierza prowadzić i które uprawniają do odliczenia, bez konieczności oczekiwania na rzeczywiste rozpoczęcie efektywnego wykorzystania swojego przedsiębiorstwa".

Treść cytowanego wcześniej art. 88 ust. 4 ustawy o podatku VAT nie wskazuje, aby do nabycia prawa do odliczenia podatku naliczonego konieczne było posiadanie statusu podatnika zarejestrowanego w momencie otrzymania faktur zakupu. A zatem status podatnika czynnego (zarejestrowanego) konieczny jest w momencie wykazywania odliczenia. Oznacza to, że podatnik w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury, lecz aby uprawnienie to zrealizować musi posiadać status podatnika VAT czynnego (musi posiadać taki status w momencie realizacji uprawnienia).

Prawo do obniżenia podatku należnego powstaje u wszystkich podatników, o ile wykażą, że zakupy były związane z bieżącą lub przyszłą działalnością opodatkowaną, a warunek rejestracji jest niezbędny wyłącznie do skorzystania przez podatnika z prawa do obniżenia podatku należnego.

Reasumując Wnioskodawca miał prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonanych w okresie poprzedzającym miesiąc zarejestrowania jako podatnik czynny, czyli w deklaracji składanej za miesiąc sierpień 2007 r.

Prawo do częściowego zwrotu kwoty wydatkowanej na zakup kas rejestrujących przysługuje na mocy art. 111 ust. 4 ustawy. Każdy kto, zgodnie z przepisami, rozpocznie ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących go terminach, ma prawo do skorzystania z odliczenia - tzw. ulgi.

Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia od podatku należnego lub zwrotu przez urząd skarbowy, kwoty wydatkowanej na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania (powstania obowiązku).

Podatnik, który ma obowiązek ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej i wywiązał się z niego terminowo może na podstawie art. 111 ust. 4 ustawy o podatku VAT, skorzystać z ulgi w wysokości 50% ceny zakupu (bez podatku) nie więcej niż 2 500 zł.

Podatnicy (zarówno podatku od towarów i usług, jak i zwolnieni od tego podatku), którzy chcą skorzystać z przywileju odliczenia ulgi na zakup kas rejestrujących, muszą spełnić łącznie poniższe warunki wynikające z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 czerwca 2007 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 116, poz. 804):

1.

Zapłata pełnej należności za nabycie kasy dopuszczonej do obrotu i posiadanie dowodu zapłaty (§ 7 ust. 1 powyższego rozporządzenia), np. faktura VAT, rachunek, dowód przelewu.

2.

Złożenie przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania pisemnego oświadczenia o liczbie kas i miejscu (adresie) ich używania (§ 8 ust. 1).Podatnik rozpoczynający ewidencję przy zastosowaniu więcej niż jednej kasy rejestrującej nie musi od razu zainstalować wszystkich kas, które zamierza użytkować. Wdrażanie kas może odbywać się sukcesywnie, jednak z zachowaniem ogólnej zasady wdrażania tych kas do użytku. Oznacza to, że zgodnie z § 6 wyżej cytowanego rozporządzenia, podatnik jest zobowiązany rozpocząć ewidencjonowanie przy zastosowaniu co najmniej 1/5 (w zaokrągleniu w górę do liczb całkowitych) liczby kas rejestrujących, która zgodnie z art. 111 ust. 4 ustawy została zgłoszona przez podatnika do naczelnika właściwego urzędu skarbowego do prowadzenia ewidencji we wszystkich miejscach prowadzenia sprzedaży, na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania. Od pierwszego dnia każdego następnego miesiąca podatnicy są obowiązani zastosować do ewidencjonowania kolejne kasy rejestrujące, w liczbie nie mniejszej niż liczba kas rejestrujących przypadająca do ewidencjonowania w pierwszym miesiącu ewidencjonowania wynikająca z dokonanego przez podatnika zgłoszenia.

3.

Rozpoczęcie ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy, nie później niż w obowiązującym terminie (§ 8 ust. 2).

4.

Zgłoszenie kasy w terminie 7 dni od dnia jej fiskalizacji do urzędu skarbowego w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy na druku wynikającym z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (§ 5 ust. 1 pkt 10).

Uchybienie któremukolwiek z powyższych warunków pozbawia podatnika definitywnie prawa do skorzystania z ulgi na zakup kas rejestrujących.

Podatnik, który spełni warunki uprawniające go do skorzystania z ulgi na zakup kasy rejestrującej, ma dwie możliwości jej rozliczenia. I tak - podatnik podatku VAT przysługującą mu ulgę rozliczy w deklaracji VAT-7 w rozliczeniu za miesiąc, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie przy zastosowaniu kas, lub za miesiące następujące po tym miesiącu (§ 7 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących).

Natomiast podatnik zwolniony od podatku VAT wystąpi, na podstawie art. 111 ust. 5 ustawy o podatku VAT, do urzędu skarbowego o zwrot ulgi, jednak nie wcześniej niż za miesiąc, w którym rozpocznie ewidencjonowanie przy zastosowaniu kas, lub za miesiące następujące po tym miesiącu.

Podatnik podatku VAT rozlicza ulgę na zakup kasy rejestrującej w deklaracji (VAT-7 lub VAT-7K). W zależności od rozliczenia w danym miesiącu przewidziano dwie metody dokonania odliczenia (§ 7 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących):

1)

Gdy występuje nadwyżka podatku należnego nad naliczonym, kwota odliczenia może być dokonana w pełnej wysokości, z jednym ograniczeniem - nie może być wyższa od kwoty różnicy między podatkiem należnym, a naliczonym.

2)

Gdy kwota podatku naliczonego jest większa lub równa kwocie podatku należnego podatnik wskazuje kwotę odliczenia (ulgi) do zwrotu w danym okresie rozliczeniowym, nie więcej niż:

a)

25% wartości ulgi, jeżeli podatnik składa deklaracje za okresy miesięczne, lub

b)

50% wartości ulgi, jeżeli podatnik składa deklaracje za okresy kwartalne.

W chwili obecnej Zainteresowany jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, wobec czego może dokonać rozliczenia ulgi od każdej z 10 zgłoszonych kas i drukarek fiskalnych najwcześniej w rozliczeniu za miesiąc, w którym rozpocznie na nich ewidencjonowanie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Należy jednak pamiętać o warunkach, które muszą zostać spełnione, aby Podatnik mógł skorzystać z ulgi na zakup kas.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl