ILPP1/443-220/07-5/KG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-220/07-5/KG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana W. N., przedstawione we wniosku z dnia 5 września 2007 r. (data wpływu do Biura KIP w Lesznie: 13 września 2007 r.) uzupełnionym pismem z dnia 16 października 2007 r. (data wpływu 18 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla robót budowlano-montażowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 września 2007 r. został złożony ww. wniosek (uzupełniony pismem z dnia 16 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla robót budowlano - montażowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W ramach umowy z zakresu zamówień publicznych Wnioskodawca wykonał następujące roboty budowlano-montażowe polegające na budowie sieci wodociągowej oraz kanalizacji sanitarnej i deszczowej.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta M., przyjętym w dniu 29 marca 2005 r. uchwałą Rady Miejskiej, teren na którym prowadzono inwestycję przeznaczony został pod zabudowę mieszkalno-usługową wraz z obsługującą ją infrastrukturą techniczną i komunikacyjną. W roku bieżącym na terenie tym wybudowane zostaną tylko budynki mieszkalne wielorodzinne.

Za wykonane roboty polegające na budowie sieci wodociągowej oraz kanalizacji sanitarnej i deszczowej, Podatnik wystawił fakturę VAT stosując stawkę podatku w wysokości 7%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy do inwestycji polegającej na budowie sieci wodociągowej oraz kanalizacji sanitarnej i deszczowej właściwie zastosowano stawkę VAT w wysokości 7%.

Zdaniem Wnioskodawcy, przy realizacji ww. inwestycji właściwie zastosowano obniżoną do 7% stawkę podatku VAT, ponieważ wykonywane roboty budowlano-montażowe będą służyć budownictwu mieszkaniowemu i zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2007 r. podlegają stawce w ww. wysokości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podstawowa stawka podatku VAT wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział trzy stawki obniżone: 7%, 3% i 0%.

Stosownie do art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się obniżoną do 7% stawkę podatku w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w cytowanym wyżej przepisie, to w myśl art. 146 ust. 2 roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego, gdzie "obiekty budownictwa mieszkaniowego", stosownie do art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, to: budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:

* 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne,

* 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,

* ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Budynki mieszkalne wg PKOB, to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych, natomiast w przypadkach gdy proporcja powierzchni wykorzystywanej na cele mieszkalne jest mniejsza, budynek klasyfikowany jest jako niemieszkalny (załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych - Dz. U. z 1999 r. Nr 112, poz. 1316).

Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, na podstawie art. 146 ust. 3, ustawy o VAT, rozumie się:

1.

sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,

2.

urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,

3.

urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Z powyższej analizy przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, jednoznacznie wynika, że zastosowanie preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 7%, może mieć miejsce tylko w przypadku, kiedy roboty budowlano - montażowe dotyczyć będą infrastruktury towarzyszącej obiektom budownictwa mieszkalnego. Zatem w przypadku gdy infrastruktura ma charakter towarzyszący zarówno budownictwu mieszkaniowemu, jak i pozostałemu budownictwu, należy dla zastosowania właściwej stawki podatku VAT wydzielić tę część, która związana jest z budownictwem mieszkaniowym. Rozdziału tego należy dokonać na podstawie dokumentacji projektowej oraz kosztorysowej.

Z okoliczności faktycznych przedstawionych we wniosku wynika, że przedmiotowa inwestycja polegająca na budowie sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i deszczowej została zrealizowana na terenie, przeznaczonym w planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę mieszkalno-usługową. W związku z tym dla zastosowania właściwej stawki podatku VAT należało wydzielić tę część, która związana jest z budownictwem mieszkaniowym i opodatkować stawką 7%, natomiast dla pozostałej części inwestycji zastosować stawkę 22%.

W niniejszej interpretacji odpowiedziano na wniosek w części dotyczącej stawki podatku VAT dla robót budowlano - montażowych. Kwestia dotycząca stawki podatku VAT właściwej dla inwestycji polegającej na budowie drogi zostanie załatwiona w odrębnej interpretacji indywidualnej o nr ILPP1/443-220/07-4/KG z dnia 13 grudnia 2007 r.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl