ILPP1/443-22/07-2/HW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 sierpnia 2007 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-22/07-2/HW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Uniwersytetu przedstawione we wniosku z dnia 12 lipca 2007 r. (data wpływu 19 lipca 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z realizacją projektu szkoleniowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lipca 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z realizacją projektu szkoleniowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Uniwersytet realizuje projekt szkoleniowy pt.: "Szkolenia (...)" w ramach sektorowego programu operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004- 2006". Celem projektu jest świadczenie usług szkoleniowych dla rolników z zakresu technik komputerowych i ich wykorzystania w gospodarstwach rolniczych. W celu realizacji projektu Uniwersytet nabywał towary i usługi, które dokumentowane były fakturami VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Uniwersytet może odliczyć podatek VAT naliczony z faktur dotyczących realizacji ww. projektu.

Zdaniem Wnioskodawcy nie występuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dotyczących projektu pt.: "Szkolenia (...)", ponieważ realizacja ww. projektu jest zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy zwalnia się z opodatkowania podatkiem VAT usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 7 niniejszego załącznika wymieniono usługi w zakresie edukacji oznaczone symbolem PKWiU ex 80. Nie każda forma szkolenia może być uznana za usługę edukacyjną. Istotne bowiem dla oceny rodzaju szkolenia jest jaki podmiot je realizuje i w jakim czyni to celu. Dział 80 PKWiU - "usługi w zakresie edukacji" obejmuje usługi w zakresie szkolnictwa podstawowego, średniego i wyższego oraz usługi w zakresie szkolnictwa dorosłych oraz innych form kształcenia. Zawiera on przede wszystkim wszystkie usługi edukacyjne realizowane w ramach systemu oświaty przez podmioty określone w art. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) i przez szkoły określone w ustawie z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2005 r. Nr 164, poz. 1365 z późn. zm.).

Stosownie do przepisu art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zatem do skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego konieczne jest istnienie związku pomiędzy dokonanymi zakupami, a wykonywaniem czynności opodatkowanych (niekorzystających ze zwolnienia od podatku).

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku przez Uniwersytet oraz biorąc pod uwagę powyżej przytoczone przepisy, należy stwierdzić, że jeżeli świadczone usługi szkoleniowe są zaklasyfikowane do grupowania o symbolu PKWiU ex 80 czyli usług edukacyjnych, korzystających ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, to Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupów związanych z tymi usługami.

Podkreślenia wymaga fakt, że organ podatkowy nie jest organem uprawnionym do klasyfikowania danych usług lub towarów do odpowiednich symboli PKWiU. W świetle zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zaliczenie danego towaru lub usługi do odpowiedniego grupowania tej klasyfikacji należy do obowiązków usługodawcy. W przypadku trudności w ustaleniu przez podmiot właściwego grupowania według PKWiU w odniesieniu do sprzedawanych towarów i świadczonych usług jednostką uprawnioną do wydawania opinii klasyfikacyjnych jest Urząd Statystyczny. Opinie są wydawane na wniosek podmiotu. Tylko w przypadku prawidłowego zaklasyfikowania do właściwego grupowania PKWiU możliwie jest rozstrzygnięcie o zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług danego towaru lub usługi. Należy zauważyć, że odpowiedzialnym za prawidłową klasyfikację jest podmiot świadczący usługę lub dokonujący dostawy towaru.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl