ILPP1/443-194/07-3/BP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-194/07-3/BP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Drukarni "I" Sp. z o.o. z siedzibą w Cz. przedstawione we wniosku z dnia 31 sierpnia 2007 r. (data wpływu: 3 września 2007 r.) uzupełnionym pismem z dnia 8 października 2007 r. (data wpływu: 12 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku z tytułu kosztów poniesionych przy przedterminowym zakończeniu albo cesji umów leasingu operacyjnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku z tytułu kosztów poniesionych przy przedterminowym zakończeniu albo cesji umów leasingu operacyjnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca świadczy usługi poligraficzne polegające na wytwarzaniu m.in. książek, ulotek, czasopism i plakatów z wykorzystaniem maszyn poligraficznych oddanych mu do używania na podstawie umów leasingu operacyjnego zawartych w grudniu 2005 r. Leasingodawca dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Wnioskodawca zalicza koszty wytworzenia produktów do kosztów uzyskania przychodów oraz odlicza podatek VAT zawarty w ratach wynagrodzenia.

Wnioskodawca zamierza zmienić profil działalności i wycofać się z umów leasingowych przed upływem okresu normatywnego określonego w rozdziale 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych "Obowiązki stron umowy leasingu", co pociągnie za sobą dodatkowe koszty.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wycofanie się z umów leasingu operacyjnego (zerwanie, wypowiedzenie, cesja) pozwoli na skorzystanie z prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od związanych z tym kosztów.

Zdaniem Wnioskodawcy podatek VAT z tytułu kosztów poniesionych przy przedterminowym zakończeniu albo cesji umów leasingu operacyjnego będzie podlegał odliczeniu.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdza się, co następuje.

Na gruncie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) umowa leasingu operacyjnego - swoim charakterem zbliżona do umowy najmu - stanowi świadczenie usług.

W art. 86 ust. 1 cyt. ustawy wyrażono zasadę, że w zakresie, w jakim, towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ww. ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego stosownie do art. 86 ust. 10 cyt. ustawy powstaje - z pewnymi zastrzeżeniami - w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny. Zgodnie z art. 86 ust. 11 ww. ustawy jeżeli podatnik nie obniży kwoty podatku należnego w tych terminach, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

W świetle przywołanych przepisów należy stwierdzić, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi co do podatku naliczonego, który wynika z zakupów towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.

Ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje również sytuacje, w których podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług mimo, że zachodzą ogólne przesłanki uprawniające podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, chyba że brak możliwości zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Trzeba zaznaczyć, że uznanie wydatków poniesionych na towary i usługi za koszt uzyskania przychodów nie powoduje automatycznego powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie powyższych towarów i usług. To, że określony wydatek stanowi koszt uzyskania przychodu nie przesądza o tym, że nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Najpierw należy dokonać analizy, czy zakup towaru i usługi pozostaje w związku z czynnościami opodatkowanymi podatnika, a dopiero potem - czy zakup towaru i usługi można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Podatnik może obniżyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego tylko wtedy, gdy zachodzi związek między wydatkami a wykonywanymi w ramach działalności gospodarczej czynnościami opodatkowanymi i wydatek stanowi co do zasady koszt uzyskania przychodu.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie określają zakresu i sposobu wykorzystywania towarów i usług do wykonywania czynności opodatkowanych uprawniających podatnika do odliczania podatku naliczonego. Związek zakupu towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi może mieć charakter bezpośredni albo pośredni. Do kosztów pośrednich zalicza się wydatki, które wprawdzie nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w uzyskiwanych przychodach, jednak ich ponoszenie warunkuje uzyskanie przychodów.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca świadczy usługi poligraficzne z wykorzystaniem maszyn poligraficznych oddanych mu do używania na podstawie umów leasingu operacyjnego. Brak związku, choćby pośredniego, między kosztami, które Wnioskodawca będzie zmuszony ponieść przy przedterminowym zakończeniu albo cesji umów leasingowych a czynnościami opodatkowanymi wyklucza możliwość obniżenia podatku kwoty należnego o kwotę podatku naliczonego. Natomiast Wnioskodawca nie traci prawa do wcześniejszych odliczeń, ergo nie ma obowiązku dokonania korekty podatku VAT odliczonego od rat wynagrodzenia uiszczonych w czasie obowiązania umów leasingowych.

Reasumując, Wnioskodawca nie będzie miał prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu kosztów poniesionych przy przedterminowym zakończeniu albo cesji umów leasingu operacyjnego bez względu na sposób wycofania się z nich.

Dodatkowo informuje się, że przy ocenie zdarzenia przyszłego nie brano pod uwagę treści załączonych do wniosku dokumentów.

Wobec powyższego stanowisko przedstawione przez Podatnika w złożonym wniosku jest nieprawidłowe.

W przedmiocie udzielenia pisemnej informacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych wydana zostanie osobna interpretacja indywidualna.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl