ILPP1/443-169/07-4/KG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-169/07-4/KG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 13 sierpnia 2007 r. (data wpływu 27 sierpnia 2007 r.) uzupełnionym pismem z dnia 10 października 2007 r. (data wpływu 12 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku rejestrowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej po dniu 1 października 2007 r. -j est prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek (uzupełniony pismem z dnia 10 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku rejestrowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej po dniu 1 października 2007 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług związanych z prowadzeniem prac badawczo-naukowych (PKWiU 73 10 D), co w szczególności sprowadza się do wydawania raportów oddziaływania planowanych inwestycji na obszary chronione. Zleceniodawcami Podatnika są głównie firmy, spółki, biura konsultingowe, którym za wykonane usługi wystawia faktury VAT. Wnioskodawca nie świadczy żadnych usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów, z dniem 1 października 2007 r., usługi naukowo - badawcze świadczone przez Podatnika, podlegają ewidencjonowaniu za pomocą kasy rejestrującej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca ma obowiązek rejestrowania obrotu za pomocą kasy fiskalnej.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z tym, że nie świadczy usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, nie ma obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535) ustawodawca nałożył na podatników, dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Na mocy delegacji zawartej w art. 111 ust. 7 pkt 3 ustawy o VAT, Minister Finansów w drodze rozporządzenia zwolnił na czas określony niektóre grupy podatników oraz niektóre grupy czynności od obowiązku, o którym mowa w art. 111 ust. 1, ze względu na rodzaj prowadzonej działalności lub wysokość obrotu (rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 czerwca 2007 r. w sprawie kas rejestrujących - Dz. U. z 2007 r. Nr 116, poz. 804). Zgodnie z § 2 pkt 2 powołanego wyżej rozporządzenia do 30 września 2007 r. zwolnieniem z obowiązku rejestrowania obrotu za pomocą kasy fiskalnej były objęte m. in czynności polegające na świadczeniu usług naukowo - badawczych sklasyfikowanych pod kodem PKWiU 73.

Z analizy powyżej powołanych przepisów jednoznacznie wynika, że czynności polegające na świadczeniu usług naukowo-badawczych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, z dniem 1 października 2007 r. są objęte obowiązkiem ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej.

Z danych przedstawionych przez Wnioskodawcę wynika, że świadczy usługi związane z prowadzeniem prac naukowo-badawczych (PKWiU 73 10 D) wyłącznie na rzecz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i osób prawnych. W związku z powyższym, nie ma obowiązku instalacji kasy rejestrującej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl