ILPP1/443-1586/09-5/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-1586/09-5/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki komandytowo-akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2009 r. (data wpływu 23 grudnia 2009 r.), uzupełnionym pismami z dnia: 23 lutego 2010 r. (data wpływu 25 lutego 2010 r.) oraz 21 grudnia 2009 r. (data wpływu 3 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki oraz momentu powstania obowiązku podatkowego przy wniesieniu wkładu niepieniężnego do spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki oraz momentu powstania obowiązku podatkowego przy wniesieniu wkładu niepieniężnego do spółki. Powyższy wniosek uzupełniono pismami z dnia: 21 grudnia 2009 r. oraz 23 lutego 2010 r. o podpis osoby upoważnionej i o doprecyzowanie zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 18 grudnia 2008 r. Wnioskodawca (Spółka komandytowo-akcyjna) podjął uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego o kwotę 200.000,00 zł (z kwoty 50.000,00 zł do kwoty 250.000,00 zł). Zgodnie z uchwałą, podwyższenie kapitału zakładowego miało zostać pokryte dwoma nieruchomościami, które stanowiły współwłasność akcjonariuszy. Przy nabyciu jednej z nieruchomości akcjonariusze skorzystali z odliczenia podatku naliczonego. Przy nabyciu drugiej nieruchomości akcjonariusze nie skorzystali z odliczenia podatku naliczonego.

W dniu 18 grudnia 2008 r. akcjonariusze odrębnym aktem notarialnym dokonali przeniesienia własności obu nieruchomości na Spółkę, w wykonaniu powyższej uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego. Spółka została wykazana w księdze wieczystej jako właściciel nieruchomości. Wnioskodawca złożył wniosek do właściwego sądu rejestrowego o rejestrację podwyższenia kapitału zakładowego. Sąd Okręgowy prawomocnie oddalił wniosek Spółki o rejestrację podwyższenia kapitału zakładowego.

Strona zamierza podjąć ponowną uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego, który zostanie pokryty dwoma przedmiotowymi nieruchomościami.

W uzupełnieniu z dnia 23 lutego 2010 r. Zainteresowany wskazał, iż jedna z dwóch ww. nieruchomości oznaczona jest jako działka nr 542 o obszarze 0,15.99 ha, rola i teren zabudowany mieszkalny, dla której Sąd Rejonowy, prowadzi księgę wieczystą.

Druga zaś z ww. nieruchomości jest oznaczona jako działki nr: 541, 541/11, 534/6, o łącznym obszarze 0,32.29 ha, grunty orne, zurbanizowane tereny niezabudowane, teren niezabudowany, teren zabudowany mieszkalny, sad, mapa nr 12, dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą.

Wnioskodawca zaznacza, że obie wyżej scharakteryzowane nieruchomości przylegają do siebie i tworzą jeden kompleks w kształcie trapezu, przedzielony murem. Nieruchomości te mają dostęp do drogi publicznej i są zabudowane budynkiem przeznaczonym do rozbiórki.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy wniesienie nieruchomości aportem do Spółki będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów usług. Jeżeli tak, w którym momencie powstaje obowiązek podatkowy.

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie nieruchomości aportem do Spółki nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ faktyczne rozporządzenie nieruchomościami i przeniesienie ich własności na Spółkę nastąpiło w dniu 18 grudnia 2008 r., a więc w czasie, gdy czynność wniesienia aportu do Spółki była zwolniona od podatku od towarów i usług. Wprawdzie uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego, która stanowiła podstawę wniesienia nieruchomości nie została zarejestrowana, jednak akcjonariusze zamierzają podjąć kolejną, prawidłową uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego, która będzie uzasadniała przeniesienie własności nieruchomości na Spółkę.

Co zaś do momentu powstania ewentualnego obowiązku podatkowego, co do zasady, wnoszenie wkładów niepieniężnych do spółek prawa handlowego lub cywilnego podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach, określonych w przepisach o podatku od towarów i usług, w zależności od przedmiotu aportu. Czynność wniesienia aportu może więc spełniać przesłanki uznania jej za dostawę towarów - w świetle art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług lub za świadczenie usług w świetle art. 8 tejże ustawy. Zdaniem Wnioskodawcy w przedmiotowym przypadku, czyli wniesienia w charakterze aportu nieruchomości, ma miejsce dostawa towaru w rozumieniu ustawy o VAT.

W przypadku zbycia towaru obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zapłaty ustalonej kwoty pieniężnej. w związku z tym, że przy wniesieniu aportu nie dochodzi do zapłaty jako takiej, momentem powstania po stronie podatnika ewentualnego obowiązku podatkowego jest w tym przypadku chwila objęcia udziału lub zostania wspólnikiem, czy też akcjonariuszem w Spółce.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez towary - na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy - rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Z odpłatną dostawą w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy mamy do czynienia, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) są rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, czy też grunty - czyli towary w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 6 ustawy, w sytuacji, gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

Analiza powołanych wyżej przepisów jednoznacznie wskazuje, że każda czynność, w wyniku której następuje odpłatne przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel dokonywana przez podatnika, spełnia definicję dostawy towarów i na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wniesienie aportu jest czynnością odpłatną, zaś wynagrodzenie akcjonariuszy stanowią akcje w spółce komandytowo-akcyjnej, wydane w zamian za wniesiony majątek.

Interpretując jednak zawarty w art. 7 ust. 1 ustawy, zwrot "przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel" należy podkreślić, iż jest to czynność, która daje otrzymującemu towar prawo do postępowania z nim jak właściciel. Należy przy tym uznać, że chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość faktycznego dysponowania rzeczą, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym. Istotą dostawy towarów nie jest bowiem przeniesienie prawa własności. Zwrotu "prawo do rozporządzania jak właściciel" nie można interpretować jako "prawo własności". Istotny jest przede wszystkim aspekt ekonomiczny, a nie prawny transakcji, w ramach której podatnik przenosi na nabywcę prawo do rozporządzania towarami jak właściciel. Akcent sformułowanej definicji położony został głównie na podkreślenie przeniesienia ekonomicznego władztwa nad rzeczą w taki sposób, aby nabywca mógł nią dysponować podobnie jak właściciel.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wnika, iż Wnioskodawca podjął uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego przez wniesienie do Spółki przez akcjonariuszy, stanowiących ich współwłasność, dwóch nieruchomości zabudowanych, jak i niezabudowanych. Przy nabyciu jednej z nieruchomości akcjonariusze skorzystali z odliczenia podatku naliczonego. Przy nabyciu drugiej nieruchomości akcjonariusze nie skorzystali z prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z jej nabyciem.

W dniu 18 grudnia 2008 r. akcjonariusze odrębnym aktem notarialnym dokonali przeniesienia własności obu nieruchomości na Spółkę, w celu podwyższenia kapitału zakładowego. Spółka została wykazana w księdze wieczystej jako właściciel nieruchomości. Spółka złożyła wniosek o rejestrację podwyższenia kapitału zakładowego do właściwego sądu, jednak sąd oddalił ww. wniosek Spółki. Wnioskodawca zamierza podjąć ponowną uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego, który zostanie pokryty dwoma przedmiotowymi nieruchomościami.

Biorąc pod uwagę cytowane powyżej przepisy prawa oraz okoliczności sprawy przedstawione we wniosku stwierdzić należy, że czynność wniesienia wkładu niepieniężnego do Spółki komandytowo-akcyjnej w postaci dwóch nieruchomości, prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania nimi jak właściciel, a zatem stanowić będzie odpłatną dostawę towarów, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy).

Ponadto, w przepisie art. 19 ust. 10 ustawy, ustawodawca określił w szczególny sposób moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku dostawy towarów, jeżeli jej przedmiotem są lokale i budynki. w tych przypadkach obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wydania, z zastrzeżeniem ust. 13 pkt 10 i 11. w myśl art. 19 ust. 15 ustawy, jeżeli obowiązek podatkowy wynika z otrzymania części zapłaty - wówczas powstaje w odniesieniu do tej części zapłaty.

W myśl art. 1 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna. Natomiast w myśl art. 4 § 1 pkt 1 ww. ustawy, spółka osobowa oznacza - spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną.

W przepisach ustawy - Kodeks spółek handlowych termin "akcja" występuje w trzech znaczeniach:

1.

jako cząstka kapitału zakładowego;

2.

jako prawo udziałowe akcjonariusza;

3.

jako papier wartościowy inkorporujący prawo udziałowe akcjonariusza.

Przez "akcję" w znaczeniu prawa udziałowego należy rozumieć ogół (zespół) uprawnień akcjonariusza jako uczestnika (członka) spółki akcyjnej, wyznaczających wielkość i zakres przysługujących mu w spółce praw i kompetencji. z akcją jako prawem udziałowym związane są również obowiązki: dokonania wpłaty na akcję bądź pokrycia jej wkładem niepieniężnym, ewentualnie także inne obowiązki - w zależności od postanowień statutu danej spółki.

Z opisu sprawy wynika, iż zgodnie z uchwałą przedmiotem aportu na podwyższenie kapitału zakładowego były dwie nieruchomości, które - jak wskazał Zainteresowany - przylegają do siebie i tworzą jeden kompleks w kształcie trapezu, przedzielony murem. Przedmiotowe nieruchomości mają dostęp do drogi publicznej i są zabudowane budynkiem przeznaczonym do rozbiórki.

W związku z powyższym, w sytuacji wniesienia aportu niepieniężnego w postaci nieruchomości zabudowanych budynkiem do spółki prawa handlowego obowiązek podatkowy powstanie na zasadach, określonych w cyt. art. 19 ust. 10 ustawy, tj. w momencie otrzymania całości lub części zapłaty w postaci akcji, jeżeli nastąpi w ciągu 30 dni od dnia wydania nieruchomości. Natomiast, jeżeli wypłata nastąpi po upływie 30 dni od dnia wydania nieruchomości, obowiązek podatkowy powstanie 30. dnia od dnia jej wydania.

W przedmiotowej sprawie podkreślenia wymaga fakt, że w myśl art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). w związku z powyższym, w kompetencji Ministra Finansów nie leży dokonywanie analizy prawnej zaistniałych czynności, a z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego jednoznacznie nie można ocenić kiedy faktycznie nastąpiło wydanie nieruchomości i przeniesienie prawa do dysponowania nimi jak właściciel. Zatem niniejsza interpretacja indywidualna wydana została na podstawie informacji wskazanych przez Wnioskodawcę.

Ponadto należy wskazać, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisanym zdarzeniu przyszłym oraz we własnym stanowisku w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone. Dotyczy to w szczególności zwolnienia od podatku od towarów i usług czynności wniesienia aportem przedmiotowych nieruchomości oraz interpretacji przepisów Kodeksu cywilnego i Kodeksu spółek handlowych w kwestii określenia momentu wydania nieruchomości. Zaznacza się, że przepisy Kodeksu cywilnego i Kodeksu spółek handlowych nie należą do przepisów podatkowych, tym samym tut. Organ nie jest właściwym do ich interpretacji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl