ILPP1/443-1553/09-5/KG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-1553/09-5/KG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana reprezentowane przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 11 grudnia 2009 r. (data wpływu 16 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 30 kwietnia 2004 r. Wnioskodawca wraz z małżonką nabył do majątku wspólnego (w ramach małżeńskiej wspólności ustawowej) prawo użytkowania wieczystego działki gruntu oraz własność budynku wzniesionego na tym gruncie stanowiącego odrębny od gruntu przedmiot własności, celem prowadzenia działalności gospodarczej. Następnie, w roku 2005 Wnioskodawca przyjął nieruchomość (prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz własność wzniesionego na gruncie budynku) jako środek trwały w jednoosobowo prowadzonej działalności gospodarczej.

W dniu 31 grudnia 2005 r. Zainteresowany na podstawie faktury VAT sprzedał przedmiotową nieruchomość na rzecz spółki cywilnej tworzonej przez Wnioskodawcę i jego małżonkę. Nieruchomość została ujęta w ewidencji środków trwałych. w dniu 12 stycznia 2009 r. pomiędzy podatnikiem a jego małżonką została zawarta umowa majątkowa małżeńska wyłączająca wspólność ustawową w formie aktu notarialnego. Strony nie dokonały w tej umowie podziału majątku wspólnego. Poza prowadzeniem działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, podatnik oraz jego małżonka prowadzą jeszcze jednoosobowo dwa osobne przedsiębiorstwa jako osoby fizyczne. Obecnie Wnioskodawca oraz jego małżonka (jako wspólnicy spółki cywilnej) planują sprzedać powyższą nieruchomość w ten sposób, że Zainteresowany i jego małżonka nabędą (każde z nich) udział w wysokości 1/2. Następnie nieruchomość po dokonaniu podziału quoad usum będzie wykorzystywana w ramach indywidualnych działalności gospodarczych Wnioskodawcy i jego małżonki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy z tytułu nabycia tej usługi podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktury.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej.

Biorąc pod uwagę, że przeniesienie udziału we współwłasności nieruchomości niesie ze sobą inne skutki aniżeli przeniesienie własności całej nieruchomości, udział we współwłasności nie jest rzeczą lecz zespołem uprawnień przysługujących właścicielowi w stosunku do rzeczy wspólnej. w związku z tym przeniesienie udziału we współwłasności nieruchomości powinno być na gruncie ustawy o VAT traktowane jako świadczenie usług a nie jako dostawa towarów.

W konsekwencji podatnik dokonując nabycia udziału we współwłasności od spółki cywilnej, w której jest wspólnikiem mieć będzie także prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturze dokumentującej usługę wykonaną przez spółkę cywilną na zasadach ogólnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Podstawowe uprawnienia podatnika dotyczące obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zostały zawarte w dziale IX ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Należy również wskazać, iż ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Na mocy art. 88 ust. 3a ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne m.in. w przypadku gdy:

* transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku (pkt 2 cyt. art.),

* wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane - w części dotyczącej tych czynności (pkt 4 lit. a) cyt. art.).

Z danych przedstawionych we wniosku wynika, że w roku 2004 Wnioskodawca wraz z małżonką nabył do majątku wspólnego (w ramach małżeńskiej wspólności ustawowej) prawo użytkowania wieczystego działki gruntu oraz własność budynku wzniesionego na tym gruncie stanowiącego odrębny od gruntu przedmiot własności, celem prowadzenia działalności gospodarczej. Następnie, w roku 2005 Wnioskodawca przyjął nieruchomość (prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz własność wzniesionego na gruncie budynku) jako środek trwały w jednoosobowo prowadzonej działalności gospodarczej. w dniu 31 grudnia 2005 r. Zainteresowany na podstawie faktury VAT sprzedał powołaną nieruchomość na rzecz spółki cywilnej tworzonej przez Wnioskodawcę i jego małżonkę. Nieruchomość została ujęta w ewidencji środków trwałych. w dniu 12 stycznia 2009 r. pomiędzy podatnikiem a jego małżonką została zawarta umowa majątkowa małżeńska wyłączająca wspólność ustawową w formie aktu notarialnego. Strony nie dokonały w tej umowie podziału majątku wspólnego. Poza prowadzeniem działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, podatnik oraz jego małżonka prowadzą jeszcze jednoosobowo dwa osobne przedsiębiorstwa jako osoby fizyczne. Obecnie Wnioskodawca oraz jego małżonka (jako wspólnicy spółki cywilnej) planują sprzedać powyższą nieruchomość w ten sposób, że Zainteresowany i jego małżonka nabędą (każde z nich) udział w wysokości 1/2. Następnie nieruchomość po dokonaniu podziału quoad usum będzie wykorzystywana w ramach indywidualnych działalności gospodarczych Wnioskodawcy i jego małżonki.

Na podstawie analizy przedstawionego zdarzenia przyszłego, w interpretacji indywidualnej nr ILPP1/443-1553/09-4/KG z dnia 9 marca 2010 r. stwierdzono, że sprzedaż udziału w nieruchomości, na którą składa się prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z posadowionym na nim budynkiem, dokonywana przez podatnika podatku VAT, jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju i na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odnosząc powyższe do normy wynikającej z cyt. wyżej przepisu art. 86 ust. 1 ustawy o VAT należy stwierdzić, że o ile udział w nieruchomości nabyty przez Wnioskodawcę w celu wykonywania indywidualnej działalności gospodarczej służyć będzie wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem VAT, Zainteresowanemu przysługiwać będzie prawo do odliczenia na zasadach ogólnych podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT dokumentującej transakcję, pod warunkiem jednak niezaistnienia przesłanek negatywnych wymienionych w art. 88 ustawy (w szczególności, że przedmiotowa dostawa po stronie Spółki nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku).

Zaznacza się, iż stanowisko Wnioskodawcy dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego uznano za prawidłowe jednakże w przedmiotowej interpretacji nie oceniono stanowiska w zakresie uznania nabywanego majątku za usługę ponieważ to stanowi przedmiot odrębnej interpretacji.

Ponadto tut. Organ informuje, że stosownie do art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, minister właściwy do spraw finansów publicznych na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Podkreślić zatem należy, że w przedmiotowej sprawie powyższa interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla małżonki Wnioskodawcy.

W niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej przedstawionego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Natomiast w kwestii dotyczącej stwierdzenia, czy zbycie udziałów w nieruchomości stanowi usługę, w dniu 9 marca 2010 r. została wydana odrębna interpretacja indywidualna nr ILPP1/443-1553/09-4/KG.

Wniosek w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie rozstrzygnięty odrębnym pismem.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl