ILPP1/443-1491/09-2/MT - Możliwość opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży gruntu wykorzystywanego uprzednio w działalności rolniczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-1491/09-2/MT Możliwość opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży gruntu wykorzystywanego uprzednio w działalności rolniczej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana reprezentowanego przez Doradcę Podatkowego, przedstawione we wniosku z dnia 1 grudnia 2009 r. (data wpływu 4 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży gruntu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży gruntu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 27 marca 1981 r. Wnioskodawca, wraz z małżonką, nabył od Skarbu Państwa w użytkowanie wieczyste nieruchomość o powierzchni 9.093 m2. Według tego aktu notarialnego, był to grunt przeznaczony na uprawy ogrodniczo-warzywne. Od tego roku datuje się początek działalności ogrodniczo-warzywniczej, którą Wnioskodawca prowadził wraz z małżonką. w celu powiększenia powierzchni upraw ogrodniczo-warzywniczych, małżonkowie nabyli w roku 1992, wspólnie ze znajomymi dodatkowe grunty rolne, które także zostały przeznaczone pod uprawy warzyw. w roku 2001 Zainteresowany wraz z małżonką odkupili od znajomych ich udział we wspólnym gruncie i w ten sposób stali się jedynymi właścicielami gruntów, na których nadal prowadzili uprawę warzyw do roku 2005.

W roku 2002 Wnioskodawca wraz z małżonką wybudowali na ww. gruncie szklarnie oraz budynek gospodarczy, a także rozpoczęli budowę domu i garażu. Dom i garaż cały czas pozostają w budowie. Zainteresowany rolnictwem i ogrodnictwem, wraz z małżonką, zajmuje się od roku 1988 i jest to cały czas ich jedyne źródło utrzymania. Dlatego też, jego zdaniem, należy stwierdzić, iż opisywane grunty były zakupione w celu prowadzenia upraw gruntowych i rolnych. Ze względu na pogarszający się stan zdrowia, Wnioskodawca wraz z małżonką, w roku 2005, zrezygnował z prowadzenia upraw gruntowych i od tego czasu zajmuje się wyłącznie uprawą kwiatów w nieogrzewanej szklarni. w związku z ograniczeniem areału upraw, spowodowaną złym stanem zdrowia, Zainteresowany wraz z małżonką, postanowili wyzbyć się zbędnego majątku. z dniem 22 czerwca 2009 r. nastąpiło odrolnienie ww. gruntu rolnego i wydano decyzję o warunkach zabudowy. Dla terenu, na którym znajduje się przedmiotowa nieruchomość brak jest obowiązującego planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego, dlatego też niezbędne było ustalenie warunków zabudowy w drodze decyzji. Przedmiotowy grunt zostanie podzielony na 14 działek o powierzchni od 9,5 do 12 arów. w dniu 17 września 2009 r. Zainteresowany wystąpił z wnioskiem o podział gruntu. Pozostała część gruntu (ok. 1,3 ha) pozostanie nadal własnością Wnioskodawcy i jego żony. Będą oni prowadzić działalność ogrodniczą w istniejącej obecnie szklarni, aż do osiągnięcia wieku emerytalnego.

W celu ułatwienia ewentualnej sprzedaży gruntu podjęto następujące kroki:

*

uzyskano promesę na dostawę wody na działki,

*

uzyskano promesę na dostawę prądu,

*

uzyskano decyzję o warunkach zabudowy (warunkiem jej otrzymania było przedłożenie promes na prąd i wodę),

*

teren jest nieuzbrojony w media, nie posiada dróg wewnętrznych, nie jest ogrodzony,

*

nie poniesiono żadnych nakładów finansowych na przedmiotowy grunt w związku z planowaną sprzedażą (oprócz opłat za promesę).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy z tytułu planowanej sprzedaży gruntu, Wnioskodawca będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, planowana sprzedaż nieruchomości nie będzie działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług, a w związku z tym nie będzie podlegała opodatkowaniu tą daniną. Pogląd taki należy wywieść zarówno z ww. przepisów prawa polskiego, a przede wszystkim z przepisów wyrażonych w ustawodawstwie europejskim oraz z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, a także orzecznictwa sądów krajowych. Brzmienie art. 15 ust. 2 ustawy VAT z całą pewnością nie uzasadnia opodatkowania każdej sprzedaży działek podatkiem VAT. Zgodnie z tym przepisem, działalnością gospodarczą jest działalność m.in. handlowców, usługodawców oraz rolników, także wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. w opisanym stanie faktycznym istnieje szereg okoliczności wskazujących, iż Zainteresowany dokonując sprzedaży działek nie miał i nie ma zamiaru wykonywać tych czynności w sposób częstotliwy. i tak: grunty nabyto w roku 1981 oraz 1992 jako grunty rolne, bez zamiaru dokonywania ich odsprzedaży, a tym bardziej ich odsprzedaży w celach zarobkowych. Nieruchomość stanowiła majątek osobisty Wnioskodawcy i jego małżonki. Do sprzedaży nieruchomości, po wielu latach prowadzenia upraw i ogrodnictwa zmusiły podatnika przyczyny obiektywne, tj. zły stan zdrowia uniemożliwiający dalsze użytkowanie nieruchomości zgodnie z przeznaczeniem. Wnioskodawca, po sprzedaży nieruchomości, nie ma zamiaru prowadzić dalszej działalności w zakresie obrotu nieruchomościami, gdyż posiada inne źródło utrzymania (uprawa kwiatów w szklarni), które od lat jest jego głównym źródłem utrzymania. Zgodnie z poglądami opartymi na naczelnych zasadach konstrukcji podatku VAT, zawartych w i Dyrektywie UE, tj. zasadzie neutralności podatku VAT, także zgodnie z zasadami zawartymi w art. 2 (1) VI Dyrektywy VAT oraz art. 2 Dyrektywy, podatek VAT jest szczególną formą podatku pobieranego od profesjonalnego obrotu gospodarczego. Jeżeli zatem podatnik sprzedaje majątek, który był przeznaczony na cele inne niż związane z prowadzoną działalnością, i który to majątek służył mu na potrzeby osobiste, to w odniesieniu do tej części majątku nie występuje on jako podatnik VAT. Zwrócić należy uwagę, iż Zainteresowany nie nabywał nieruchomości w celu prowadzenia obrotu nieruchomościami, lecz prowadził (i prowadzi) zupełnie inną działalność (uprawy ogrodnicze). i to w związku z ewentualną sprzedażą efektów tych upraw (kwiatów), po spełnieniu warunków zawartych w przepisach podatkowych, może on ewentualnie stać się podatnikiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Z analizy ww. przepisów wynika, iż grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podatnika.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - na mocy ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zasady wykładni językowej i funkcjonalnej definicji działalności gospodarczej prowadzą do wniosku, że działalność gospodarczą stanowi działalność m.in. rolników.

Zgodnie z art. 2 pkt 15, 20 i 21 ustawy:

*

przez działalność rolniczą rozumie się produkcję roślinną i zwierzęcą (...) a także świadczenie usług rolniczych;

*

przez produkty rolne rozumie się towary wymienione w załączniku Nr 2 do ustawy oraz towary wytworzone z nich przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim;

*

przez usługi rolnicze rozumie się usługi wymienione w załączniku Nr 2 do ustawy.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca wraz z małżonką nabył od Skarbu Państwa grunt przeznaczony na uprawy ogrodniczo-warzywne. Od tego momentu datuje się początek działalności ogrodniczo-warzywniczej, którą prowadził wraz z małżonką. w celu powiększenia powierzchni upraw ogrodniczo-warzywniczych, małżonkowie nabyli dodatkowe grunty rolne, które także zostały przeznaczone pod uprawy warzyw.

Zainteresowany rolnictwem i ogrodnictwem, wraz z małżonką, zajmuje się od roku 1988 i jest to cały czas ich jedyne źródło utrzymania. Stwierdził on także, że opisywane grunty były zakupione w celu prowadzenia upraw gruntowych i rolnych.

Ze względu na pogarszający się stan zdrowia, w roku 2005 zrezygnował z prowadzenia upraw gruntowych i od tego czasu zajmuje się wyłącznie uprawą kwiatów w nieogrzewanej szklarni. w związku z ograniczeniem areału upraw, małżonkowie postanowili wyzbyć się zbędnego majątku. z dniem 22 czerwca 2009 r. nastąpiło odrolnienie ww. gruntu rolnego i wydano decyzję o warunkach zabudowy. Dla terenu, na którym znajduje się przedmiotowa nieruchomość brak jest obowiązującego planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego, dlatego też niezbędne było ustalenie warunków zabudowy w drodze decyzji. Przedmiotowy grunt zostanie podzielony na 14 działek o powierzchni od 9,5 do 12 arów. w dniu 17 września 2009 r. Zainteresowany wystąpił z wnioskiem o podział gruntu. Pozostała część gruntu (ok. 1,3 ha) pozostanie nadal własnością Wnioskodawcy i jego żony. Będą oni prowadzić działalność ogrodniczą w istniejącej obecnie szklarni, aż do osiągnięcia wieku emerytalnego.

W celu ułatwienia ewentualnej sprzedaży gruntu podjęto następujące kroki:

*

uzyskano promesę na dostawę wody na działki,

*

uzyskano promesę na dostawę prądu,

*

uzyskano decyzję o warunkach zabudowy (warunkiem jej otrzymania było przedłożenie promes na prąd i wodę),

*

teren jest nieuzbrojony w media, nie posiada dróg wewnętrznych, nie jest ogrodzony,

*

nie poniesiono żadnych nakładów finansowych na przedmiotowy grunt w związku z planowaną sprzedażą (oprócz opłat za promesę).

Z powyższych informacji wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność rolniczą, a przedmiotowe grunty były wykorzystywane do tej działalności. Na moment sprzedaży grunty te są przeznaczone pod zabudowę.

W związku z powyższym, stwierdza się, że planowana sprzedaż gruntów będzie nosić znamiona działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, a dokonujący dostawy tych działek (Wnioskodawca) wykonywać będzie czynności, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Właściciel gospodarstwa rolnego, dokonujący dostaw produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze, jest w myśl ustawy o podatku od towarów i usług rolnikiem ryczałtowym, posiadającym status podatnika prowadzącego działalność gospodarczą (rolniczą). Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy, korzysta tylko ze zwolnienia od podatku w zakresie dostaw produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej oraz w zakresie świadczenia usług rolniczych. Jeśli więc osoba taka wykonuje inne czynności, mieszczące się w zakresie przedmiotowym opodatkowania podatkiem od towarów i usług, brak jest podstaw do uznania, iż nie podlegają one opodatkowaniu, tym bardziej, że rolnik sprzedający grunt nie zbywa majątku osobistego, ale majątek składający się na przedsiębiorstwo rolne.

Dostawa terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, podlega opodatkowaniu stawką podatku 22% (...). Podatnik dokonujący dostawy przedmiotowych gruntów nie może skorzystać ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zgodnie z którym zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Ponadto, należy wskazać, iż stosownie do przepisu art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. d) ustawy, podatnicy dokonujący dostawy terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę nie mogą korzystać z podmiotowego zwolnienia od tego podatku, niezależnie od wielkości obrotów.

Oznacza to, że podatnicy dokonujący dostaw tych towarów, niezależnie od wielkości swoich obrotów, są podatnikami tego podatku. Zatem, z chwilą dokonania sprzedaży pierwszej działki stają się oni podatnikami podatku od towarów i usług.

Reasumując, sprzedaż gruntu wykorzystywanego wcześniej w działalności rolniczej przez Wnioskodawcę, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podatku w wysokości 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto wskazać należy, iż zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Wobec powyższego, udzielona interpretacja indywidualna jest wiążąca tylko dla Zainteresowanego, a nie dla jego małżonki.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl