ILPP1/443-1445/09-2/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-1445/09-2/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Zakładu, przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2009 r. (data wpływu 23 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca będący zakładem budżetowym Gminy prowadzi działalność polegającą na zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz świadczy usługi w zakresie wykonawstwa i remontów instalacji wodno-kanalizacyjnych na terenie Gminy. Na podstawie zleceń wystawionych przez klientów oraz umów podpisanych z klientami, Zainteresowany buduje przyłącza wodno-kanalizacyjne oraz wykonuje usługi polegające na budowle infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu (sieci wodociągowe, kanalizacyjne). Budynki, których dotyczą wskazane roboty budowlane stanowią obiekty budownictwa mieszkaniowego w rozumieniu art. 2 pkt 12 ustawy o VAT i zostały sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11 (grupy: 111, 112 i 113, klasy: 1110, 1121, 1122, 1130).

Roboty związane z budową infrastruktury towarzyszącej polegające na wykonaniu sieci wodociągowych, kanalizacyjnych wraz z przyłączami do budynku (tekst jedn. przeprowadzane poza bryłą budynku) Zainteresowany fakturuje stosując stawkę 22% podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z Wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 3 kwietnia 2008 r. (C-442/05), w którym Trybunał wyjaśnił pojęcie dostawy wody i odprowadzania ścieków oraz zasady stosowania obniżonej stawki podatku VAT, Wnioskodawca do wykonywania czynności niezbędnych do rozpoczęcia dostaw wody takich jak budowę indywidualnego przyłącza do wodociągu, bądź kanalizacji oraz budowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, może stosować obniżoną stawkę podatku VAT wynikającą z poz. 138 i poz. 153 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, usługi polegające na wykonaniu sieci wodociągowych, kanalizacyjnych wraz z przyłączami do budynków - powołując się na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 3 kwietnia 2008 r., sygn. C-442/05 oraz na pismo z Urzędu Statystycznego - powinny być opodatkowane obniżoną 7% stawką podatku VAT, gdyż są nierozerwalnie związane z podstawową działalnością przedsiębiorstwa jaką jest rozprowadzanie wody i odprowadzanie ścieków. Zakład jest również zarządzającym siecią wodno-kanalizacyjną na terenie Gminy. w związku z powyższym na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług przedmiotowe usługi podlegają opodatkowaniu według stawki VAT 7% jako wymienione w załączniku nr 3 - poz. 138 i poz. 153.

Zainteresowany wyjaśnił, iż zwrócił się do Urzędu Statystycznego o zaklasyfikowanie do odpowiedniego grupowania PKWiU czynności polegających na:

* wykonaniu przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych,

* budowie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

Urząd Statystyczny pismem potwierdził, iż ww. usługi mieszczą się w grupowaniu 41.00.20-00.00 "usługi rozprowadzania wody (dla przyłączy wodociągowych i sieci wodociągowej) i 90.01.11-00.00 "usługi w zakresie gromadzenia, odprowadzania i oczyszczania ścieków (dla przyłączy kanalizacyjnych, sieci kanalizacyjnej), traktując sprawę jako budowę sieci i przyłączy wodno-kanalizacyjnych, świadczoną przez właściciela lub zarządzającego siecią wodno-kanalizacyjną. Podstawowa działalność prowadzona przez Zakład, obejmująca zbiorowe zaopatrzenia w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków jest sklasyfikowane następująco: PKWiU 41.00.20 "usługi w zakresie rozprowadzania wody" oraz PKWiU 90.00.11 "usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel - art. 7 ust. 1 ustawy. Natomiast przez świadczenie usług rozumie się, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W związku z powyższym w celu ustalenia stawki podatku od towarów i usług dla poszczególnych wyrobów konieczne jest stwierdzenie pod jakim symbolem PKWiU dany towar jest sklasyfikowany.

Według art. 41 ust. 1 ustawy, podstawowa stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział trzy stawki preferencyjne: 7%, 3% i 0% oraz zwolnienie od podatku.

Na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W załączniku nr 3 do ustawy, zawierającym wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7% w pozycji 138 wymienione zostały usługi w zakresie rozprowadzania wody (PKWiU 41.00.2), natomiast pod pozycją 153 - usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne (PKWiU 90.0).

Do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zaklasyfikowania określonych czynności do właściwych grupowań statystycznych obowiązany jest podatnik. Zgodnie z przepisem § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.) dla celów podatku od towarów i usług, do dnia 31 grudnia 2010 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność polegającą na zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, a także świadczy usługi w zakresie wykonawstwa i remontów instalacji wodno-kanalizacyjnych. Zainteresowany buduje również przyłącza wodno-kanalizacyjne oraz wykonuje usługi polegające na budowle infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu (sieci wodociągowe, kanalizacyjne).

Wnioskodawca oświadczył, iż zgodnie z pismem z Urzędu Statystycznego wykonanie przyłączy wodociągowych i budowa sieci wodociągowej mieści się w grupowaniu 41.00.20-00.00 "usługi rozprowadzania wody", natomiast wykonanie przyłączy kanalizacyjnych oraz budowa sieci kanalizacyjnej sklasyfikowane zostało w grupowaniu PKWiU 90.01.11-00.00 "usługi w zakresie gromadzenia, odprowadzania i oczyszczania ścieków".

Mając na uwadze przedstawione powyżej przepisy oraz opisany stan faktyczny, należy stwierdzić, iż świadczenie przez Wnioskodawcę usług polegających na wykonywaniu przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych oraz budowie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, które mieszczą się w grupowaniu PKWiU 41.00.20-00.00 oraz 90.01.11-00.00, podlega opodatkowaniu preferencyjną 7% stawką podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy, w związku z pozycją 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy.

Nadmienia się, iż powołany przez Wnioskodawcę wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 3 kwietnia 2008 r. w sprawie (C-442/05) pozostaje bez wpływu na podjęte w przedmiotowej sprawie rozstrzygnięcie. Wyrok ten nie przesądza bowiem o stosowaniu określonej stawki podatkowej w odniesieniu do usług, o których mowa w tym wyroku, lecz wskazuje, iż VI Dyrektywa daje w tym zakresie swobodę państwom członkowskim.

Podkreślić należy, że analiza prawidłowości dokonanej przez Wnioskodawcę we wniosku klasyfikacji towarów do właściwego grupowania statystycznego, nie mieści się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego.

Zatem, Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny stanowiska przedstawionego przez Wnioskodawcę w zakresie klasyfikacji statystycznej towaru będącej przedmiotem wniosku. Wobec powyższego, niniejsza interpretacja wydana została w oparciu o grupowanie PKWiU wskazane przez Zainteresowanego.

Należy także podkreślić, że interpretacja niniejsza traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów stanu faktycznego (w szczególności błędnej klasyfikacji statystycznej) lub zmiany stanu prawnego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl