ILPP1/443-124/08-3/BD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-124/08-3/BD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Sp. z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 24 stycznia 2008 r. (data wpływu: 28 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania projektu architektoniczno-budowlanego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania projektu architektoniczno-budowlanego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca zajmuje się wykonywaniem projektów gotowych, ich adaptacją oraz innymi czynnościami związanymi z projektowaniem. Jednym z rodzajów produktów sprzedawanych przez Spółkę na terytorium Polski jest projekt architektoniczno-budowlany, tzw. projekt gotowy zszyty, oprawiony, przeznaczony do wielokrotnego stosowania, wymagający adaptacji w celu zrealizowania konkretnego zadania inwestycyjnego. Projekt taki posiada swój własny numer ISBN.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż w kraju projektu gotowego sprzedawanego w postaci opisanej powyżej, który został zaklasyfikowany przez Urząd Statystyczny pod symbolem PKWiU 22.11.20-60, posiadający własny numer ISBN jest opodatkowana podatkiem VAT wg stawki 0%.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż projektu architektoniczno-budowlanego, tzw. projektu gotowego zszytego, oprawionego, przeznaczonego do wielokrotnego stosowania, wymagającego adaptacji w celu zrealizowania konkretnego zadania inwestycyjnego, posiadającego swój odrębny numer ISBN jest opodatkowana stawką 0%. Stosowanie stawki 0% wynika z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, gdzie w dodanym od 1 stycznia 2008 r. § 7 ust. 1 pkt 9 lit. a) wskazuje się na stosowanie stawki 0% do dostaw w kraju książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

Własne stanowisko Spółka potwierdza interpretacją dokonaną przez Urząd Statystyczny, właściwy do spraw klasyfikowania wg symboli PKWiU, który zaklasyfikował przedmiotowy projekt do PKWiU 22.11.20-60. Ponadto Spółka dodaje, iż w rozporządzeniu znajduje się zawężenie w ramach tej grupy statystycznej, jednakże przedmiotowy projekt gotowy niewątpliwie nie jest książką adresową o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książką telefoniczną, teleksem, telefaksem, nutami, mapą lub ulotką, stąd też zastosowanie znajduje stawka 0%. Fakt nadania numeru ISBN potwierdzone jest pismem z Biblioteki Narodowej Pracowni - Krajowego Biura ISBN i ISMN.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przepis art. 2 pkt 6 ustawy o VAT stanowi, że przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Z art. 8 ust. 3 cyt. ustawy natomiast wynika, że usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Stawka podstawowa podatku od towarów i usług, określona w art. 41 ust. 1 ww. ustawy wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Dla prawidłowego określenia wysokości stawki podatku od towarów i usług od czynności, których przedmiotem są poszczególne towary i usługi, ustawodawca odsyła do klasyfikacji statystycznych wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, powołując w przepisach dotyczących obniżonych stawek podatku oraz w załącznikach do ustawy symbole PKWiU.

Stosownie do § 7 ust. 1 pkt 9 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2008 r. - obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

Należy również wskazać, że w § 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), (Dz. U. Nr 89, poz. 844 z późn. zm.) zostało zawarte zastrzeżenie, iż do dnia 31 grudnia 2008 r. w zakresie podatku od towarów i usług obowiązuje Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przedmiotem dostawy jest projekt architektoniczny - budowlany, tzw. projekt gotowy, posiadający numer ISBN i zaklasyfikowany przez Urząd Statystyczny na podstawie rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 2004 r. do grupowania PKWiU 22.11.21-60 "Książki, broszury, ulotki i tym podobne wyroby drukowane, pozostałe", a według rozporządzenia z dnia 18 marca 1997 r. do grupowania PKWiU 22.11.20-60 "Książki, broszury, ulotki oraz podobne materiały z wyjątkiem encyklopedii i słowników, pozostałe".

W związku z powyższym projekt ten wypełnia przesłanki wynikające z § 7 ust. 1 pkt 9 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów, i usług i w rezultacie korzysta z obniżonej stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0%.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl