ILPP1/443-1183/11-2/NS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-1183/11-2/NS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 29 sierpnia 2011 r. (data wpływu 5 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości - jest:

* prawidłowe - w części dotyczącej opodatkowania dostawy budowli (tj. parkingu, ogrodzenia, oświetlenia oraz sieci wodno-kanalizacyjnej),

* nieprawidłowe - w części dotyczącej opodatkowania dostawy prawa użytkowania wieczystego gruntu.

UZASADNIENIE

W dniu 5 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca planuje sprzedać nieruchomość zabudowaną wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu działek nr 8/4 i 10/13 AM - 3 Obręb K. zlokalizowanych we W.

W skład zbywanej nieruchomości wchodzą:

1.

nabyte odpłatnie prawo wieczystego użytkowania gruntu działek nr 8/4 (pow. 5737 m 2) i 10/13 (pow. 775 m 2) na podstawie aktu notarialnego z dnia 18 sierpnia 1994 r. W akcie tym zapisano, że działki te są utwardzone płytami drogowymi i stanowią tereny składowe. Zapłata za nabycie tych działek uiszczona została w całości w ten sposób, iż cała kwota należna zbywcy została zaliczona na poczet zadłużenia z tytułu długu podstawowego za energię elektryczną. Spółka nie dysponuje fakturą potwierdzającą nabycie tej nieruchomości, ale uznała, że posiadała prawo do odliczenia podatku naliczonego. Obie działki przylegają do siebie jednym bokiem.

2.

w roku 1998 Zainteresowany poniósł nakłady na wybudowanie ogrodzenia otaczającego obie działki wzdłuż zewnętrznych ich granic, które wprowadzone jest do ksiąg rachunkowych jako odrębny środek trwały. Wnioskodawca posiadał prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących wybudowania ogrodzenia - dostawa nastąpi w ramach pierwszego zasiedlenia. Od dnia wybudowania, tj. od roku 1998 nie były czynione inwestycje ulepszające przekraczające 30% wartości początkowej.

3.

w roku 2001 działka nr 8/4 i 10/13 została zabudowana w następujący sposób: w granicach nieruchomości wybudowano parking zawierający drogi manewrowe, zapewniające dogodne parkowanie samochodów osobowych, miejsca postojowe dla specjalistycznych pojazdów i miejsca do składowania urządzeń oraz chodniki. Całość wykonano zgodnie z technologią brukowania na odpowiedniej podsypce i użyto kostkę brukową. Spółka posiadała prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących wybudowania parkingu - dostawa nastąpi w ramach pierwszego zasiedlenia. Od dnia wybudowania, tj. od roku 2001 nie były czynione inwestycje ulepszające przekraczające 30% wartości początkowej.

4.

sieć wodno-kanalizacyjna stanowi odrębny środek trwały wybudowany i wprowadzony do ksiąg rachunkowych w roku 2001. Zainteresowany posiadał prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących jej wybudowania - dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia. Od dnia wybudowania, tj. od roku 2001 nie były czynione inwestycje ulepszające przekraczające 30% wartości początkowej. Sieć wodociągowa zlokalizowana jest w granicach działek nr 8/4 i 10/13 - na parkingu. Sieć kanalizacyjna jest zlokalizowana na działkach nr 8/4 i 10/13 oraz w drodze dojazdowej do parkingu i stanowi jeden system z systemem odprowadzania wód deszczowych.

5.

oświetlenie parkingu stanowi odrębny środek trwały wybudowany i wprowadzony do ksiąg rachunkowych w roku 2001. Wnioskodawca posiadał prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących jego wybudowania - dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia. Od dnia wybudowania, tj. od roku 2001 nie były czynione inwestycje ulepszające przekraczające 30% wartości początkowej. Oświetlenie parkingu stanowią dwa maszty rurowe o wysokości 16 m, każdy z 6 sztukami opraw oświetleniowych. Przyłącza kablowe w całości przebiegają przez nieruchomość w granicach działek nr 8/4 i 10/13. Linia kablowa oświetleniowa w części jej długości przebiega przez nieruchomość w granicach działek nr 8/4 i 10/13. Pozostała część przebiega przez inną działkę.

W dniu 9 kwietnia 2002 r. zawarto umowę dzierżawy pod stację bazową telefonii komórkowej. Stacja znajduje się w większości na terenie działki nr 10/13, ale częściowo zachodzi na działkę nr 8/4. Na mocy umowy, teren o powierzchni 124 m>sup>2 w obu działkach, został wydzierżawiony na okres 10 lat. Na dzień dzisiejszy umowa nie została rozwiązana. Dzierżawa dokumentowana jest fakturami VAT.

W dniu 10 września 2010 r. zawarto umowę dzierżawy 250 m 2 parkingu, z lokalnym biurem podróży pod miejsca parkingowe dla autokarów i busów. Umowa zawarta była na czas oznaczony do 31 października 2010 r. Umowę tej samej treści ponownie zawarto 3 stycznia 2011 r. z mocą obowiązywania od 1 grudnia 2010 r. do 28 lutego 2011 r. Dzierżawa dokumentowana jest fakturami VAT.

W miejscowym planie zagospodarowania przedmiotową nieruchomość przeznaczono pod mieszkalnictwo i usługi oraz ulicę lokalną.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy w związku z tym, że przedmiotem zbycia będzie dostawa nieruchomości zabudowanej, obejmującej dla potrzeb podatku VAT dostawę budowli wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntów, transakcja będzie zwolniona od podatku VAT, czy będzie podlegała opodatkowaniu stawką podstawową w roku 2011 - 23%.

2.

Czy dzierżawienie części nieruchomości powoduje, że ta część w świetle stanu faktycznego i prawnego podlega zwolnieniu od VAT, gdyż nastąpiło pierwsze zasiedlenie.

Zdaniem Wnioskodawcy, z dniem 1 stycznia 2009 r. przyjęto w ustawie jako zasadę, z określonymi wyjątkami, zwolnienie od podatku dostawy wszystkich obiektów budownictwa. Przewidziano jednak wyłączenia ze zwolnienia - obligatoryjne - art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Zatem, w opinii Spółki, należałoby ustalić, czy zachodzą przesłanki zastosowania zwolnienia (z prawem rezygnacji) przewidzianego przy dostawie budynku lub budowli dokonywanej w okresie nie krótszym niż 2 lata od pierwszego zasiedlenia, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Jako pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich wybudowaniu lub ulepszeniu jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej (art. 2 pkt 14 ww. ustawy).

Jeśli przesłanki tego zwolnienia nie zachodzą, należałoby ustalić, czy zachodzą przesłanki zwolnienia dla używanych nieruchomości. Zwolnienie to natomiast znajduje zastosowanie jeśli:

* w stosunku do obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

* dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Drugiego z wymienionych warunków nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 7a ustawy o VAT).

Zdaniem Zainteresowanego:

1.

Dostawa budowli posadowionych na działce nr 8/4, tj. parkingu, części ogrodzenia, części oświetlenia oraz części sieci wodno-kanalizacyjnej nastąpi w ramach pierwszego zasiedlenia, gdyż transakcja zbycia nastąpi po ich wybudowaniu w roku 2001 i od tego czasu nie poniesiono nakładów na ulepszenie przekraczających 30% ich wartości początkowej. Stąd należy zastosować stawkę podstawową, tj. 23%, w części nie podlegającej dzierżawie terenu pod bazę telefonii komórkowej, gdyż nie zostały spełnione przesłanki do zwolnienia tej transakcji od VAT zarówno na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10, jak i art. 43 ust. 1 pkt 10a cyt. ustawy.

Dostawa budowli posadowionych na działce nr 8/4, tj. parkingu, części ogrodzenia, części oświetlenia oraz części sieci wodno-kanalizacyjnej w części podlegającej dzierżawie terenu pod bazę telefonii komórkowej, będzie korzystać ze zwolnienia od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Ta część dostawy budowli nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia gdyż upłynął okres dłuższy niż 2 lata od pierwszego zasiedlenia oraz nie dokonywano ulepszeń powyżej 30% ich wartości początkowej.

Natomiast w odniesieniu do części parkingu, która objęta jest umową dzierżawy należy uznać, że doszło w tej części do pierwszego zasiedlania w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, jednak nie upłynęły jeszcze 2 lata, które uprawniają do skorzystania ze zwolnienia wyrażonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 tej ustawy.

Prawo wieczystego użytkowania gruntu działki nr 8/4 również będzie opodatkowane stawką podstawową (tj. 23%) w części nie podlegającej dzierżawie, zaś w części podlegającej dzierżawie będzie zwolnione od VAT zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

2.

Dostawa budowli posadowionych na działce nr 10/13, tj. części ogrodzenia, części oświetlenia oraz części sieci wodno-kanalizacyjnej nastąpi w ramach pierwszego zasiedlenia, stąd należy zastosować stawkę podstawową 23% w części nie podlegającej dzierżawie. Dostawa tej części nie spełnia przesłanek do zwolnienia tej transakcji od VAT zarówno na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10, jak i art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Dostawa budowli posadowionych na działce nr 10/13, tj. części ogrodzenia, części oświetlenia oraz części sieci wodno-kanalizacyjnej w części podlegającej dzierżawie (część ze 124 m,sup>2) będzie korzystać ze zwolnienia od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 cyt. ustawy, gdyż dostawa nie będzie w ramach pierwszego zasiedlenia i od pierwszego zasiedlenia (początku umowy dzierżawy) upłynęły 2 lata (umowa trwa nadal).

3.

Dla prawa wieczystego użytkowania gruntu działki nr 10/13 również stawka VAT będzie wynosić 23% w części nie podlegającej dzierżawie, zaś w części podlegającej dzierżawie będzie zwolniona od VAT zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca uważa, że zwolnienie od VAT nie tylko powinno obejmować proporcjonalnie prawo wieczystego użytkowania gruntu, ale i proporcja powinna objąć wartość ogrodzenia w części przypadającej wygrodzeniu działek nr 8/4 i 10/13. Tę samą proporcją należy objąć oświetlenie, jak i sieć wodno-kanalizacyjną w części, która przebiega w granicy działek nr 8/4 i 10/13.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:

* prawidłowe - w części dotyczącej opodatkowania dostawy budowli (tj. parkingu, ogrodzenia, oświetlenia oraz sieci wodno-kanalizacyjnej),

* nieprawidłowe - w części dotyczącej opodatkowania dostawy prawa użytkowania wieczystego gruntu.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

1.

przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;

2.

wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;

3.

wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;

4.

wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;

5.

ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;

6.

oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

7.

zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Przez towary - na mocy art. 2 pkt 6 ustawy - rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jak stanowi art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i ust. 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

W świetle art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z treści ww. przepisu wynika, iż dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynku lub budowli kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Według art. 2 pkt 14 ustawy, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Co istotne, oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu, a za taką można rozumieć m.in. objęcie we władanie budynku, budowli lub ich części przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Przedmiotowa nieruchomość nie musi być faktycznie zamieszkała, lecz winna być przejęta przez nabywcę do użytkowania. Wydanie przedmiotowego obiektu nabywcy winno nastąpić w ramach wykonania przez właściciela (dokonującego dostawy) czynności podlegających opodatkowaniu.

W tym miejscu należy zauważyć, iż w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom - po spełnieniu określonych warunków - skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b) - zgodnie z zapisem art. 43 ust. 7a - nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Podkreślenia wymaga, że dla rozstrzygnięcia, czy możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy ważne jest, czy Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Należy również zauważyć, iż w myśl art. 43 ust. 10 ustawy, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Natomiast kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga przepis art. 29 ust. 5 ustawy, w myśl którego, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W świetle tego przepisu przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Analogiczna sytuacja ma miejsce, gdy wraz z dostawą budynków lub budowli następuje również zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym budynki te są posadowione. Jak wskazuje przepis § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392 z późn. zm.), zwanego dalej rozporządzeniem, zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, iż Wnioskodawca planuje sprzedać nieruchomość zabudowaną wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu działek nr 8/4 i 10/13 AM - 3 Obręb K. zlokalizowanych we W.

W skład zbywanej nieruchomości wchodzą:

1.

nabyte odpłatnie prawo wieczystego użytkowania gruntu działek nr 8/4 (pow. 5737 m 2) i 10/13 (pow. 775 m 2) na podstawie aktu notarialnego z dnia 18 sierpnia 1994 r. W akcie tym zapisano, że działki te są utwardzone płytami drogowymi i stanowią tereny składowe. Zapłata za nabycie tych działek uiszczona została w całości w ten sposób, iż cała kwota należna zbywcy została zaliczona na poczet zadłużenia z tytułu długu podstawowego za energię elektryczną. Spółka nie dysponuje fakturą potwierdzającą nabycie tej nieruchomości, ale uznała, że posiadała prawo do odliczenia podatku naliczonego. Obie działki przylegają do siebie jednym bokiem.

2.

w roku 1998 Zainteresowany poniósł nakłady na wybudowanie ogrodzenia otaczającego obie działki wzdłuż zewnętrznych ich granic, które wprowadzone jest do ksiąg rachunkowych jako odrębny środek trwały. Wnioskodawca posiadał prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących wybudowania ogrodzenia. Od dnia wybudowania, tj. od roku 1998 nie były czynione inwestycje ulepszające przekraczające 30% wartości początkowej.

3.

w roku 2001 działka nr 8/4 i 10/13 została zabudowana w następujący sposób: w granicach nieruchomości wybudowano parking zawierający drogi manewrowe, zapewniające dogodne parkowanie samochodów osobowych, miejsca postojowe dla specjalistycznych pojazdów i miejsca do składowania urządzeń oraz chodniki. Całość wykonano zgodnie z technologią brukowania na odpowiedniej podsypce i użyto kostkę brukową. Spółka posiadała prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących wybudowania parkingu. Od dnia wybudowania, tj. od roku 2001 nie były czynione inwestycje ulepszające przekraczające 30% wartości początkowej.

4.

sieć wodno-kanalizacyjna stanowi odrębny środek trwały wybudowany i wprowadzony do ksiąg rachunkowych w roku 2001. Zainteresowany posiadał prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących jej wybudowania. Od dnia wybudowania, tj. od roku 2001 nie były czynione inwestycje ulepszające przekraczające 30% wartości początkowej. Sieć wodociągowa zlokalizowana jest w granicach działek nr 8/4 i 10/13 - na parkingu. Sieć kanalizacyjna jest zlokalizowana na działkach nr 8/4 i 10/13 oraz w drodze dojazdowej do parkingu i stanowi jeden system z systemem odprowadzania wód deszczowych.

5.

oświetlenie parkingu stanowi odrębny środek trwały wybudowany i wprowadzony do ksiąg rachunkowych w roku 2001. Wnioskodawca posiadał prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących jego wybudowania. Od dnia wybudowania, tj. od roku 2001 nie były czynione inwestycje ulepszające przekraczające 30% wartości początkowej. Oświetlenie parkingu stanowią dwa maszty rurowe o wysokości 16 m, każdy z 6 sztukami opraw oświetleniowych. Przyłącza kablowe w całości przebiegają przez nieruchomość w granicach działek nr 8/4 i 10/13. Linia kablowa oświetleniowa w części jej długości przebiega przez nieruchomość w granicach działek nr 8/4 i 10/13. Pozostała część przebiega przez inną działkę.

W dniu 9 kwietnia 2002 r. zawarto umowę dzierżawy pod stację bazową telefonii komórkowej. Stacja znajduje się w większości na terenie działki nr 10/13, ale częściowo zachodzi na działkę nr 8/4. Na mocy umowy, teren o powierzchni 124 m 2 w obu działkach, został wydzierżawiony na okres 10 lat. Na dzień dzisiejszy umowa nie została rozwiązana. Dzierżawa dokumentowana jest fakturami VAT. W dniu 10 września 2010 r. zawarto umowę dzierżawy 250 m 2 parkingu, z lokalnym biurem podróży pod miejsca parkingowe dla autokarów i busów. Umowa zawarta była na czas oznaczony do 31 października 2010 r. Umowę tej samej treści ponownie zawarto 3 stycznia 2011 r. z mocą obowiązywania od 1 grudnia 2010 r. do 28 lutego 2011 r. Dzierżawa dokumentowana jest fakturami VAT.

W miejscowym planie zagospodarowania przedmiotową nieruchomość przeznaczono pod mieszkalnictwo i usługi oraz ulicę lokalną.

W tym miejscu wskazać należy, iż na mocy przepisu art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.), pod pojęciem budowli należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak lotniska, drogi, linie kolejowe, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Jak wskazano wyżej, żeby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynków, budowli lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli zatem podatnik wybuduje obiekt lub go zmodernizuje, przy czym nakłady na ulepszenie przekroczą 30% wartości początkowej, a następnie obiekt ten (lub ulepszenie) zostanie oddany do użytkowania (wprowadzony przez podatnika do ewidencji środków trwałych), nie oznacza to, że został on zasiedlony. Oddanie do użytkowania nie nastąpiło bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało natomiast miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany obiekt zostanie sprzedany lub np. oddany w najem, dzierżawę, leasing. Zarówno sprzedaż, jak i najem, dzierżawa, leasing są bowiem czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Należy zauważyć, że ustawodawca w art. 2 pkt 14 ustawy, wyraźnie określił, iż przez "pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części (...)". Ustawodawca nie posługuje się stwierdzeniem, iż pierwsze zasiedlenie budynku lub budowli jest to oddanie części budynku lub budowli do użytkowania w czynnościach opodatkowanych pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi. Tym samym, aby uznać budynek lub budowlę za zasiedlone w całości, muszą być one wydane w całości w celu wykonania czynności opodatkowanych, tj. czynności wymienionych w art. 5 ustawy, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi, wówczas obiekt taki będzie mógł spełniać definicję pierwszego zasiedlenia.

W rozpatrywanej sprawie, o ile pod stację bazową telefonii komórkowej wraz z gruntem wydzierżawiono część parkingu, ogrodzenia, oświetlenia oraz sieci wodno-kanalizacyjnej, to w odniesieniu do powyższych budowli w części, która została wydzierżawiona zostanie spełniona definicja pierwszego zasiedlenia.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz odnosząc się do opisu zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że dostawa:

1.

budowli posadowionych na działkach nr 8/4 i nr 10/13, tj. parkingu, ogrodzenia, oświetlenia oraz sieci wodno-kanalizacyjnej, w części podlegającej dzierżawie terenu pod bazę telefonii komórkowej, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, bowiem dostawa ta nie odbędzie się w ramach pierwszego zasiedlenia, ani przed upływem 2 lat od momentu pierwszego zasiedlenia. Tym samym, w świetle § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia w związku z art. 29 ust. 5 ustawy, dostawa części prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym są posadowione przedmiotowe części obiektów również będzie korzystała ze zwolnienia od tego podatku.

2.

budowli posadowionych na działkach nr 8/4 i nr 10/13, tj. parkingu, ogrodzenia, oświetlenia oraz sieci wodno-kanalizacyjnej, w części niepodlegającej dzierżawie terenu pod bazę telefonii komórkowej, nie będzie korzystała ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, bowiem dostawa ta będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed upływem 2 lat od pierwszego zasiedlenia. Ponadto, z uwagi na fakt, iż Spółka miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy budowie tych obiektów, przedmiotowa dostawa nie będzie również korzystała ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, lecz będzie opodatkowana wg obowiązującej od dnia 1 stycznia 2011 r. stawki 23% podatku VAT. Stawka ta będzie miała zastosowanie także do prawa użytkowania wieczystego gruntu do nich przynależnego.

Biorąc powyższe pod uwagę wyjaśnia się, iż z uwagi na to, że Wnioskodawca we własnym stanowisku w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia wskazał, że prawo użytkowania wieczystego gruntu będzie korzystać ze zwolnienia od podatku w części podlegającej dzierżawie, natomiast jak wyżej stwierdzono ze zwolnienia tego będzie korzystała tylko ta część tego prawa, która jest przypisana do części budowli korzystających ze zwolnienia (czyli objętych umową dzierżawy pod stację bazową telefonii komórkowej z dnia 9 kwietnia 2002 r.), zatem stanowisko Zainteresowanego w zakresie opodatkowania prawa użytkowania wieczystego gruntu należało uznać za nieprawidłowe.

Podkreślić należy, iż zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Należy zatem zaznaczyć, że odpowiedzi na pytanie zawarte we wniosku udzielono w oparciu o opis zdarzenia przyszłego, przy założeniu, że opisane we wniosku obiekty stanowią budowle w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy - Prawo budowlane oraz że przedmiotem umowy dzierżawy pod stację bazową telefonii komórkowej, był nie tylko grunt, ale również budowle w części w jakiej z tym gruntem są związane. Zatem, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu opisanego zdarzenia przyszłego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Należy również zauważyć, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisanym zdarzeniu przyszłym oraz we własnym stanowisku w sprawie oceny prawnej tego zdarzenia, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone. Dotyczy to w szczególności sposobu wyodrębnienia części nieruchomości objętych zwolnieniem oraz opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Ponadto, tut. Organ w niniejszej interpretacji rozstrzygnął w zakresie opodatkowania sprzedaży tylko tych budowli, do których Wnioskodawca odniósł się we własnym stanowisku w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego.

Tut. Organ informuje, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej opodatkowania sprzedaży nieruchomości. Natomiast w kwestii określenia przedmiotu zawartej umowy dzierżawy wydano odrębne rozstrzygnięcie z dnia 2 grudnia 2011 r. nr ILPP1/443-1183/11-3/NS.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl