ILPP1/443-1175/09-4/KG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-1175/09-4/KG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Zakładu przedstawione we wniosku z dnia 22 września 2009 r. (data wpływu 28 września 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 października 2009 r. (data wpływu 28 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. "Modernizacja i doposażenie pomieszczeń (...)" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z realizacją projektu pn. "Modernizacja i doposażenie pomieszczeń (...)". Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 22 października 2009 r. o doprecyzowanie opisanego stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca - Zakład (dalej: Zakład) realizuje projekt pn. "Modernizacja i doposażenie pomieszczeń (...)".

Zakład realizuje ww. projekt w ramach prowadzonej działalności polegającej między innymi na świadczeniu usług edukacyjnych w formach szkolnych i pozaszkolnych (PKWiU 80). w związku z tym otrzymał środki pieniężne z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na realizację tego projektu.

W piśmie z dnia 22 października 2009 r. stanowiącym uzupełnienie do wniosku Zainteresowany wskazał co następuje:

* efekty zrealizowanego projektu będą służyć wyłącznie do wykonywania czynności zwolnionych (PKWiU 80),

* wymienione w projekcie pracownie elektrotechniki, elektroniki pojazdowej oraz pracownia diagnostyki pojazdowej są niezbędne do realizacji programu nauczania obowiązującego w Technikum... i Zasadniczej Szkole Zawodowej,

* ze zmodernizowanej w ramach projektu infrastruktury edukacyjnej będą korzystać uczniowie,

* otrzymane środki pieniężne na realizację projektu pochodzą z funduszy poakcesyjnych, a dokładnie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa na lata 2007-2013.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w odniesieniu do realizowanego przez Wnioskodawcę projektu istnieje możliwość odliczenia podatku naliczonego od towarów i usług w całości lub w części albo jego zwrot.

Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymane na realizację projektu środki pieniężne stanowią obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług związany z działalnością zwolnioną (PKWiU 80), w stosunku do którego nie przysługuje odliczenie podatku naliczonego.

Otrzymane środki pieniężne według Wnioskodawcy nie są środkami bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w § 8 ust. 3 i ust. 4, i w związku z tym Wnioskodawca nie może skorzystać ze zwrotu podatku naliczonego określonego w rozdziale 10 ww. rozporządzenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast świadczenie usług, to w myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Podatnikami - stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat tej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wtedy, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych, o czym stanowi art. 15 ust. 2 cyt. ustawy.

Podstawowe uprawnienia podatnika dotyczące obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zostały zawarte w dziale IX ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, podstawowa stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie wybranych towarów i usług stawkami obniżonymi lub możliwość zastosowania zwolnień od podatku.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy zwalnia się od podatku usługi, wymienione w załączniku nr 4 do tej ustawy. w poz. 7 przedmiotowego załącznika, tj. w "Wykazie usług zwolnionych od podatku", wymienione zostały usługi o symbolu PKWiU ex 80 (gdzie "ex" oznacza, że zwolnienie dotyczy danej usługi z danego grupowania) - usługi w zakresie edukacji. Zaznaczyć należy, że ustawodawca nie wyszczególnił żadnych usług w zakresie edukacji, dla których zwolnienie to nie miałoby zastosowania.

Z danych przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca realizuje projekt pn. "Modernizacja i doposażenie pomieszczeń (...)". Zakład realizuje ww. projekt w ramach prowadzonej działalności polegającej między innymi na świadczeniu usług edukacyjnych w formach szkolnych i pozaszkolnych sklasyfikowanych zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług pod symbolem PKWiU 80 i korzystających ze zwolnienia od podatku VAT. Na realizację przedmiotowego projektu Zakład otrzymał środki pieniężne z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa na lata 2007-2013. Efekty zrealizowanego projektu będą służyć wyłącznie do wykonywania czynności zwolnionych od podatku (PKWiU 80), bowiem wymienione w projekcie pracownie elektrotechniki, elektroniki pocztowej oraz pracownia diagnostyki pocztowej są niezbędne do realizacji programu nauczania obowiązującego w Technikum... i Zasadniczej Szkole Zawodowej.

W oparciu o tak przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, iż towary i usługi, które Wnioskodawca nabył w związku z projektem, który po realizacji będzie służył tylko do wykonywania usług edukacyjnych (PKWiU 80), czyli czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług, tym samym nie będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności opodatkowanych. Mając na uwadze wskazany wyżej przepis art. 86 ustawy o VAT, należy stwierdzić, że nie będzie spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku od towarów i usług wynikającego z faktur dokumentujących nabywanie towarów i usług - brak związku dokonywanych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną. Tym samym Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego.

W zakresie przedmiotowego projektu Zainteresowany nie ma również możliwości uzyskania zwrotu podatku na zasadach określonych w rozdziale 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336). Ewentualny zwrot na podstawie tych przepisów przysługuje zarejestrowanym podatnikom podatku VAT.

Wśród warunków tych ustawodawca wymienia m.in. pochodzenie środków finansowych ze źródeł określonych w § 8 ust. 3 i ust. 4 cyt. rozporządzenia oraz podpisanie umowy o dofinansowanie przed dniem 1 maja 2004 r. Ponieważ Zakład nie spełnia tych warunków, zatem nie ma możliwości ubiegania się o zwrot podatku VAT na podstawie przepisów rozdziału 10 cyt. rozporządzenia.

Odnosząc powołane wyżej przepisy do przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia należy stwierdzić, że z uwagi na fakt, iż efekty (pracownie) powstałe w ramach realizowanego przez Zakład projektu pn. "Modernizacja i doposażenie pomieszczeń Technikum... i Zasadniczej Szkoły Zawodowej pod kątem podniesienia poziomu Kształcenia Zawodowego" nie będą związane z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, Zainteresowany nie będzie miał prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących realizację ww. projektu, jak również zwrotu podatku naliczonego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl