ILPP1/443-1174/10-4/AI

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 stycznia 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-1174/10-4/AI

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25 października 2010 r. (data wpływu 2 listopada 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 grudnia 2010 r. (data wpływu 27 grudnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 listopada 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Powyższy wniosek uzupełniono pismem z dnia 22 grudnia 2010 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka posiada oczyszczalnię ścieków, przy pomocy której świadczy usługi oczyszczania ścieków na rzecz Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, które przesyła ścieki odebrane od odbiorców z terenu miasta oraz okolicznych miejscowości do ww. oczyszczalni w celu ich oczyszczenia.

Ponadto, Spółka posiada akredytowane laboratorium analityczne, które oprócz analiz na potrzeby oczyszczalni, świadczy również usługi na zlecenie zewnętrznych podmiotów.

Zarówno oczyszczalnia, jak i laboratorium, dysponują zespołem pracowników oraz składników majątkowych przeznaczonych do realizacji wyznaczonych zadań i są w Spółce organizacyjnie wydzielone. Wydzielona jest również ewidencja kosztów i przychodów na ww. rodzaje działalności, możliwe jest także przyporządkowanie do nich należności i zobowiązań.

Walne Zgromadzenie Członków Spółki podjęło uchwałę o wniesieniu aportem majątku Spółki Wodnej w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa w zamian za udziały w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji.

W skład przekazywanego majątku weszłyby:

* środki trwałe w użytkowaniu,

* prawo wieczystego użytkowania gruntów,

* wartości niematerialne i prawne,

* materiały w magazynie,

* należności krótkoterminowe,

* środki pieniężne,

* zobowiązania długoterminowe,

* zobowiązania krótkoterminowe,

* stan Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych,

* rozliczenia międzyokresowe kosztów,

* przychody przyszłych okresów.

Wraz z majątkiem przekazani zostaliby pracownicy na dotychczasowych stanowiskach pracy.

Ponadto, w piśmie z dnia 22 grudnia 2010 r., stanowiącym uzupełnienie do wniosku Wnioskodawca wskazał, iż wśród planowanych do przekazania aportem składników majątku jest prawo wieczystego użytkowania gruntów. Oczyszczalnia ścieków została wybudowana na działkach gruntu, przekazanych Spółce w użytkowanie wieczyste przez Gminę na 99 lat.

Wraz z majątkiem znajdującym się na tych działkach Wnioskodawca planuje przekazać prawo wieczystego ich użytkowania.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przekazany do PWiK w zamian za udziały w wyżej opisanej formie majątek, a dotyczący oczyszczalni ścieków oraz laboratorium, spełniałby przesłanki do uznania go jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, a czynność wniesienia aportem do spółki z o.o., zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy, nie będzie podlegała przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, mając na uwadze fakt, iż zarówno oczyszczalnia ścieków, jak i laboratorium stanowią w Spójce zespół produkcyjny, zdolny do kontynuowania bez zakłóceń w ramach nowego podmiotu dotychczasowej działalności przy wykorzystaniu dotychczasowych składników majątkowych, technologii, uprawnień oraz zespołów pracowniczych, to nie ma przeszkód, aby ten zespół składników majątkowych stanowił niezależną część przedsiębiorstwa, spełniającą wszystkie wymogi określone przez ustawodawcę w tym zakresie.

W związku z powyższym, Wnioskodawca jest zdania, że do wniesienia aportem tego majątku Spółki, w formie wyżej opisanej, nie będą miały zastosowania przepisy ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r., nadanym ustawą z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 226, poz. 1476), przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej.

Jednocześnie art. 6 ustawy wskazuje na wyłączenia określonych czynności spod zakresu stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są tutaj wskazane te czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszcząc się w zakresie odpłatnej dostawy towarów, czy też odpłatnego świadczenia usług. Z uwagi jednakże na stosowne wyłączenie, czynności te nie podlegają opodatkowaniu.

Zgodnie bowiem z art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ustawodawca w ww. przepisie nie zdefiniował, co należy rozumieć pod pojęciem "transakcji zbycia". Uwzględniając zakres przedmiotowy ustawy o podatku od towarów i usług pojęcie to należy rozumieć w sposób zbliżony do pojęcia "dostawy towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności, jak właściciel np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, nieodpłatne przekazanie, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aport).

Wyłączenie stosowania ustawy o podatku od towarów i usług, przewidziane w przepisie art. 6 pkt 1 ustawy, obejmuje jednakże tylko te czynności zrównane z pojęciem dostawy towarów, których przedmiotem jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują terminu przedsiębiorstwo. Z tej przyczyny dla celów określenia zakresu pojęcia przedsiębiorstwo wykorzystuje się regulację zawartą w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), który to przepis stanowi, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Natomiast, zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jest - w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 27e ustawy - organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Podsumowując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy więc do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:

1.

istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

2.

zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

3.

składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

4.

zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca posiada oczyszczalnię ścieków, przy pomocy której świadczy usługi oczyszczania ścieków na rzecz Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, które to przesyła ścieki odebrane od odbiorców z terenu miasta oraz okolicznych miejscowości do ww. oczyszczalni w celu ich oczyszczenia.

Ponadto, Spółka posiada akredytowane laboratorium analityczne, które oprócz analiz na potrzeby oczyszczalni, świadczy również usługi na zlecenie zewnętrznych podmiotów.

Zarówno oczyszczalnia jak i laboratorium, dysponują zespołem pracowników oraz składników majątkowych przeznaczonych do realizacji wyznaczonych zadań i są w Spółce organizacyjnie wydzielone. Wydzielona jest również ewidencja kosztów i przychodów na ww. rodzaje działalności możliwe jest także przyporządkowanie do nich należności i zobowiązań.

Walne Zgromadzenie Członków Spółki Wodnej podjęło uchwałę o wniesieniu aportem majątku Spółki w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa w zamian za udziały w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji. W skład przekazywanego majątku weszłyby: środki trwałe w użytkowaniu, prawo wieczystego użytkowania gruntów, wartości niematerialne i prawno, materiały w magazynie, należności krótkoterminowe, środki pieniężne, zobowiązania długoterminowe, zobowiązania krótkoterminowe, stan Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, rozliczenia międzyokresowe kosztów, przychody przyszłych okresów.

Wraz z majątkiem przekazani zostaliby pracownicy na dotychczasowych stanowiskach pracy.

Ponadto, jak wskazał Wnioskodawca w uzupełnieniu do wniosku, wraz z majątkiem znajdującym się na tych działkach Spółka planuje przekazać prawo wieczystego ich użytkowania.

Jak wskazano wyżej podstawowym wymogiem jest to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania), podlegający wydzieleniu w istniejącym przedsiębiorstwie na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych), istotnym jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie.

Ponieważ majątek mający w przedmiotowej sprawie stanowić przedmiot aportu jest wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie na płaszczyźnie organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej, a ponadto w istniejącym przedsiębiorstwie stanowi potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, zatem mieści się w definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa określonej w art. 2 pkt 27e ustawy.

W związku z powyższym, przekazanie w drodze aportu majątku do spółki, będzie czynnością niepodlegającą opodatkowaniu.

Wobec powyżej przedstawionego zdarzenia przyszłego i stanu prawnego, należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa. Tym samym, czynność ta, jako wymieniona w art. 6 pkt 1 ustawy, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl