ILPP1/443-1155/08-2/BD - Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT otrzymanej przed dokonaniem rejestracji w VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-1155/08-2/BD Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT otrzymanej przed dokonaniem rejestracji w VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 15 grudnia 2008 r. (data wpływu: 17 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 3 listopada 2008 r. Wnioskodawczyni rozpoczęła działalność gospodarczą, od tego też dnia jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.

Przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej, Zainteresowana poczyniła wydatki dotyczące tej działalności udokumentowane fakturami VAT, tj.:

*

fakturą VAT wystawioną w dniu 23 października 2008 r., otrzymaną w miesiącu październiku 2008 r., dotyczącą opłaty za przyłącze elektryczne (wydatek ten dotyczy inwestycji, tj. budowy stacji benzynowej),

*

fakturą VAT zaliczkową, wystawioną i otrzymaną już po dniu rozpoczęcia działalności: data wystawienia 4 listopada 2008 r., data sprzedaży 29 października 2008 r. (wpłata zaliczki w dniu 29 października 2008 r. na poczet zbiorników podziemnych).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy występuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktury zaliczkowej, dokumentującej wpłacenie zaliczki przed dniem zgłoszenia do VAT-u w okolicznościach, kiedy Wnioskodawczyni posiada fakturę wystawioną po dniu zgłoszenia do VAT-u, a wpłata zaliczki dotyczy zakupu środka trwałego, który będzie amortyzowany.

2.

W jakim momencie występuje prawo do odliczenia.

3.

Czy faktura na przyłącze elektryczne, otrzymana przed dniem rozpoczęcia działalności, tj. w październiku 2008 r. daje prawo do obniżenia podatku VAT... Jeżeli tak, to czy można to uczynić w deklaracji za miesiąc listopad 2008 r.

Zdaniem Wnioskodawczyni, ma ona prawo do odliczenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych zakupów, ponieważ w momencie składania deklaracji VAT-7 jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. Zainteresowana dokonała zakupu dla celów działalności oraz posiada prawidłowo wystawione faktury VAT. Zgodnie z art. 86 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Prawo do obniżenia podatku należnego wg art. 86 ww. ustawy o VAT, powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę, bądź w miesiącu następnym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Podstawowy warunek uzależniający prawo do odliczenia podatku naliczonego zawarty jest w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Wyraża on ogólną zasadę, zgodnie z którą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 cyt. wyżej ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Z powyższego uregulowania wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi w związku z zakupem towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.

Stosownie do art. 86 ust. 10 pkt 1 oraz ust. 11 ustawy o VAT, w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1320), która weszła w życie z dniem 1 grudnia 2008 r., prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Natomiast do 30 listopada 2008 r., przepisy te obowiązywały w następującym brzmieniu:

"Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy".

Natomiast, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego - art. 86 ust. 13.

Do podstawowych zasad wspólnego systemu VAT należy między innymi zasada neutralności podatku dla podatnika, rozumiana jako stosowanie podatku od towarów i usług na wszystkich etapach obrotu gospodarczego z równoczesnym prawem do potrącenia podatku zawartego w poprzedniej fazie obrotu. Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynika z samej konstrukcji podatku od towarów i usług i ma na celu zapewnienie neutralności tego podatku dla podatników VAT czynnych. Podatnik ma prawo do skorzystania z przedmiotowego prawa w określonych przepisami terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego określonych warunków pozytywnych (związku nabytych towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi), jak i niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych m.in. w art. 88 ww. ustawy.

Z kolei przepis art. 88 ust. 4 ww. ustawy stanowi, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Na mocy art. 96 ust. 1 powołanej ustawy, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Treść cyt. wyżej art. 88 ust. 4 ustawy nie wskazuje, aby do nabycia prawa do odliczenia podatku naliczonego konieczne było posiadanie statusu podatnika zarejestrowanego w momencie otrzymania faktur zakupu. Jednak status podatnika czynnego (zarejestrowanego) konieczny jest w momencie wykazywania odliczenia. Oznacza to, że podatnik w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT, nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury, lecz aby uprawnienie to zrealizować musi posiadać status podatnika VAT czynnego w momencie realizacji uprawnienia. Prawo do obniżenia podatku należnego powstaje u wszystkich podatników, o ile wykażą, że zakupy były związane z bieżącą albo przyszłą działalnością opodatkowaną, a warunek rejestracji jest niezbędny do skorzystania przez podatnika z prawa do obniżenia podatku należnego.

Prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy), kształtuje się w danym okresie rozliczeniowym. Zdarzeniem uprawniającym do obniżenia podatku należnego - co wprost wynika z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy - jest otrzymanie faktury lub dokumentu celnego, a ewentualne późniejsze rozliczenie podatku jest konsekwencją już nabytego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że Wnioskodawczyni rozpoczęła działalność gospodarczą w dniu 3 listopada 2008 r., od tego też dnia jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej, Zainteresowana poczyniła wydatki związane z działalnością gospodarczą, udokumentowane:

*

fakturą VAT wystawioną w dniu 23 października 2008 r., otrzymaną w miesiącu październiku 2008 r.,

*

fakturą VAT na zaliczkę, wystawioną i otrzymaną już po dniu rozpoczęcia działalności, tj. w dniu 4 listopada 2008 r., wpłata zaliczki nastąpiła w dniu 29 października 2008 r.

W świetle powołanych wyżej regulacji prawnych oraz odnosząc się do opisu stanu faktycznego tut. Organ na zadane we wniosku pytania udziela następujących odpowiedzi:

Ad.1

Wnioskodawczyni posiada prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktury VAT, otrzymanej po dniu dokonania rejestracji w podatku od towarów i usług a dokumentującej wpłacenie zaliczki przed dniem dokonania tej rejestracji pod warunkiem, że dokonany zakup wykorzystywany jest do czynności opodatkowanych.

Ad. 2

Prawo do odliczenia z faktury VAT otrzymanej w miesiącu listopadzie 2008 r. można zrealizować - zgodnie z brzmieniem art. 86 ust. 11 obowiązującym do 30 listopada 2008 r. - w miesiącu otrzymania faktury lub za następny okres rozliczeniowy.

Zainteresowanej przysługuje również możliwość dokonania korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Ad. 3

Faktura VAT dokumentująca zakup przyłącza elektrycznego, otrzymana przed dniem rozpoczęcia działalności, daje prawo do obniżenia podatku VAT, o ile zakup ten służy czynnościom opodatkowanym w prowadzonej działalności gospodarczej. W rozpatrywanej sprawie realizacji tego prawa można dokonać - tak jak wskazuje Wnioskodawczyni - w miesiącu listopadzie 2008 r.

Tut. Organ ponadto wskazuje, iż prawo do odliczenia z powyższych faktur przysługuje, o ile nie zachodzą inne wyłączenia określone w art. 88 cyt. ustawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl