ILPP1/443-112/09-7/KG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-112/09-7/KG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Miasta, przedstawione we wniosku z dnia 20 stycznia 2009 r. (data wpływu 26 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podstawy opodatkowania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podstawy opodatkowania.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca - Gmina Miasto (dalej: Gmina) dokonuje sprzedaży z gminnego zasobu mieszkaniowego lokali mieszkalnych na rzecz najemców tych lokali. Wraz ze sprzedażą lokali mieszkalnych następuje jednoczesna sprzedaż ułamkowej części gruntu albo jednoczesne oddanie ułamkowej części gruntu w użytkowanie wieczyste.

W przypadkach sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z jednoczesną sprzedażą udziału w gruncie, jako prawa związanego z tym lokalem, zapłata ceny, która obejmuje cenę lokalu oraz cenę udziału w gruncie, następuje nie później niż do dnia zawarcia umowy sprzedaży.

Natomiast w przypadkach sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z jednoczesnym oddaniem w użytkowanie wieczyste udziału w gruncie, zapłata ceny za lokal mieszkalny i pierwszej opłaty za oddanie udziału w gruncie w użytkowanie wieczyste, następuje nie później niż do dnia zawarcia umowy sprzedaży i oddania w użytkowanie wieczyste ułamkowej części gruntu. Z użytkowaniem wieczystym wiążą się poza pierwszą opłatą, także opłaty roczne, które wnoszone są przez cały okres użytkowania wieczystego w terminie do 31 marca każdego roku, z góry za dany rok. Opłaty roczne nie są natomiast pobierane za rok w którym nastąpiło oddanie udziału w gruncie w użytkowanie wieczyste.

Organ wykonawczy Gminy prowadząc sprzedaż lokali mieszkalnych, jako nieruchomości lokalowych, za zgodą organu stanowiącego Gminy udziela bonifikaty od ceny sprzedaży, w tym także od pierwszej opłaty z tytułu oddania w użytkowanie wieczyste ułamkowych części gruntu. Podstawę do udzielania bonifikat od ceny sprzedaży zajętych lokali mieszkalnych, dokonywanej na rzecz najemców tych lokali, stanowi ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.). Bonifikata udzielana od ceny lokalu obejmuje wszystkie jej składniki w jednakowej wysokości. Sprzedaż lokali mieszkalnych wraz z jednoczesną sprzedażą ułamkowej części gruntu związanego z lokalem albo z jednoczesnym oddaniem w użytkowanie wieczyste ułamkowej części gruntu, następuje w drodze umowy cywilnoprawnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy po zmianie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, wprowadzonych ustawą z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1320), podstawę opodatkowania przy pierwszej opłacie z tytułu oddania w użytkowanie wieczyste udziału w gruncie, zmniejsza się o kwotę udzielonej bonifikaty związanej ze sprzedawanym lokalem mieszkalnym.

Zdaniem Wnioskodawcy, podstawę opodatkowania regulują przepisy art. 29 ust. 1 z wyjątkami w inny sposób uregulowanymi w ustawie lub w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie tej ustawy. W art. 29 ust. 4 uregulowane zostały przypadki, w których podstawę opodatkowania zmniejsza się o prawnie dopuszczalne bonifikaty. Do takich przypadków zaliczyć należy bonifikaty udzielane przez organy gminy na podstawie przepisów art. 68 ust. 1 pkt 7 i ust. 1a ustawy o gospodarce nieruchomościami, w przypadkach sprzedaży nieruchomości stanowiących lokale mieszkalne z jednoczesnym oddaniem w użytkowanie wieczyste udziałów w gruntach z tymi lokalami związanych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podstawą opodatkowania w podatku od towarów i usług jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. W przypadku, gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty - z uwagi na treść ust. 2 powołanego przepisu - obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Dotyczy to również otrzymanych zaliczek na dotacje, subwencje i na inne dopłaty o podobnym charakterze (art. 29 ust. 2). Obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur (art. 29 ust. 4).

Z danych przedstawionych we wniosku wynika, że Gmina dokonuje sprzedaży z gminnego zasobu mieszkaniowego lokali mieszkalnych na rzecz najemców tych lokali. Równocześnie ze sprzedażą ww. lokali Wnioskodawca oddaje w użytkowanie wieczyste udział w gruncie związanym z danym lokalem mieszkalnym lub dokonuje sprzedaży udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu związanego z danym lokalem. Organ wykonawczy Gminy prowadząc sprzedaż lokali mieszkalnych, jako nieruchomości lokalowych, za zgodą organu stanowiącego Gminy udziela bonifikaty od ceny sprzedaży, w tym także od pierwszej opłaty z tytułu oddania w użytkowanie wieczyste ułamkowych części gruntu.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że w sprawie będącej przedmiotem zapytania podstawę opodatkowania stanowić będzie kwota należna z tytułu oddania w użytkowanie wieczyste udziału w gruncie pomniejszona o kwotę udzielonej przez organ wykonawczy Gminy prawnie dopuszczalnej bonifikaty.

W niniejszej interpretacji rozstrzygnięto wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podstawy opodatkowania.

Natomiast interpretacjami indywidualnymi z dnia 17 kwietnia 2009 r. został załatwiony wniosek w zakresie:

* zwolnienia od podatku sprzedaży lokali mieszkalnych - ILPP1/443-112/09-5/KG,

* zwolnienia od podatku sprzedaży użytkowania wieczystego ułamkowej części gruntu związanego ze sprzedawanym lokalem mieszkalnym oraz opodatkowania oddania w użytkowanie wieczyste ułamkowej części gruntu związanego ze sprzedawanym lokalem mieszkalnym - ILPP1/443-112/09-6/KG.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl