ILPP1/443-1080/09-3/AI

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-1080/09-3/AI

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 8 września 2009 r. (data wpływu 11 września 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 12 listopada 2009 r. (data wpływu 13 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia. Powyższy wniosek uzupełniono pismem z dnia 12 listopada 2009 r. o doprecyzowanie opisanego zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest publicznym zakładem opieki zdrowotnej podlegającym przepisom ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Głównym przedmiotem działalności określonym w statucie jest świadczenie usług medycznych, które na podstawie poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy o VAT korzystają ze zwolnienia "usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej z wyłączeniem usług weterynaryjnych". Statut dopuszcza pozyskiwanie dodatkowych środków finansowych na główną działalność statutową (świadczenie usług medycznych) z wynajmu pomieszczeń podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Zainteresowany jako czynny podatnik podatku VAT dokonuje odliczenia podatku VAT na podstawie art. 90 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Proporcję, o której mowa w ww. przepisie, Wnioskodawca ustala zgodnie z art. 90 ust. 3 cyt. ustawy. Określona przez Zainteresowanego proporcja w roku 2009 wynosi 9%. W związku ze składaniem przez Zainteresowanego wniosku o dofinansowanie w ramach środków unijnych działanie V.1 Infrastruktura ochrony zdrowia RPO Województwa na lata 2007-2013 zakupu aparatu RTG i/lub unitów stomatologicznych, według Wnioskodawcy powstał problem podatku VAT naliczonego przy zakupie sprzętu medycznego, służącego świadczeniu usług zwolnionych od podatku VAT.

Ponadto, z pisma uzupełniającego z dnia 12 listopada 2009 r. wynika, iż zarówno zakupiony sprzęt w postaci aparatu RTG i unitów stomatologicznych, jak również pomieszczenia wraz ze sprzętem nie będą wynajmowane ani wydzierżawiane podmiotom zewnętrznym. Zakupiony sprzęt będzie służył tylko działalności zwolnionej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku w wysokości 9% czyli ustalonej proporcji, a w pozostałym zakresie będzie to koszt kwalifikowany.

Zdaniem Wnioskodawcy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy towary i usługi z nabyciem których podatek został naliczony i zapłacony są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Zakup sprzętu medycznego w postaci aparatu do wykonywania zdjęć RTG i/lub unitów stomatologicznych nie jest związany z działalnością opodatkowaną. Zdaniem Zainteresowanego podatek VAT naliczony powinien być w całości kosztem kwalifikowanym i nie podlega odliczeniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z zapisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i ust. 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT).

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Podstawowa stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i ust. 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

Stosownie do przepisu art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku VAT, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 9 powołanego załącznika ustawodawca wymienił symbol PKWiU ex 85, tj. "usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2)".

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest publicznym zakładem opieki zdrowotnej podlegającym przepisom ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Głównym przedmiotem działalności określonym w statucie jest świadczenie usług medycznych, które na podstawie poz. 9 załącznika nr 4 ustawy o VAT korzystają ze zwolnienia "usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej z wyłączeniem usług weterynaryjnych". Statut Wnioskodawcy dopuszcza pozyskiwanie dodatkowych środków finansowych na główną działalność statutową (świadczenie usług medycznych) z wynajmu pomieszczeń podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Zainteresowany jako czynny podatnik podatku VAT dokonuje odliczenia podatku VAT na podstawie art. 90 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Proporcję, o której mowa w ww. przepisie, Wnioskodawca ustala zgodnie z art. 90 ust. 3 cyt. ustawy. Określona przez Zainteresowanego proporcja w roku 2009 wynosi 9%.

Obecnie Wnioskodawca ubiega się o dofinansowanie w ramach środków unijnych działanie V.1 Infrastruktura ochrony zdrowia RPO Województwa na lata 2007-2013 zakupu aparatu RTG i/lub unitów stomatologicznych. Jak wskazał we wniosku Zainteresowany, zarówno zakupiony sprzęt w postaci aparatu RTG i unitów stomatologicznych, jak również pomieszczenia wraz ze sprzętem nie będą wynajmowane ani wydzierżawiane podmiotom zewnętrznym. Zakupiony sprzęt będzie służył tylko działalności zwolnionej.

W myśl powyższych przepisów oraz w oparciu o opisane zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, iż towary (sprzęt medyczny) nabyte w ramach dofinansowania nie będą służyły czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT, bowiem jak wskazał Wnioskodawca, zakupiony sprzęt medyczny będzie służyć świadczeniu usług zwolnionych od podatku VAT.

Tym samym Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących poniesione wydatki, bowiem nie zostanie w omawianym przypadku spełniona podstawowa przesłanka pozytywna jaką jest związek dokonanych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną.

Reasumując, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku z tytułu nabycia w ramach środków unijnych działanie V.1 Infrastruktura ochrony zdrowia RPO Województwa na lata 2007-2013 sprzętu medycznego w postaci aparatu RTG i/lub unitów stomatologicznych służącego świadczeniu usług zwolnionych.

Zauważyć ponadto należy, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Informuje się, iż w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w zakresie prawa do odliczenia. W części dotyczącej uznania podatku VAT za koszt kwalifikowany wydane zostało w dniu 16 listopada 2009 r. postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl