ILPB4/4510-1-497/15-2/DS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 grudnia 2015 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/4510-1-497/15-2/DS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2015 r. (data wpływu 5 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania zakupu środków trwałych sfinansowanych kapitałem zapasowym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 października 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania zakupu środków trwałych sfinansowanych kapitałem zapasowym.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W latach poprzednich w Spółce wypracowany zysk przeznaczano na kapitał zapasowy na podstawie uchwały zwyczajnego zgromadzenia wspólników.

W obecnej chwili udziałowcy chcą rozdysponować ten kapitał na konkretne cele. Część została przeznaczona na dywidendę, od której odprowadzono podatek dochodowy. Pozostała część ma być przeznaczona na zakup środka trwałego i samochodów do Spółki.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy od kwoty przeznaczonej na zakup samochodu, który będzie środkiem trwałym Spółki, należy odprowadzić podatek.

Zdaniem Wnioskodawcy w myśl art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kwota nadwyżki bilansowej przeznaczona na dywidendę jest opodatkowana, natomiast na zakup środka trwałego Spółki jest zwolniona od podatku, ponieważ środki finansowe pozostają w Spółce w postaci aktywów trwałych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Ze zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka zamierza zakupić m.in. samochód, który ma zostać sfinansowany środkami pochodzącymi z kapitału zapasowego. Wątpliwości Wnioskodawcy związane są z możliwością opodatkowania tej czynności na podstawie art. 22 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.).

Zgodnie z przepisem art. 7 ust. 1 tej ustawy: przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Dochodem, z zastrzeżeniem art. 10, art. 11 i art. 24a, jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą (art. 7 ust. 2 ww. ustawy).

Zgodnie natomiast z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych: podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

W myśl art. 10 ust. 1 ww. ustawy: Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także:

1.

dochód z umorzenia udziałów (akcji);

* 1a) przychód z wystąpienia wspólnika ze spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, które następuje w inny sposób niż określony w pkt 1;

* 1b) przychód ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, które następuje w inny sposób niż określony w pkt 1;

2.

(uchylony);

3.

wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki;

4.

dochód spółki przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach - dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) takiej spółki albo spółdzielni;

5.

w przypadku połączenia lub podziału spółek - dopłaty w gotówce otrzymane przez wspólników spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych;

6.

w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1k albo art. 16 ust. 1 pkt 8; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem;

7.

zapłata, o której mowa w art. 12 ust. 4d;

8.

wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej - w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną; przychód określa się na dzień przekształcenia;

9.

odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3.

Jednocześnie stosownie do art. 26 ust. 1 omawianej ustawy: osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, 2b i 2d, w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat, z uwzględnieniem odliczeń przewidzianych w art. 22 ust. 1a-1e. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.

Postanowienia art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odnoszą się do kategorii dochodów (przychodów), które nie są uwzględniane przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania. Są to mianowicie dochody (przychody) z udziału w zyskach osób prawnych. Jest to specyficzna kategoria dochodów (przychodów), której skutki podatkowoprawne zostały uregulowane na szczególnych zasadach. Głównym wyznacznikiem dla tej kategorii dochodów jest to, że przysługują one podatnikowi w następstwie posiadania prawa do udziału w zyskach osoby prawnej. Ponadto w regulacji tej mowa jest o dochodzie (przychodzie) faktycznie uzyskanym przez udziałowca/akcjonariusza. Dochód (przychód) faktycznie uzyskany, to taki, którym można rozporządzać, czyli dochód rzeczywiście wypłacony lub postawiony do dyspozycji udziałowcowi/akcjonariuszowi.

Dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest więc dochód uzyskany w związku z faktem bycia udziałowcem (akcjonariuszem) innej osoby prawnej (spółki, spółdzielni), osiągnięty z zysku spółki.

Jednocześnie z regulacji art. 22 omawianej ustawy wynika, że dotyczy on zasad opodatkowania u źródła dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Co do zasady komentowany przepis nakłada obowiązek opodatkowania tej kategorii przychodów zryczałtowanym podatkiem u źródła w wysokości 19% i jest pobierany - zgodnie z art. 26 ust. 1 tej ustawy - przez płatnika, tj. spółkę wypłacającą dywidendę lub inny dochód z udziału w zyskach osób pranych. Zatem w sytuacji opodatkowania dochodów (przychodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych występują dwa podmioty stosunku podatkowego, tj. podatnik (podmiot uzyskujący dywidendę lub inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych) oraz płatnik (podmiot wypłacający te należności).

Wobec powyższych wyjaśnień wynika, że do zakupu samochodu ze środków pochodzących z kapitału zapasowego omawiane przepisy nie znajdą zastosowania.

Reasumując - zakup środka trwałego w postaci samochodu, który zostanie sfinansowany z kapitału zapasowego - w rozumieniu art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl