ILPB4/4510-1-402/15-2/MC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 października 2015 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/4510-1-402/15-2/MC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 4 sierpnia 2015 r. (data wpływu 12 sierpnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zatorów płatniczych odnoszących się do odpisów amortyzacyjnych zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 sierpnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zatorów płatniczych odnoszących się do odpisów amortyzacyjnych zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej "Spółka") realizuje przedsięwzięcie, w ramach którego Spółka wybuduje od podstaw, wyposaży i odda do użytku zakład produkcyjny w A. na potrzeby produkcji samochodu dostawczego.

W celu realizacji powyższego przedsięwzięcia Spółka planuje zaciągnąć pożyczkę w międzynarodowej instytucji finansowej. Ze środków pochodzących z kredytu Spółka wytworzy środki trwałe w rozumieniu przepisu art. 16a ustawy o CIT. Planowane jest, aby środki trwałe wytworzone w wyniku realizacji inwestycji zostały oddane do użytkowania na początku 2016 r. i dalej sukcesywnie w ciągu roku 2016.

Zgodnie z umową kredytową, jaką Spółka zamierza zawrzeć z międzynarodową instytucją finansową, płatność odsetek od udzielonego kredytu następować będzie dwa razy do roku, tj. 8 lutego i 8 sierpnia każdego roku.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy przepisy art. 15b ustawy o CIT mają zastosowanie do odsetek od kredytu naliczonych do dnia realizacji inwestycji (tekst jedn.: do dnia przyjęcia wytworzonych środków trwałych do używania).

Stanowisko Wnioskodawcy.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 6 ustawy o CIT kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Zgodnie z kolei z przepisem art. 16a ust. 1 ustawy o CIT amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1.

budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2.

maszyny, urządzenia i środki transportu,

3.

inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

W świetle natomiast przepisu art. 16g ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia.

Przepis art. 16g ust. 4 ustawy o CIT stanowi, że za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Wprowadzony w życie z dniem 1 stycznia 2013 r. przepis art. 15b ust. 1 ustawy o CIT stanowi, że w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z faktury (rachunku), a jeżeli nie istniał obowiązek wystawienia faktury (rachunku) - kwoty wynikającej z umowy albo innego dokumentu, i nieuregulowania tej kwoty w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności, podatnik jest obowiązany do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z tych dokumentów.

W świetle art. 15b ust. 2 ustawy o CIT, jeżeli termin płatności jest dłuższy niż 60 dni, zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z dokumentów, o których mowa w ust. 1, dokonuje się z upływem 90 dni od daty zaliczenia tej kwoty do kosztów uzyskania przychodów, o ile nie została ona uregulowana w tym terminie.

Zgodnie z art. 15b ust. 6 ustawy o CIT przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio, w przypadku nabycia lub wytworzenia środków trwałych albo nabycia wartości niematerialnych i prawnych, do tej części odpisów amortyzacyjnych, które podatnik zaliczył do kosztów uzyskania przychodów.

Zdaniem Spółki przepis art. 16g ust. 4 ustawy o CIT jest przepisem szczególnym w stosunku do przepisu art. 15b ustawy o CIT. Spółka będzie ustalała wartość początkową wytworzonych w trakcie realizacji przedsięwzięcia środków trwałych w oparciu o przepis art. 16g ust. 4 ustawy o CIT, tj. uwzględniając w wartości początkowej w szczególności odsetki i prowizje naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania. W opinii Spółki w wartości początkowej wytworzonych środków trwałych jest ona zobowiązana uwzględnić wszelkie odsetki naliczone do dnia przekazania tych środków do używania.

W opinii Spółki przepisy art. 15b ustawy o CIT nie mają zastosowania do odsetek od kredytu naliczonych do dnia realizacji inwestycji (tekst jedn.: do dnia przyjęcia wytworzonych środków trwałych do używania). Przepisy te mają charakter generalny i ich zastosowanie wyłącza norma szczególna wynikająca z przepisu art. 16g ust. 4 ustawy o CIT. Zastosowanie w tym przypadku ma kolizyjna reguła interpretacyjna, zgodnie z którą późniejszy przepis o charakterze ogólnym nie wyklucza zastosowania wcześniejszego przepisu o charakterze szczególnym (lex posteriori generalis non derogat legi priori speciali).

Mając powyższe na względzie, zdaniem Spółki, należy uznać, że przepisy art. 15b ustawy o CIT nie znajdują zastosowania do tej części odpisów amortyzacyjnych, która odpowiada kwotom naliczonych odsetek, uwzględnionym w wartości początkowej środka trwałego.

Prawidłowość powyższego stanowiska została potwierdzona m.in. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 10 kwietnia 2014 r. o sygn. akt IPPB5/423-111/14-2/MW, przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 2 grudnia 2013 r. o sygn. akt ILPB4/423-357/13-2/ŁM, jak również w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 5 lipca 2013 r. o sygn. akt IPTPB3/423-112/13-5/GG.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji należy stwierdzić, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego niniejszą interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl