ILPB4/4510-1-351/15-2/DS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 października 2015 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/4510-1-351/15-2/DS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej przedstawione we wniosku z dnia 19 czerwca 2015 r. (data wpływu 7 lipca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lipca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

S.A. (dalej: Spółka, Wnioskodawca) prowadzi działalność w zakresie produkcji i sprzedaży środków powierzchniowo czynnych. W momencie powstania Spółki w 2009 r. kapitał zakładowy został pokryty środkami pieniężnymi, następnie w 2010 r. został podwyższony również o wartość pokrytą środkami pieniężnymi.

Z kolei w 2011 r. Spółka nabyła w drodze aportu zorganizowaną część przedsiębiorstwa w zamian za akcje w ponownie podwyższonym kapitale zakładowym. W ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółka otrzymała różne aktywa, między innymi wartości niematerialne i prawne, w tym wytworzony przez wnoszącego know-how.

Spółka posiada zobowiązania z pożyczek i jest zobowiązana wyliczać limit zadłużenia na potrzeby przepisów o niedostatecznej kapitalizacji, określony w przepisie art. 16 ust. 1 pkt 60 oraz 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: u.p.d.o.p.), zgodnie z art. 16 ust. 7h tejże ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2015 r.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy wartości niematerialne i prawne, o których mowa w art. 16 ust. 7h in fine u.p.d.o.p., które wniesione na pokrycie kapitału zakładowego pomniejszają wartość kapitału własnego, o którym mowa w przepisie art. 16 ust. 7h u.p.d.o.p., obejmują nabyty w drodze aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa know-how.

Zdaniem Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym know-how nie stanowi wartości niematerialnej i prawnej, o której mowa w art. 16 ust. 7h u.p.d.o.p., która wniesiona na pokrycie kapitału zakładowego pomniejsza wartość kapitału własnego, o którym mowa w tym przepisie. Nabyty w drodze aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa know-how - co do zasady - stanowi bowiem wartość niematerialną i prawną, od której dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, które to odpisy w określonych przypadkach, niewymienionych jednak w art. 16a-16 m u.p.d.o.p., nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 16 ust. 7h u.p.d.o.p. wartość kapitału własnego, o której mowa w ust. 1 pkt 60 i 61, określa się na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc zapłaty odsetek od pożyczek, o których mowa w tych przepisach, bez uwzględnienia kapitałów z aktualizacji wyceny oraz części kapitału własnego pochodzącego z otrzymanych pożyczek podporządkowanych. Wartość tę pomniejsza się o wartość kapitału zakładowego spółki lub funduszu udziałowego w spółdzielni, jaka nie została na ten kapitał lub fundusz faktycznie przekazana lub jaka została pokryta wierzytelnościami z tytułu pożyczek oraz z tytułu odsetek od tych pożyczek, przysługującymi wspólnikom wobec tej spółki lub członkom wobec tej spółdzielni, a także wartościami niematerialnymi lub prawnymi, od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a-16m.

W świetle powyższego celem obliczenia wartości kapitału własnego, o którym mowa w art. 16 ust. 7h u.p.d.o.p. Spółka powinna pomniejszyć wartość określoną, zgodnie ze zdaniem pierwszym powyższego przepisu, o wartość kapitału zakładowego jaka została pokryta wartościami niematerialnymi lub prawnymi, od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a-16 m u.p.d.o.p.

Katalog wartości niematerialnych i prawnych dla celów podatku dochodowego od osób prawnych jest katalogiem zamkniętym, który został wskazany w art. 16b oraz art. 16c u.p.d.o.p.

Zgodnie z art. 16b u.p.d.o.p. amortyzacji podlega, z zastrzeżeniem art. 16c, m.in. nabyta nadająca się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania wartość stanowiąca równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how) o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywana przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddana przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1.

Z przytoczonych powyżej regulacji wynika, iż zgodnie z art. 16a-16 m u.p.d.o.p. know-how, niezależnie od sposobu jego nabycia, stanowi wartość niematerialną i prawną, od której dokonuje się odpisów amortyzacyjnych. Przy czym art. 16 ust. 1 pkt 64 u.p.d.o.p. ogranicza możliwość zaliczenia odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od jego wartości początkowej do kosztów uzyskania przychodów, w przypadku gdy know-how został wniesiony do Spółki w drodze aportu.

W ocenie Spółki, uregulowanie wskazane w art. 16 ust. 7h u.p.d.o.p. co do konieczności pomniejszenia wartości kapitału własnego o wartość kapitału zakładowego jaka została pokryta wartościami niematerialnymi i prawnymi, od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a-16 m tej ustawy, nie znajdzie zastosowania do know-how otrzymanego przez Spółkę w związku z aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Z literalnego brzmienia art. 16b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, iż know-how podlega amortyzacji. Brak możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Spółki dokonywanych od wartości początkowej know-how odpisów amortyzacyjnych wynika z treści art. 16 ust. 1 pkt 64 cyt. ustawy, tym samym nie mieści się w zakresie wyłączenia wskazanego w art. 16 ust. 7h tej ustawy.

W konsekwencji powyższego Spółka stoi na stanowisku, iż na gruncie art. 16 ust. 7h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych know-how nie stanowi wartości niematerialnej prawnej, od której nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a-16 m u.p.d.o.p., o której mowa w tym przepisie. Tym samym dla celów wyliczenia wartości kapitału własnego, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 w związku z art. 16 ust. 7h tej ustawy, Spółka nie powinna pomniejszać wartości kapitału własnego obliczonego zgodnie ze zdaniem pierwszym wskazanego przepisu o wartość kapitału zakładowego, jaka została pokryta know-how otrzymanym w drodze aportu.

Końcowo Spółka pragnie wskazać, iż analogiczne stanowisko do zaprezentowanego powyżej zostało potwierdzone przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 11 stycznia 2013 r. sygn. (...) wydanej na rzecz Spółki na gruncie art. 16 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p. w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2014 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Ponadto w odniesieniu do powołanej przez Wnioskodawcę interpretacji należy stwierdzić, że zapadła ona w indywidualnej sprawie i nie jest wiążąca dla organu wydającego niniejszą interpretację.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl