ILPB4/423-77/11-4/MC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/423-77/11-4/MC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 8 marca 2011 r. (data wpływu 9 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania przepisów przejściowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony pismem z dnia 26 kwietnia 2011 r. - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania przepisów przejściowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka została zawiązana aktem notarialnym w dniu 20 września 2010 r. i zarejestrowana w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 5 października 2010 r.

Zgodnie z par. 26 pkt 2 umowy Spółki, "Rokiem obrotowym Spółki jest rok kalendarzowy, za wyjątkiem pierwszego roku obrotowego, który kończy się 31 grudnia 2011 r.".

Zgodnie z par. 26 pkt 3 umowy Spółki, "Pierwszy rok obrotowy Spółki zaczyna się z dniem rejestracji Spółki".

Przedmiotem działalności Spółki jest między innymi działalność w ramach Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej oraz prowadzenie praktyki lekarskiej.

Planowane jest, że w pierwszym roku działalności Spółki (do 31 grudnia 2011 r.) zostanie wniesiony do Spółki aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W związku z przedstawionym powyżej opisem stanu faktycznego oraz planowanym zdarzeniem przyszłym Spółka zadaje pytanie, czy do końca pierwszego roku swojej działalności - tzn. do 31 grudnia 2011 r. Spółka będzie stosowała przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w szczególności przepisy dotyczące wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r....

Zdaniem Wnioskodawcy, do końca pierwszego roku swojej działalności - tzn. do 31 grudnia 2011 r. Spółka będzie stosowała przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w szczególności przepisy dotyczące wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.

UZASADNIENIE

Z dniem 1 stycznia 2011 r. weszła w życie ustawa zmieniająca, która zmodyfikowała niektóre przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 13 ustawy zmieniającej, "Przepisy ustaw zmienianych w art. 1 - 3 (czyli także ustawa o CIT) w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, mają zastosowania do uzyskanych dochodów (poniesionych strat) od dnia 1 stycznia 2011 r., (...)".

Niemniej jednak, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy zmieniającej, "Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r. stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy wymienionej w art. 2 (Ustawa o CIT), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 (...)". Dalsza część cytowanego ust. 1 nie ma znaczenia dla zadanego w tym wniosku pytania.

Jak zostało przedstawione w stanie faktycznym - wszystkie przesłanki wskazane w zacytowanym przepisie zostały spełnione - tzn.:

1.

pierwszy rok podatkowy Spółki, w którym ma nastąpić aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, jest inny niż rok kalendarzowy,

2.

rozpoczął się przed 1 stycznia 2011 r.

Tym samym, Spółka do końca przyjętego przez siebie roku, tzn. do 31 grudnia 2011 r. będzie stosowała przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r. Dotyczy to w szczególności zasad ustalania wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl