ILPB4/423-44/13-5/DS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 maja 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/423-44/13-5/DS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 8 lutego 2013 r. (data wpływu 20 lutego 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zastosowania art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony pismem z dnia 21 kwietnia 2013 r. (data wpływu 24 kwietnia 2013 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* kosztów uzyskania przychodów,

* możliwości zastosowania art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca zamierza wnieść Znaki towarowe / Znak towarowy zarejestrowane w Urzędzie (...) lub w trakcie procedury rejestracyjnej (dalej: znak towarowy) w postaci wkładu niepieniężnego do innej spółki kapitałowej prawa polskiego bądź zagranicznego (dalej: "Spółka") i objąć w zamian udziały / akcje tej Spółki.

Wartość wkładu niepieniężnego będzie określona według rynkowej wartości wnoszonych Znaków towarowych. Wartość nominalna udziałów otrzymanych w zamian za aport będzie niższa niż wartość rynkowa wnoszonego Znaku towarowego. Nadwyżka wartości wkładu niepieniężnego nad wartością nominalną obejmowanych udziałów / akcji będzie stanowiła tzw. agio i zostanie przekazana na kapitał zapasowy Spółki otrzymującej aport. Powyższe oznacza, że wartość emisyjna udziałów w Spółce Zależnej (cena nominalna powiększona o powstałe agio) będzie odpowiadała wartości rynkowej Znaku towarowego.

Powyższe działanie, tj. aport z agio będzie jedynym możliwym i ekonomicznie uzasadnionym rozwiązaniem ze względu na fakt, iż nie można dokładnie ustalić ostatecznej wartości pieniężnej jaką będą przejawiały przedmiotowe Znaki towarowe. Z uwagi na powyższe, aby nie dokonywać kolejnych zmian w kapitale zakładowym Spółki, tylko część wartości Znaków towarowych zostanie przelana na kapitał zakładowy tytułem objęcia udziałów / akcji, natomiast nadwyżka zostanie przelana na kapitał zapasowy Spółki otrzymującej aport. Kapitał zapasowy charakteryzuje się większą elastycznością, w związku z tym zmiany na nim są dosyć częstym zjawiskiem i nie wymagają szczególnych form wymaganych prawem.

Możliwa jest jednocześnie sytuacja, w której spółka kapitałowa zostanie przekształcona w spółkę osobową (dalej: "Spółka osobowa"), a wspólnikami spółki osobowej będzie Wnioskodawca i / lub osoby fizyczne bądź prawne. Po przekształceniu, Spółka osobowa będzie amortyzować wchodzące w skład aportu składniki majątkowe, jednakże niewykluczona jest sytuacja, w której otrzymane w ramach aportu składniki majątkowe zostaną zbyte.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy prawidłowe jest stanowisko Podatnika, zgodnie z którym po przekształceniu Spółki kapitałowej w Spółkę osobową, Wnioskodawca będzie miał prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodów (w części przypisanej do Wnioskodawcy zgodnie z art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) pełne odpisy amortyzacyjne od znaków towarowych, obliczone od wartości początkowej tych znaków towarowych odpowiadającej wartości początkowej tych znaków towarowych w spółce kapitałowej.

2.

Czy różnica między wartością rynkową znaków towarowych, a wartością nominalną wydanych udziałów w zamian za aport znak towarowy (agio), przeniesiona na kapitał zapasowy, będzie powiększała niepodzielone zyski, o których mowa w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, opodatkowane w momencie przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź w zakresie pytania nr 2. Wniosek w zakresie pytania nr 1 został rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną w dniu 20 maja 2013 r. nr ILPB4/423-44/13-4/DS.

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4h, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także: wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe, przychód określa się na dzień przekształcenia.

Innymi słowy, z cytowanego przepisu wynika, iż przychód / dochód z tytułu wartości niepodzielonych zysków powstaje w momencie przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową. Przy czym, zauważyć należy, iż konstrukcja art. 10 ust. 1 ww. ustawy jednoznacznie wskazuje, iż przepis ten ma charakter otwarty, co za tym idzie możliwe jest włączenie do kategorii dochodów w nim określonych, także innych sytuacji niż przykładowo wymienione w pkt 1 - 8 rzeczonego przepisu, o ile będą mogły być uznane jako dochody uzyskane z udziału (akcji).

Zdaniem Wnioskodawcy, należy stwierdzić, iż nadwyżka emisyjna udziałów nad ich wartością nominalną, tzw. agio, nie stanowi zysku niepodzielonego, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W konsekwencji, spółka komandytowa nie będzie zobowiązana jako płatnik do pobrania podatku od wartości tej części kapitału zapasowego na podstawie pkt 8 ust. 1 art. 10 tej ustawy.

W ocenie Wnioskodawcy, niepodzielone zyski oznaczają w szczególności zyski osiągnięte przez spółkę, a niewypłacone wspólnikom w formie dywidendy i przekazane na kapitał zapasowy. Jeżeli zatem spółka kapitałowa osiągnie zyski i nie dokona ich wypłaty na rzecz wspólników w formie dywidendy, to wówczas te niepodzielone zyski zostaną opodatkowane na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Inaczej przedstawia się kwestia kapitału zapasowego powstałego przy wniesieniu aportem znaku towarowego z agio do spółki kapitałowej.

Ze względu na wniesienie przez Wnioskodawcę znaku towarowego do spółki kapitałowej, za które wydane zostaną udziały w tej spółce o wartości nominalnej niższej niż wartość znaku towarowego, spółka kapitałowa może posiadać w dniu przekształcenia w spółkę osobową kapitał zapasowy. Kapitał ten nie ma jednak związku z żadnymi zyskami spółki kapitałowej a powstał w wyniku aportu z agio.

Zdaniem Wnioskodawcy, kapitał ten nie może być uznany za "wartość niepodzielonych zysków" wskazaną w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż nie stanowi on wypracowanego zysku.

W konsekwencji, przy przekształceniu kapitał zapasowy powstały z aportu z agio nie będzie brany pod uwagę przy określeniu zysków niepodzielonych i określenia podstawy opodatkowania na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Analogiczne stanowisko potwierdzone zostało np. w interpretacji indywidualnej z 13 października 2010 r. sygn. ITPB3/423-443/10/DK i w interpretacji indywidualnej z 1 grudnia 2009 r. sygn. IBPBI/2/423-1046/09/MS.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji, stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl