ILPB4/423-436/13-2/ŁM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 lutego 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/423-436/13-2/ŁM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2013 r. (data wpływu 4 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodu z tytułu otrzymanego wynagrodzenia za dobrowolnie umarzane udziały - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* przychodu z tytułu otrzymanego wynagrodzenia za dobrowolnie umarzane udziały,

* rozpoznania przychodu w związku z likwidacją spółki luksemburskiej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką kapitałową mającą siedzibę na terytorium Polski i podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu ("Wnioskodawca").

Wnioskodawca przewiduje, że w roku 2013 i ewentualnie w następnych latach będzie dokonywał zbycia na rzecz spółki P (...) z siedzibą w Luksemburgu ("P") w celu umorzenia udziałów posiadanych w tej spółce, nabytych przez Wnioskodawcę w ramach wkładów niepieniężnych otrzymanych na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego Wnioskodawcy. "P" jest spółką kapitałową opodatkowaną od całości swoich dochodów w Luksemburgu.

Przedmiotem odpłatnego zbycia w celu umorzenia (dobrowolnego umorzenia) będą udziały nabyte przez Wnioskodawcę jako wkład niepieniężny w ramach transakcji tak zwanej "wymiany udziałów", o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ponadto Wnioskodawca nie wyklucza, iż zamiast zbycia udziałów w celu ich umorzenia nastąpi likwidacja "P" stosownie do prawa Luksemburga. W takim przypadku Wnioskodawca otrzyma przypadający na jego rzecz majątek likwidacyjny "P". Nie można wykluczyć, iż likwidacja "P" nastąpi przed upływem 2 lat od nabycia przez Wnioskodawcę udziałów "P".

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy w przypadku odpłatnego zbycia na rzecz "P" w celu umorzenia udziałów "P" nabytych uprzednio przez Wnioskodawcę jako wkłady niepieniężne otrzymane w ramach transakcji "wymiany udziałów" w rozumieniu art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce podlegać będzie nadwyżka przychodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia udziałów ponad wartość nominalną udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy wydanych przez niego w zamian za odpłatnie zbywane udziały "P" wniesione wcześniej do tego kapitału jako wkład niepieniężny.

2. Czy w przypadku likwidacji "P", w której udziały Wnioskodawca nabył jako wkłady niepieniężne otrzymane w ramach transakcji "wymiany udziałów" w rozumieniu art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce podlegać będzie nadwyżka przychodu uzyskanego z tytułu likwidacji "P" ponad wartość nominalną udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy wydanych przez niego w zamian za udziały "P" wniesione wcześniej do tego kapitału jako wkład niepieniężny.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr 1. Jednocześnie, wniosek Spółki w zakresie pytania nr 2 został rozpatrzony odrębną interpretacją z 4 lutego 2014 r. nr ILPB4/423-436/13-3/ŁM.

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku odpłatnego zbycia na rzecz "P" w celu umorzenia udziałów nabytych uprzednio przez Wnioskodawcę jako wkłady niepieniężne otrzymane w ramach transakcji "wymiany udziałów" w rozumieniu art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będzie w Polsce nadwyżka przychodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia udziałów ponad wartość nominalną udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy, wydanych przez niego w zamian za odpłatnie zbywane udziały "P" wniesione wcześniej do tego kapitału jako wkład niepieniężny.

Wynika to z następujących okoliczności:

W przypadku nabycia udziałów jako wkład niepieniężny na podwyższenie kapitału zakładowego w ramach transakcji "wymiany udziałów" w rozumieniu art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w zamian za taki wkład spółka nabywająca (tut. Wnioskodawca) wydaje udziały/akcje we własnym kapitale zakładowym udziałowcom spółki (tut. "P"), której udziały/akcje nabywa. W razie odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę udziałów "P" w celu ich umorzenia przychód Wnioskodawcy z tego tytułu podlega opodatkowaniu w Polsce, jako tzw. zysk ze sprzedaży majątku zgodnie z art. 13 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską i Luksemburgiem ("DTT"). Skoro jednak po stronie Wnioskodawcy powstaje przychód podatkowy, to zgodnie z konstrukcją podatku dochodowego Wnioskodawca uprawniony jest rozpoznać koszty uzyskania przychodów.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 16 ust. 1 pkt 8e zawiera regulację dotyczącą ustalania kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów lub akcji nabytych w ramach "wymiany udziałów", o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepis ten stanowi, iż wydatki na nabycie zbywanych udziałów spółka nabywająca (tut. Wnioskodawca) ustala w wysokości odpowiadającej wartości nominalnej udziałów/akcji we własnym kapitale zakładowym spółki nabywającej, wydanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki, której udziały/akcje są nabywane - i które są następnie przedmiotem odpłatnego zbycia - (tut. "P"), powiększone ewentualnie o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Treść art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma charakter jednoznaczny i jego znaczenie nie budzi wątpliwości na gruncie reguł wykładni językowej, która ma charakter nadrzędny w polskim systemie prawa podatkowego. Dlatego kosztem z tytułu odpłatnego zbycia udziałów nabytych w drodze "wymiany udziałów" zgodnie z tym przepisem jest wartość nominalna udziałów w kapitale zakładowym spółki (tut. Wnioskodawcy), wydanych wcześniej w zamian za zbywane udziały (tut. udziały "P"). W szczególności, kosztem takim nie jest wartość rynkowa, księgowa, cena emisyjna, ani kwota inna, niż wartość nominalna omawianych udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy.

Powyższe stanowisko potwierdzają także interpretacje indywidualne wydane w analogicznych stanach faktycznych, np.:

* interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 7 listopada 2012 r. nr IPPB3/423-587/12-2/AG,

* interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 8 listopada 2012 r. nr IBPBI/2/423-1024/12/CzP.

Powyższy wniosek odnosi się do przychodów z tytułu odpłatnego zbycia takich udziałów. Odnosi się on zatem także na zasadzie lege non distinguente do przychodów ze zbycia takich udziałów na rzecz spółki (tut. "P") w celu umorzenia (czyli tak zwanego dobrowolnego umorzenia udziałów). Przychody z takiego umorzenia zaliczone są bowiem do przychodów z odpłatnego zbycia udziałów i akcji. Uchylając art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dniem 1 stycznia 2011 r. ustawodawca wyłączył z przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych przychody ze zbycia udziałów i akcji na rzecz spółki w celu umorzenia, przez co zrównał je z przychodami z odpłatnego zbycia udziałów/akcji. Inaczej mówiąc, skoro art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stosuje się w przypadku "odpłatnego zbycia udziałów", to ma on również zastosowanie w przypadku zbycia udziałów w celu umorzenia, co stanowi bowiem jedną z form transakcji "odpłatnego zbycia udziałów".

Jednocześnie, w odniesieniu do analizowanego przychodu art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje, że nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu kwota wynagrodzenia otrzymana z odpłatnego zbycia udziałów/akcji na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów/akcji - w części stanowiącej koszt ich nabycia lub objęcia. Zważywszy, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera innej legalnej definicji pojęcia "wydatki na nabycie lub objęcie udziałów/akcji", w przypadku dobrowolnego umorzenia udziałów (czyli zbycia na rzecz spółki w celu ich umorzenia) objętych w ramach "wymiany udziałów", w świetle powyżej powołanych przepisów zasadnym będzie odwołanie się w tym zakresie do art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Należy bowiem zgodnie z wykładnią językową i systemową konsekwentnie przyjąć także na gruncie tego przepisu, że zbycie udziałów na rzecz spółki w celu umorzenia jest jednym z przypadków odpłatnego zbycia udziałów w rozumieniu także tego przepisu. W rezultacie, do przychodu z dobrowolnego umorzenia nie zostanie zaliczona ta część uzyskanego wynagrodzenia, która odpowiadać będzie wartości nominalnej udziałów/akcji we własnym kapitale zakładowym spółki nabywającej (tut. Wnioskodawcy), wydawanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki, której udziały/akcje są nabywane i które są następnie przedmiotem dobrowolnego umorzenia (tut. "P"). Skoro bowiem ustawodawca nie wprowadził szczególnych regulacji dotyczących określenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku zbycia udziałów w celu umorzenia, to zastosowanie powinny znaleźć przepisy ogólne określone w art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wnioskodawca zwraca uwagę, iż prawidłowość jego stanowiska odnoszącego się do skutków podatkowych dobrowolnego umorzenia udziałów nabytych w ramach transakcji "wymiany udziałów", znajduje potwierdzenie w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 7 listopada 2012 r. znak IPPB3/423-586/12-2/AG. W interpretacji stwierdza się m.in. "Skoro zbycie udziałów/akcji w celu ich umorzenia stanowi również formę ich zbycia, oznacza to, że koszt nabycia bądź objęcia udziałów/akcji zbywanych w celu umorzenia, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowić będą wskazane w art. 16 ust. 1 pkt 8e tej ustawy - wydatki poniesione przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów, w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów akcji wydanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki, której udziały są nabywane (powiększone o ewentualną zapłatę w gotówce)". Powyższe stanowisko zostało również potwierdzone w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12 grudnia 2011 r. (nr IPPB3/423-805/11-2/AG) oraz z dnia 3 października 2011 r. (nr IPPB3/423-618/11-4/JG), a także w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 20 kwietnia 2011 r. (nr IBPBI/2/423-122/11/SD) oraz z dnia 9 czerwca 2011 r. (nr IBPBI/2/423-324/11/JD).

Z uwagi zatem na treść art. 16 ust. 1 pkt 8e oraz art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowisko Wnioskodawcy zaprezentowane w odniesieniu do pytania 1 należy uznać za prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest spółką kapitałową podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca przewiduje, że w roku 2013 i ewentualnie w następnych latach będzie dokonywał zbycia na rzecz spółki kapitałowej opodatkowanej od całości swoich dochodów w Luksemburgu (dalej: "P") udziałów posiadanych w tej spółce w celu umorzenia. Udziały zostały nabyte przez Wnioskodawcę w ramach wkładów niepieniężnych otrzymanych na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego Wnioskodawcy. Przedmiotem odpłatnego zbycia w celu umorzenia (dobrowolnego umorzenia) będą udziały nabyte przez Wnioskodawcę jako wkład niepieniężny w ramach transakcji wymiany udziałów.

Wobec powyższego opisu należy wskazać, że ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) zawiera regulacje prawne odnoszące się zarówno do podatkowych skutków wymiany udziałów, wnoszenia aportu, odpłatnego zbycia udziałów, umorzenia udziałów oraz do odpłatnego zbycia udziałów w celu ich umorzenia.

W celu określenia sposobu ustalenia przychodu z tytułu odpłatnego zbycia umarzanych udziałów Spółki należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę, że udziały (akcje) te otrzymane zostaną w drodze wymiany udziałów (akcji).

Stosownie do art. 12 ust. 4d ww. ustawy: jeżeli spółka nabywa od wspólników innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikom tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikom tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

1.

spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo

2.

spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych wspólnikom tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Wobec powyższego przepisu, przy spełnieniu przesłanek z niego wynikających - na moment dokonania operacji wymiany udziałów (akcji) - Wnioskodawca, jako spółka otrzymująca w ramach wkładów niepieniężnych udziały "P", nie rozpozna dla celów podatkowych przychodu z tytułu otrzymanych udziałów w "P", ani też kosztów uzyskania przychodów.

Zatem - w wyniku operacji wymiany udziałów - udziałowcy "P" wnieśli do Wnioskodawcy udziały (aport w postaci udziałów), a w zamian za wniesiony aport Wnioskodawca przekazał udziałowcom "P" udziały we własnym, podwyższonym kapitale zakładowym. Innymi słowy, Wnioskodawca w drodze wymiany udziałów otrzymał udziały w "P" w zamian za wniesiony aport. Tym samym, udziały w "P" Wnioskodawca objął w zamian za wkład niepieniężny (aport).

Tak nabyte przez Wnioskodawcę udziały zostaną następnie odpłatnie zbyte celem umorzenia w ramach tzw. umorzenia dobrowolnego.

Umorzenie udziałów polega na ich prawnym unicestwieniu, tj. wygaśnięciu wszelkich praw, zarówno o charakterze majątkowym, jak i korporacyjnym wynikających z udziałów. Udział może być umorzony jedynie po uzyskaniu wpisu spółki do rejestru handlowego i tylko w przypadku, gdy umowa spółki tak stanowi.

Podkreślić należy, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r.: dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

Klasyfikacja taka oznaczała, że dochody takie były odmiennie opodatkowane od dochodów uzyskiwanych przez podatników z tytułu zakupu i sprzedaży udziałów (akcji) podmiotom trzecim.

Z dniem 1 stycznia 2011 r., mocą ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478), art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych został uchylony i nie można uznawać niniejszego przysporzenia jako dochodu z udziału w zyskach osób prawnych. Należy również podkreślić, że ustawodawca dokonując wykreślenia pkt 2 z art. 10 ust. 1 ustawy nie dokonał zmian w treści art. 12 ust. 4 pkt 3 tej ustawy.

Wobec powyższego wskazania, transakcja zbycia udziałów (akcji) celem ich umorzenia od 1 stycznia 2011 r. podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Zatem, w niniejszej sprawie będzie miał zastosowanie art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w myśl którego: do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów (akcji) w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia, a także zwróconych wspólnikom dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.

Treść ww. przepisu wskazuje, że jeżeli podatnik dokonuje umorzenia udziałów bądź akcji i w zamian za to uzyskuje wynagrodzenie, to do przychodów tego podatnika podlega zaliczeniu tylko nadwyżka uzyskanego wynagrodzenia ponad wydatki na nabycie bądź objęcie tych udziałów (akcji).

Zgodnie z art. 15 ust. 1I ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych: w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny, do ustalenia kosztu, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 3 i 3d, przepisy ust. 1k stosuje się odpowiednio.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1k ww. ustawy: w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji) w spółce, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości:

1.

określonej zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 albo 7a - jeżeli przedmiotem wkładu są udziały (akcje) w spółce objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część;

* 1a. wartości początkowej składnika majątkowego, o którym mowa w art. 2 pkt 3 ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, będącego przedmiotem wkładu własnego, o którym mowa w art. 2 pkt 5 tej ustawy, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o dokonaną przed wniesieniem tego wkładu sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, a w przypadku wniesienia gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów wartości równej wydatkom poniesionym na ich nabycie;

2.

przyjętej dla celów podatkowych wartości składników przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1, określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji) w spółce, nie wyższej jednak niż wartość tych udziałów (akcji) z dnia ich objęcia określona zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 albo 7a.

Na podstawie art. 15 ust. 1 cyt. ustawy: kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Z powyższych przepisów wynika, że w celu obliczenia wysokości zobowiązania podatkowego związanego z umorzeniem udziałów (akcji), otrzymany przychód (wynagrodzenie) z tytułu odpłatnego zbycia udziałów celem umorzenia objętych w zamian za wkład niepieniężny (w niniejszej sprawie - objętych w zamian za wniesione aportem przez udziałowców udziały "P"), należy pomniejszyć o koszt nabycia bądź objęcia umarzanych udziałów, obliczony na zasadach wskazanych w art. 12 ust. 4 pkt 3 w zw. z art. 15 ust. 1, art. 15 ust. 1I, art. 15 ust. 1k ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wnioskodawca przedstawiając własne stanowisko wskazuje natomiast na treść art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przyjął bowiem, że jest to regulacja odnosząca się do ustalenia kosztu nabycia lub objęcia udziałów, które mają podlegać umorzeniu.

W tym miejscu koniecznym staje się wyjaśnienie, że w niniejszej sprawie nie może mieć zastosowania ten przepis, zgodnie z którym: nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki te - w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych wspólnikom spółki, której udziały są nabywane, powiększonych o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d - są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).

Przepis ten odnosi się do ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia udziałów. Zatem regulacje dotyczące ustalenia kosztów w przypadku odpłatnego zbycia udziałów celem umorzenia stanowią lex specjalis względem normy zawartej w art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a tym samym wyłączają możliwość jej stosowania. Przepis ten miałby zastosowanie w przypadku odpłatnego zbycia udziałów, które Wnioskodawca posiada w "P". Natomiast w sprawie mamy do czynienia z odpłatnym zbyciem celem umorzenia wskazanych udziałów.

Wobec powyższych wyjaśnień należy podkreślić, że w przypadku udziałów otrzymanych w sposób określony w art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdzie nie następuje uprzednie zaliczenie do przychodów wartości nominalnej obejmowanych udziałów - ustalenie kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów celem umorzenia otrzymanych w następstwie wymiany udziałów należy odnieść do wymienianych udziałów, a nie do udziałów otrzymanych w drodze wymiany.

Reasumując, odpłatne zbycie na rzecz "P" celem umorzenia udziałów w ramach tzw. umorzenia dobrowolnego skutkuje powstaniem przychodu w wysokości wartości wynagrodzenia, które może zostać pomniejszone wyłącznie o wartość odpowiadającą kosztowi z dnia otrzymania (nabycia) udziałów, ustalonemu zgodnie z art. 15 ust. 1, art. 15 ust. 1I w zw. z art. 15 ust. 1k pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W odniesieniu do powołanych przez Spółkę interpretacji należy stwierdzić, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego niniejszą interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl