ILPB4/423-386/11-2/DS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 listopada 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/423-386/11-2/DS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 9 sierpnia 2011 r. (data wpływu 16 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka będzie właścicielem znaku towarowego, który to znak towarowy jest już zarejestrowany w Urzędzie Patentowym i jest objęty prawami ochronnymi w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.).

Prawo do znaku towarowego będzie stanowić dla Spółki podlegającą amortyzacji wartość niematerialną i prawną, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Spółka została związana w dniu 22 lipca 2010 r. Jednocześnie, zgodnie z treścią umowy Spółki, pierwszy rok obrotowy (podatkowy) Spółki rozpoczyna się 22 lipca 2010 r. a kończy się 31 grudnia 2011 r. (pierwszy rok podatkowy stanowi przedłużony rok podatkowy zgodnie z art. 8 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Spółka zamierza zawiązać wraz z osobami fizycznymi spółkę komandytową. Spółka zamierza wnieść do spółki komandytowej prawo do znaku towarowego. Spółka będzie w spółce komandytowej komplementariuszem. Osoby fizyczne będą komandytariuszami spółki komandytowej. W umowie spółki komandytowej zostanie określona wartość rynkowa wnoszonych przez Spółkę praw do znaku towarowego. Z uwagi na fakt, iż obecnie nie jest znana przyszła wartość rynkowa praw do znaku towarowego dla potrzeb wniosku przyjmuje się, iż wartość ta wynosi 100 jednostek pieniężnych. W zamian za wniesiony wkład Spółka otrzyma ogół praw i obowiązków w spółce komandytowej oraz kwotę pieniężną wynoszącą 23 jednostki pieniężne.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Czy w przypadku uznania wyżej wskazanej czynności za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz wskazania przy wnoszeniu wkładu, iż wkład dotyczy wartości netto (faktura VAT wystawiona przez wnoszącego aport na kwotę 100 jednostek pieniężnych + VAT oraz objęcie wkładu o wartości 100 jednostek pieniężnych - w umowie zostanie wskazane, iż wkład jest pokrywany w zamian za wartość netto aportu) kwota podatku VAT, którą odliczy z tego tytułu spółka komandytowa (otrzymująca aport), a która to kwota zostanie wpłacona przez spółkę komandytową na rachunek Spółki nie będzie stanowiła przychodu (dochodu) dla Spółki.

Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymana przez Spółkę kwota podatku VAT w kwocie 23 jednostek pieniężnych w związku z wniesieniem aportu do spółki komandytowej o wartości 100 jednostek pieniężnych i wystawieniem faktury VAT na kwotę 100 jednostek pieniężnych netto + podatek VAT w kwocie 23 jednostek pieniężnych nie stanowi dla Spółki przychodu podatkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) nie zawiera definicji przychodu, precyzując, poprzez przykładowe wyliczenie zawarte w art. 12 ust. 1-3 i ust. 4b, rodzaje przychodów, a także enumeratywnie wylicza, jakiego rodzaju wpływy pieniężne podmiotu gospodarczego nie są zaliczane do przychodów (ust. 4).

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 9 tej ustawy, do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług.

Zatem, podatek VAT jako element ceny należnej obciąża bezpośrednio nabywcę towaru lub usługi i pozostaje neutralny dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka będzie właścicielem zarejestrowanego w Urzędzie Patentowym znaku towarowego. Prawo do znaku towarowego będzie stanowić dla Spółki podlegającą amortyzacji wartość niematerialną i prawną. Spółka zamierza zawiązać wraz z osobami fizycznymi spółkę komandytową, do której ma zamiar wnieść prawo do znaku towarowego. W umowie spółki komandytowej zostanie określona wartość rynkowa wnoszonych przez Spółkę praw do znaku towarowego. Z uwagi na fakt, iż obecnie nie jest znana przyszła wartość rynkowa praw do znaku towarowego, dla potrzeb niniejszego wniosku przyjmuje się, iż wartość ta wynosi 100 jednostek pieniężnych. W zamian za wniesiony wkład Spółka otrzyma ogół praw i obowiązków w spółce komandytowej oraz kwotę pieniężną wynoszącą 23 jednostki pieniężne.

Zatem, zgodnie z planowanym rozliczeniem, wartość otrzymanego przez Spółkę "udziału" w spółce osobowej odpowiadać będzie wartości netto praw znaku towarowego wnoszonego przez Spółkę w formie wkładu niepieniężnego, natomiast kwota VAT należnego z tytułu omawianej transakcji, wynikająca z odpowiedniej faktury VAT wystawionej przez Spółkę, uregulowana zostanie przez spółkę osobową na rzecz Spółki w formie pieniężnej.

Reasumując powyższe, otrzymane od spółki osobowej środki pieniężne stanowiące równowartość podatku VAT należnego po stronie Spółki z tytułu omawianej transakcji, wynikającego z odpowiedniej faktury VAT wystawionej na rzecz spółki osobowej, nie będą stanowić przychodu podatkowego dla Spółki.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie dodaje się, że w zakresie przedstawionych opisów zdarzeń przyszłych dotyczących podatku od towarów i usług wniosek został rozpatrzony odrębnymi rozstrzygnięciami.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl