ILPB4/423-371/14-4/DS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 października 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/423-371/14-4/DS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością reprezentowanej przez pełnomocnika przedstawione we wniosku z dnia 29 lipca 2014 r. (data wpływu 4 sierpnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania odsetek od pożyczki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 sierpnia 2014 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony pismem z 30 września 2014 r. (data wpływu 7 października 2014 r.) - o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania odsetek od pożyczki.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka dokonuje różnorodnych operacji gospodarczych ze swoim większościowym udziałowcem, którego siedziba zlokalizowana jest na terytorium Estonii (dalej "Udziałowiec"). W ramach współpracy między ww. podmiotami Spółka zaciągała pożyczki od swojego Udziałowca. Z tytułu korzystania z pożyczonego kapitału Spółka jest zobowiązana do uiszczenia na rzecz Udziałowca wynagrodzenia w formie odsetek, którego wypłata nastąpi w przyszłości. Udziałowiec posiada bezpośrednio więcej niż 25% udziałów w Spółce przez okres co najmniej dwóch lat oraz nie korzysta on ze zwolnienia całości swoich dochodów z opodatkowania podatkiem dochodowym bez względu na miejsce ich osiągania.

Pismem z 30 września 2014 r. Wnioskodawca doprecyzował powyższy opis wskazując, że:

1. Udziałowiec z Estonii będący odbiorcą odsetek jest spółką podlegającą w Estonii opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,

2.

posiadanie przez Udziałowca udziałów w Spółce wynika z tytułu własności,

3.

fakt, że Udziałowiec z Estonii nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania zostanie potwierdzony pisemnym oświadczeniem spełnienia tego warunku,

4. Spółka będzie w posiadaniu certyfikatu rezydencji Udziałowca z Estonii.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w związku z zapłatą przez Spółkę odsetek z tytułu pożyczek zaciągniętych od jej Udziałowca zastosowanie znajdą przepisy art. 21 ust. 3-8 ustawy o CIT w sytuacji, w której Spółka spełni wszystkie wymogi wskazane w powyższych regulacjach.

Zdaniem Wnioskodawcy odsetki, które zostaną wypłacone przez niego z tytułu zaciągniętych od Udziałowca pożyczek korzystać będą z preferencyjnego sposobu opodatkowania określonego w art. 21 ust. 3 ustawy o CIT. W przypadku ich uiszczenia po 30 czerwca 2013 r. taka wypłata zwolniona będzie w Polsce z opodatkowania podatkiem "u źródła" (na dzień wypłaty odsetek Spółka nie będzie obowiązana pobrać podatku).

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o CIT podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Z kolei na gruncie art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 ww. ustawy, przychodów z m.in. odsetek ustala się w wysokości 20% takich przychodów. Jednocześnie na mocy art. 21 ust. 2 ustawy o CIT przepis powyższy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczypospolita Polska. W analizowanym przypadku jest to Umowa zawarta pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Estońską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobieganiu uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 9 maja 1994 r. (dalej "Umowa"), która przewiduje zastosowanie stawki 10% na wypłacie wspominanych odsetek, pod warunkiem posiadania przez Spółkę certyfikatu rezydencji Udziałowca.

Niemniej jednak ustawa o CIT implementująca regulacje Dyrektywy Rady 2003/49/WE z dnia 3 czerwca 2003 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania stosowanego do odsetek oraz należności licencyjnych między powiązanymi spółkami różnych państw członkowskich (Dz.Urz.UE.L 157 1 26 czerwca 2003 r., str. 49) przewiduje opcję zwolnienia z opodatkowania podatkiem u źródła wypłacanych przez Spółkę odsetek, pod warunkiem spełnienia przez wypłacającego i odbiorcę odsetek określonych wymogów.

W myśl art. 21 ust. 3-8 ustawy o CIT zwalnia się od podatku dochodowego określone przychody osiągnięte przez Udziałowca na terytorium Polski (w analizowanym zdarzeniu przyszłym są to odsetki), jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1.

wypłacającym należności jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (warunek spełniony);

2.

uzyskującym ww. przychody jest spółka podlegająca w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (warunek spełniony);

3.

uzyskujący przychody z odsetek posiada bezpośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) w kapitale podmiotu wypłacającego odsetki (warunek spełniony);

4.

odbiorcą należności odsetkowej jest podmiot, o którym mowa w punkcie 2 (warunek spełniony):

5.

posiadanie udziałów (akcji) przez Udziałowca w Spółce wynika z tytułu własności (warunek spełniony);

6. Udziałowiec nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania (warunek spełniony);

7. Udziałowiec posiada udziały wysokości, o której mowa w pkt 3 nieprzerwanie przez okres dwóch lat (warunek spełniony).

Dodatkowo w celu skorzystania z ww. zwolnienia Spółka winna posiadać certyfikat rezydencji otrzymany od Udziałowca (art. 26 ust. 1c ustawy o CIT) oraz - zgodnie z art. 26 ust. 1f ustawy o CIT - pisemne oświadczenie, że Udziałowiec nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Kolejnym warunkiem wynikającym z art. 22b ustawy o CIT jest istnienie podstawy prawnej wynikającej z Umowy do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego innego niż Rzeczpospolita Polska państwa, w którym podatnik ma swoją siedzibę lub w którym dochód został uzyskany (taka klauzula jest przewidziana w art. 27 Umowy).

Co jednak istotne w przedmiotowej sprawie, na podstawie art. 7 ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 254, poz. 2533 z późn. zm.; dalej "Ustawa nowelizująca"), zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 3 ustawy o CIT ma zastosowanie do przychodów (dochodów) uzyskanych od dnia 1 lipca 2013 r.

Stosownie do brzmienia art. 6 Ustawy nowelizującej podatek dochodowy od przychodów odsetkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 Ustawy o CIT, uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 21 ust. 3 pkt 2 tej ustawy (Udziałowiec), ustala się w wysokości:

* 10% przychodów - od dnia 1 lipca 2005 r. do dnia 30 czerwca 2009 r.,

* 5% przychodów - od dnia 1 lipca 2009 r. do dnia 30 czerwca 2013 r.

- jeżeli spełnione są łącznie warunki określone w art. 21 ust. 3 ustawy o CIT.

Powyższe oznacza, że w sytuacji, gdy pożyczkobiorca dokonuje na rzecz pożyczkodawcy płatności odsetek po 30 czerwca 2013 r. (najwcześniej w dniu 1 lipca 2013 r.), to taki transfer wynagrodzenia odsetkowego zwolniony jest z podatku źródłowego pobieranego w Polsce.

W praktyce oznacza to, że w przypadku spełnienia przez Spółkę wszystkich ww. wymogów wynikających z art. 21 ust. 3-8, art. 26 ust. 1c i ust. 1f oraz art. 22b ustawy o CIT oraz zapłaty przez Spółkę odsetek na rzecz jej Udziałowca dokonanej po 30 czerwca 2013 r. zastosowanie znajdzie zwolnienie takiego przychodu od opodatkowania "u źródła".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl