ILPB4/423-333/11-4/DS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 listopada 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/423-333/11-4/DS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 1 września 2011 r. (data wpływu 5 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu z tytułu zwrotu podatku akcyzowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 września 2011 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony pismem z dnia 27 października 2011 r. (data wpływu 31 października 2011 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu z tytułu zwrotu podatku akcyzowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka w ramach prowadzonej działalności świadczy usługi transportowe na rzecz podmiotów trzecich. Transport odbywa się między innymi pomiędzy Belgią a Polską. W związku z powyższym, Spółka nabywa w Belgii opodatkowane podatkiem akcyzowym paliwo tankowane do samochodów będących własnością Spółki. Faktury wystawione z tego tytułu księgowane są w koszty w kwotach zawierających podatek akcyzowy (brutto).

Następnie przedmiotowej Spółce, na wniosek zwracana jest kwota w wysokości uprzednio zapłaconego w Belgii podatku akcyzowego.

Pismem z dnia 27 października 2011 r. Spółka doprecyzowała opis stanu faktycznego poprzez wskazanie, iż Spółka otrzymuje zwrot podatku akcyzowego z Belgii na podstawie art. 429 § 5 Prawa Programu z 27 grudnia 2004 r. dotyczącego zwolnienia z podatku na wzrost specjalnej akcyzy na olej napędowy (B. S. 31 grudnia 2004).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych powstaje w dniu wpływu zwróconego podatku akcyzowego na konto firmowe Spółki.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4f ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, zwrot podatku akcyzowego jest przychodem, w sytuacji gdy został uprzednio zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

W zaistniałym stanie faktycznym, przedmiotowa Spółka księguje w koszty uzyskania przychodów kwoty wynikające z faktur za paliwo, które zawierają m.in. sumę podatku akcyzowego.

Za datę powstania przychodu, na podstawie art. 12 ust. 3a w zw. z art. 12 ust. 3 ww. ustawy, uważa się (z zastrzeżeniem ust. 3c-3e) dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego, lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

W związku z tym, iż do przytoczonego stanu faktycznego nie mają zastosowania ustępy 3c oraz 3e ww. przepisu, zdaniem Wnioskodawcy, należy uznać, iż dzień wpłaty środków pochodzących ze zwrotu podatku akcyzowego na rachunek bankowy Spółki jest dniem powstania przychodu, a tym samym dniem powstania obowiązku podatkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Przepis art. 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), regulujący kwestię przychodów, nie wymienia źródeł przychodu, lecz określa zdarzenia, których wystąpienie powoduje powstanie obowiązku podatkowego.

I tak, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 tejże ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Natomiast w myśl art. 12 ust. 1 pkt 4f tej ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności w przypadku obniżenia lub zwrotu podatku od towarów i usług lub zwrotu podatku akcyzowego zgodnie z odrębnymi przepisami - naliczony podatek od towarów i usług lub zwrócony podatek akcyzowy, w tej części, w której podatek uprzednio został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

Z literalnej wykładni ww. przepisu wynika, iż kwota zwrotu lub obniżenia podatku w części uprzednio zaliczonej do kosztów uzyskania przychodów będzie stanowiła przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z powyższych przepisów wynika, iż regułą jest rozpoznanie przychodów z chwilą nabycia rzeczywistej możliwości dysponowania określonymi walorami.

Jednak ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje odstępstwa od tej zasady, z których główne zostało poczynione dla przychodów z działalności gospodarczej, które są rozpoznawane dla celów podatkowych w momencie, gdy stają się należne.

I tak, na podstawie art. 12 ust. 3 tej ustawy, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Stosownie do art. 12 ust. 3a ww. ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury, albo

2.

uregulowania należności.

Z powyższego wynika zatem, iż powstanie przychodu następuje w dniu zaistnienia wskazanych w przepisie zdarzeń oraz że przychód generuje zdarzenie, które wystąpi najwcześniej.

Jednocześnie wskazać należy, że jeżeli ww. zdarzenia wystąpią po dniu wystawienia faktury czy po dniu dokonania zapłaty należności, to te dni, a nie fakt zaistnienia konkretnego zdarzenia, decydują o momencie powstania przychodu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, Spółka nabywa w Belgii opodatkowane podatkiem akcyzowym paliwo tankowane do samochodów będących własnością Spółki. Faktury wystawione z tego tytułu księgowane są w koszty w kwotach zawierających podatek akcyzowy (brutto). W związku z powyższym, na wniosek Spółki zwracana jest kwota w wysokości uprzednio zapłaconego w Belgii podatku akcyzowego.

W analizowanej sytuacji przychód w postaci zwróconej zapłaconej przez Spółkę akcyzy nie może być uznany za przychód należny związany z działalnością gospodarczą, o którym mowa jest w art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Powyższy wniosek wynika także z językowej wykładni przepisów art. 12 ust. 1 pkt 4f tej ustawy, w którym ustawodawca posługuje się sformułowaniem "w przypadku zwrotu podatku", który to zwrot wyraźnie wskazuje na konieczność zaistnienia stanu faktycznego polegającego na umożliwieniu Spółce dysponowania określoną sumą pieniężną.

Reasumując, obowiązek rozpoznania kwoty zwrotu nadpłaty podatku akcyzowego jako przychodu podatkowego powstaje w momencie, w którym kwota ta zostanie faktycznie przekazana Spółce (tj. w dniu wpływu zwróconego podatku akcyzowego na konto Spółki).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl