ILPB4/423-328/10-4/MC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 lutego 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/423-328/10-4/MC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia z dnia 29 listopada 2010 r. (data wpływu 1 grudnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia wartości początkowej wniesionego aportem znaku towarowego, w sytuacji wystąpienia dodatniej wartości firmy - jest prawidłowe w stanie prawnym obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r..

UZASADNIENIE

W dniu 1 grudnia 2010 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony pismem z dnia 14 lutego 2011 r. (data wpływu 16 lutego 2011 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia wartości początkowej wniesionego aportem znaku towarowego, w sytuacji wystąpienia dodatniej wartości firmy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa spółki jawnej zostanie wniesiona do Spółki w trybie art. 551 k.c. W zamian za wkład niepieniężny, Spółka z o.o. przekaże osobom fizycznym - udziałowcom spółki jawnej udziały w Spółce z o.o. Wartość rynkowa zidentyfikowanych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zostanie oszacowana na poziomie wartości księgowej. Dodatkowo zostanie wniesiony jako składnik przedsiębiorstwa znak towarowy wyceniony przez profesjonalną firmę. Znak ten nie był wcześniej ujawniony w ewidencji spółki jawnej. Wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki jawnej tytułem wkładu do Spółki wiązać się będzie z powstaniem dodatniej wartości firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z wystąpieniem dodatniej wartości firmy przy wniesieniu aportu, odpowiednie (art. 16g ust. 10a) zastosowanie art. 16g ust. 10 pkt 1 oznacza, że wartość początkowa znaku towarowego powinna być równa wartości rynkowej.

Zgłoszony do Urzędu Patentowego na spółkę jawną znak towarowy zostanie przerejestrowany na Spółkę po wniesieniu wkładu niepieniężnego do Spółki.

W myśl art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, prawo do znaku towarowego po jego rejestracji przez Spółkę podlega amortyzacji podatkowej.

Pismem z dnia 14 lutego 2011 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku o wydanie interpretacji Spółka wskazała, iż zarejestrowanie opisanego we wniosku znaku towarowego w Urzędzie Patentowym i objęcie go prawem ochronnym nastąpi przed wniesieniem aportu do Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w opisanej sytuacji wystąpienia dodatniej wartości firmy można ustalić wartość początkową znaku towarowego wniesionego do Spółki w wysokości jego wartości rynkowej, czy znak ten po rejestracji w Urzędzie Patentowym podlega amortyzacji podatkowej.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 16g ust. 10 pkt 1, wartość początkowa ujawnionego znaku towarowego powinna być równa jego wartości rynkowej. Na podstawie art. 16b ust. 1 pkt 6, prawo do znaku towarowego po jego rejestracji podlega amortyzacji podatkowej.

W świetle stanu prawnego obowiązującego do dnia 31 grudnia 2010 r. stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W celu prawidłowego ustalenia wartości początkowej składników majątkowych wniesionych w drodze aportu decydujące znaczenie ma przedmiot aportu.

W przypadku nabycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych tytułem wkładu niepieniężnego wchodzących w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, które to nabycie będzie miało miejsce do końca 2010 r., do ustalenia ich wartości początkowej zastosowanie znajdują przepisy art. 16g ust. 10a w związku z ust. 9 i 10 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.

Na wstępie należy wskazać, iż zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 6 ww. ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.) - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Wracając do ustalenia wartości początkowej, stwierdzić należy, iż o zastosowaniu właściwego przepisu decyduje fakt, czy nabyte w drodze aportu w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części składniki majątku zostały ujęte, bądź nie w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport.

Stosownie bowiem do art. 16g ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r., w razie przekształcenia formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów, z zastrzeżeniem ust. 19, dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1, podmiotu przekształconego, połączonego albo podzielonego.

Zgodnie natomiast z art. 16g ust. 10a ww. ustawy, przepis ust. 9 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego. Jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust. 10.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka otrzyma tytułem aportu zorganizowaną część przedsiębiorstwa spółki jawnej. W ramach aportu Spółka otrzyma znak towarowy zarejestrowany w Urzędzie Patentowym i objęty prawem ochronnym, który nie był ujawniony w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych spółki jawnej (tj. podmiotu wnoszącego wkład niepieniężny). Jednocześnie Spółka wskazała, iż w związku z wniesieniem aportu, powstanie dodatnia wartość firmy.

Zatem w przedmiotowej sprawie, w przypadku ziszczenia się opisanego zdarzenia do dnia 31 grudnia 2010 r., zastosowanie będzie miał powołany wyżej art. 16g ust. 10 ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych, zgodnie z którym w razie nabycia w drodze kupna lub przyjęcia do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi:

1.

suma ich wartości rynkowej - w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z ust. 2,

2.

różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi - w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przewidują więc wystąpienie dwóch sytuacji związanych z nabyciem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, a mianowicie:

1.

przypadek, w którym cena nabycia danego przedsiębiorstwa (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) jest wyższa od sumy wartości składników majątkowych tego przedsiębiorstwa (wówczas wystąpi wartość dodatnia firmy) oraz

2.

przypadek, w którym cena nabycia przedsiębiorstwa (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) nie jest wyższa od sumy wartości składników majątkowych (wówczas nie wystąpi wartość dodatnia firmy).

Zgodnie bowiem z art. 16g ust. 2 ww. ustawy, wartość początkową firmy stanowi dodatnia różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, albo nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów w zamian za wkład niepieniężny a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład kupionego, przyjętego do odpłatnego korzystania albo wniesionego do spółki przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, odpowiednio z dnia kupna, przyjęcia do odpłatnego korzystania albo wniesienia do spółki.

Zatem w analizowanym zdarzeniu przyszłym, w związku z wniesieniem do Spółki aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa wystąpi dodatnia wartość firmy, tj. nadwyżka nominalnej wartości udziałów wydanych udziałowcom nad rynkową wartością składników majątkowych wchodzących w skład otrzymanego aportu. Z uwagi na powyższe, łączną wartość początkową środków trwałych wchodzących w skład nabytej zorganizowanej części przedsiębiorstwa będzie stanowić suma ich wartości rynkowej, określona na dzień wniesienia aportu.

W świetle powyższych przepisów oraz w oparciu o przedstawione zdarzenie przyszłe, należy stwierdzić, iż jeżeli w ramach aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółka otrzyma znak towarowy niewprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport (spółki jawnej), a znak towarowy spełniać będzie przesłanki, by uznać go za wartość niematerialną i prawną w Spółce oraz wystąpi dodatnia wartość firmy, to wartość początkowa tegoż składnika powinna zostać ustalona w wysokości jego wartości rynkowej z dnia aportu.

Reasumując, w sytuacji wystąpienia dodatniej wartości firmy, przedmiotowy znak towarowy wniesiony do Spółki w drodze aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega amortyzacji podatkowej, a jego wartość początkowa winna być ustalona w wysokości wartości rynkowej.

Jednocześnie tut. Organ zwraca uwagę, że dnia 1 stycznia 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478). Zmiany przepisów prawa podatkowego wprowadzone przez wyżej wymieniony akt prawny dotyczą m.in. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Istotna, w świetle planowanych przez Wnioskodawcę działań, jest zmiana brzmienia art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W artykule tym po ustępie 1 r. dodano ustępy od 1s do 1u. Przepis zawarty w art. 15 ust. 1s tej ustawy dotyczy ustalania wartości składników majątkowych objętych jako wkład niepieniężny wniesiony w ramach przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części i brzmi następująco: "W przypadku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, w drodze wkładu niepieniężnego (aportu), wartość poszczególnych składników majątku, wchodzących w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustala się:

1.

w wysokości wartości początkowej, określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego wkład - w przypadku składników zaliczonych do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,

2.

w wysokości przyjętej dla celów podatkowych i wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego wkład na dzień nabycia - w przypadku pozostałych składników".

Przedstawione powyżej przepisy powinny być brane pod uwagę przez Wnioskodawcę w przypadku, gdyby realizacja opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego miała nastąpić po dniu 31 grudnia 2010 r..

Wydając niniejszą interpretację organ podatkowy odniósł się wyłącznie do stanowiska Wnioskodawcy zawartego we wniosku z dnia 29 listopada 2010 r., które oparte jest na przepisach obowiązujących w dniu składania wniosku i jak wskazano w rozstrzygnięciu, w odniesieniu do zdarzenia przyszłego, które ziściłoby się do dnia 31 grudnia 2010 r. jest prawidłowe. Gdyby więc Spółka chciała uzyskać interpretację odnośnie zdarzenia przyszłego, które nastąpi po dniu 31 grudnia 2010 r. powinna wystąpić z wnioskiem, w którym własne stanowisko w sprawie oceny prawnej tego zdarzenia oparte będzie na przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązujących od dnia 1 stycznia 2011 r. Wówczas organ podatkowy będzie mógł dokonać oceny tego stanowiska.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl