ILPB4/423-221/13-2/DS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 września 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/423-221/13-2/DS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 27 czerwca 2013 r. (doręczonym osobiście w dniu 28 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania dochodów osoby prawnej będącej akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 czerwca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania dochodów osoby prawnej będącej akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka będzie akcjonariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej (dalej "SKA"), która powstanie z przekształcenia spółki komandytowej (dalej: SpK). Przekształcenie będzie miało miejsce w trakcie roku obrotowego obu spółek i będzie wiązało się z zamknięciem ksiąg rachunkowych SpK.

Spółce przysługiwać będzie prawo do udziału w zysku SKA zgodnie z odpowiednimi regulacjami prawa spółek handlowych i umowy SKA.

Jednocześnie, w przypadku osiągnięcia przez SKA w danym roku obrotowym zysku może zostać podjęta decyzja o wypłacie całości lub części zysku z tego roku w postaci dywidendy na rzecz Spółki (akcjonariuszy).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przychód (dochód) Spółki, posiadającej status akcjonariusza SKA będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych jedynie w dniu podjęcia uchwały walnego zgromadzenia o podziale zysku w formie wypłaty dywidendy na rzecz akcjonariuszy w wysokości dywidendy przypadającej na Spółkę.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, przychód (dochód) Spółki, posiadającej status akcjonariusza SKA będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych jedynie w dniu podjęcia uchwały walnego zgromadzenia o podziale zysku w formie wypłaty dywidendy na rzecz akcjonariuszy w wysokości dywidendy przypadającej na Spółkę.

W ocenie Spółki, powyższe stanowisko uzasadniają w szczególności poniżej przedstawione argumenty.

Stosownie do art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychody z udziału w spółce niebędącej podatnikiem podatku dochodowego ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Wyżej wskazane zasady stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

W praktyce, komplementariusze spółek komandytowo-akcyjnych (oraz wspólnicy innych spółek osobowych), co do zasady na bieżąco łączą odpowiednio przypadające na nich przychody / koszty ze swoimi pozostałymi przychodami / kosztami.

Takie podejście nie ma jednak zastosowania w przypadku opodatkowania akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej, co wynika m.in. ze sposobu ustalania zysku w spółkach komandytowo-akcyjnych oraz prawa akcjonariusza do otrzymania tego zysku. Mianowicie, zysk spółki komandytowo-akcyjnej ustala się na podstawie rocznego sprawozdania finansowego, które jest zatwierdzane przez walne zgromadzenie. Walne zgromadzenie decyduje również o podziale zysku lub o wyłączeniu zysku od podziału i przeznaczeniu go np. na kapitał zapasowy albo na pokrycie strat z lat ubiegłych.

Uprawnionymi do dywidendy za dany rok podatkowy są wyłącznie ci akcjonariusze, którym przysługiwały akcje w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku.

Stąd też wynika, że akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej, który dokonał zbycia akcji przed datą powzięcia uchwały o podziale zysku nie ma prawa do dywidendy. Zatem, opodatkowanie akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej na takich samych zasadach co jej komplementariuszy mogłoby prowadzić do opodatkowywania dochodu, którego akcjonariusz faktycznie nie otrzymał. Podobne skutki miałoby podjęcie przez walne zgromadzenie po zakończeniu roku finansowego uchwały o wyłączeniu zysku od podziału i przeznaczeniu go na kapitał zapasowy albo pokrycie strat z lat ubiegłych. W takim bowiem przypadku, akcjonariusz również zapłaciłby podatek dochodowy od dochodu, którego faktycznie nie otrzymał.

Mając na uwadze powyższe, należy uznać, że sam fakt posiadania przez akcjonariusza akcji spółki komandytowo-akcyjnej nie generuje dla niego przychodu podatkowego dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

O powstaniu przychodu (dochodu) dla akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej można mówić dopiero w dniu podjęcia przez walne zgromadzenie uchwały o wypłacie dywidendy albo w dniu dywidendy, w przypadku ustalenia takiego dnia. Dopiero w tym momencie akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej nabywa roszczenie o wypłatę dywidendy. Zdaniem Spółki, przychód (dochód) akcjonariusza z udziału w spółce komandytowo-akcyjnej powstaje zatem, zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. w momencie kiedy staje się należny, jako przychód (dochód) z działalności gospodarczej. W rezultacie, dopiero w momencie, kiedy przychód (dochód) ten staje się należny, akcjonariusz łączy go ze swoimi pozostałymi przychodami.

Takie podejście znajduje potwierdzenie w interpretacji ogólnej Ministra Finansów z dnia 11 maja 2012 r. (sygn. DD5/033/1/12/KSM/DD-125), w której Minister Finansów stwierdza: "zatem z datą podjęcia uchwały przez walne zgromadzenie spółki komandytowo-akcyjnej o wypłacie dywidendy albo - jeżeli określony został dzień dywidendy - w tym dniu, przychód akcjonariusza z tytułu udziału w zysku takiej spółki staje się jego przychodem należnym, podlegającym z tą datą - stosownie do art. 5 u.p.d.o.p. oraz art. 5b ust. 2 i art. 8 u.p.d.o.f. - połączeniu z pozostałymi przychodami, o których mowa w art. 12 u.p.d.o.p. oraz art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f. Stosownie więc do przepisów obu tych ustaw - kwota przyznanej przez walne zgromadzenie SKA akcjonariuszowi (osobie fizycznej, osobie prawnej) dywidendy, na podstawie uchwały o podziale zysku tej spółki stanowi przychód z działalności gospodarczej, od którego należy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy, stosownie do art. 25 u.p.d.o.p. oraz art. 44 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.f. za miesiąc, w którym go uzyskano".

Stanowisko Spółki potwierdzają również interpretacje indywidualne przepisów prawa podatkowego. I tak, np.:

* Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji wydanej 13 maja 2013 r. (sygn. IBPBI/2/423-203/13/PH) potwierdził prawidłowość stanowiska podatnika, zgodnie z którym: "(...) z datą podjęcia uchwały przez walne zgromadzenie spółki komandytowo-akcyjnej o wypłacie dywidendy albo - jeżeli określony został dzień dywidendy - w tym dniu, przychód akcjonariusza z tytułu udziału w zysku takiej spółki staje się jego przychodem należnym, podlegającym z tą datą - stosownie do art. 5 u.p.d.o.p. - połączeniu z pozostałymi przychodami, o których mowa w art. 12 u.p.d.o.p. Stosownie więc do przepisów u.p.d.o.p., kwota przyznanej przez walne zgromadzenie SKA akcjonariuszowi dywidendy (na podstawie uchwały o podziale zysku tej spółki) stanowi przychód z działalności gospodarczej (który odpowiada zarazem dochodowi), od którego należy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy, stosownie do art. 25 - za miesiąc, w którym go uzyskano";

* Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji wydanej 29 kwietnia 2013 r. (sygn. IBPBI/2/423-152/13/SD) uznał, że: "zauważyć należy, iż z datą podjęcia uchwały przez walne zgromadzenie spółki komandytowo-akcyjnej o wypłacie dywidendy albo - jeżeli określony został dzień dywidendy - w tym dniu, przychód akcjonariusza z tytułu udziału w zysku takiej spółki staje się jego przychodem należnym, podlegającym z tą datą - stosownie do art. 5 ustawy o p.d.o.p. - połączeniu z pozostałymi przychodami, o których mowa w art. 12 ustawy o p.d.o.p.";

* Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji wydanej 12 kwietnia 2013 r. (sygn. ITPB4/423-3/13/MT) uznał, że: "przychodami Wnioskodawcy z udziału w spółce komandytowo-akcyjnej będą natomiast dywidendy należne mu z tej spółki, przy czym, jak wskazywano powyżej, datą powstania takiego przychodu jest dzień podjęcia przez walne zgromadzenie spółki komandytowo-akcyjnej uchwały o wypłacie dywidendy albo - jeżeli określony zostanie dzień dywidendy - ten dzień (art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych)";

* Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji wydanej 14 grudnia 2012 r. (sygn. ILPB4/423-319/12-2/MC) potwierdził prawidłowość stanowiska podatnika, że: "kwota przyznanej przez walne zgromadzenie Wnioskodawcy (jako akcjonariuszowi SKA) Dywidendy, na podstawie uchwały o podziale zysku SKA, będzie stanowić przychód z działalności gospodarczej, od którego należy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy zgodnie z art. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wyłącznie za miesiąc (kwartał), w którym podjęta została uchwała o wypłacie Dywidendy Wnioskodawcy (lub w dniu dywidendy); jeżeli Wnioskodawca, oprócz ww. przychodu z Dywidendy, uzyskuje również inne przychody lub ponosi koszty z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, przychód z Dywidendy podlega łączeniu z tymi innymi przychodami stosownie do art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych";

* Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji wydanej 12 grudnia 2012 r. (sygn. ITPB3/423-513/12/PS) uznał, że: "zatem do czasu uchwały o wypłacie dywidendy przez spółkę komandytowo-akcyjną u akcjonariusza w trakcie roku podatkowego nie powstaje przychód podatkowy z tytułu posiadanych w tej spółce akcji. Innymi słowy w przypadku wspólnika spółki komandytowo-akcyjnej pełniącego funkcje wyłącznie akcjonariusza obowiązek podatkowy nie powstaje, dopóki nie zostanie podjęta przez walne zgromadzenie uchwała o podziale zysku spółki komandytowo-akcyjnej".

Przenosząc powyższe rozważania na grunt przedstawionego zdarzenia przyszłego, zdaniem Spółki, należy uznać, iż przychód (dochód) Spółki związany z posiadaniem statusu akcjonariusza w SKA, powstanie dla Spółki w każdym przypadku w dniu podjęcia przez Walne Zgromadzenie SKA uchwały o podziale zysku i jej przeznaczeniu na wypłatę dywidendy na rzecz akcjonariuszy, albo w dniu dywidendy, jeśli taki dzień zostanie ustalony.

Konsekwentnie, w przypadku podjęcia przez Walne Zgromadzenie SKA uchwały o podziale w formie wypłaty dywidendy całego zysku wypracowanego przez SKA w danym roku obrotowym, wysokość przychodu Spółki powinna być równa kwocie faktycznie należnej Spółce z tytułu dywidendy. Kwota ta, zdaniem Spółki, będzie odpowiadała kwocie zysku wypracowanego przez SKA w danym roku obrotowym, wynikającego ze sprawozdania finansowego SKA za ten rok obrotowy, który przypada Spółce, jako akcjonariuszowi SKA, proporcjonalnie do udziału Spółki w zysku SKA.

Reasumując, zdaniem Spółki, w związku z posiadaniem przez Spółkę statusu akcjonariusza w SKA, przychód (dochód) Spółki z tytułu uczestnictwa w SKA będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych jedynie w dniu podjęcia uchwały walnego zgromadzenia o podziale zysku w formie wypłaty dywidendy na rzecz akcjonariuszy w wysokości dywidendy przypadającej na Spółkę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 125 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.): spółką komandytowo-akcyjną jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem.

Specyfiką spółki komandytowo-akcyjnej jest to, że zasady jej funkcjonowania regulują przepisy Kodeksu spółek handlowych zarówno dotyczące spółek osobowych, jak i spółki akcyjnej (spółki kapitałowej).

Spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową (art. 4 § 1 pkt 1 ww. ustawy). W przeciwieństwie do spółek kapitałowych (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej), którym art. 12 ustawy - Kodeks spółek handlowych przyznaje osobowość prawną, spółki osobowe nie są osobami prawnymi.

Powyższe stwierdzenie oznacza, że z punktu widzenia prawa podatkowego dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym spółka komandytowo-akcyjna (dalej: SKA) jest "przejrzysta" (transparentna) podatkowo, natomiast status podatnika przypisywany jest jej wspólnikom.

Stosownie do treści art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.): przepisy ustawy mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej, z zastrzeżeniem ust. 1 i 3.

Jeżeli akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej jest spółka kapitałowa, to przychody z udziału w spółce osobowej podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, w sposób określony w art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z tym przepisem: przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Katalog przychodów podlegających opodatkowaniu określony został w przepisach art. 12-14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Regulacja art. 12 tej ustawy nie zawiera legalnej definicji przychodu, a jedynie precyzuje, poprzez przykładowe wyliczenie, rodzaje przychodów. Jednocześnie stwierdzić należy, że podatek dochodowy od osób prawnych posiada cechy podatku powszechnego, tj. podatku, który jest ciężarem publicznoprawnym od przyrostu majątkowego (dochodu), a zatem przychodem - jako źródłem dochodu - jest tylko ta wartość, która wchodząc do majątku podatnika może powiększyć jego aktywa. Jednocześnie musi mieć charakter definitywny (dokonany) i mierzalny. Ponadto, użyty w tym przepisie zwrot "w szczególności" oznacza, że wykaz przychodów stanowi katalog otwarty, zaś zawarte w tym przepisie okoliczności określające przychody mają charakter przykładowy. Ponadto, w przepisie art. 12 ust. 4 tej ustawy wyliczone zostały enumeratywnie te rodzaje przychodów uzyskiwanych przez podatnika, które nie stanowią podstawy ustalenia dochodu podlegającego opodatkowaniu. Innymi słowy, art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych tworzy zamknięty katalog przychodów neutralnych podatkowo, co oznacza, że nie można go rozszerzać ponad te ich rodzaje, które wymienia ustawodawca.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych: przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Przepis ten wskazuje, że przychód podatkowy u podatnika rozpoznawany jest wg zasady kasowej.

Podsumowując, należy stwierdzić, że przychodem jest ta wartość, która wchodzi do majątku podatnika i może podwyższyć jego aktywa. Z taką sytuacją będziemy mieć do czynienia w zakresie prawa akcjonariusza do udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej.

Jednocześnie, objęcie przez osobę prawną akcji w SKA, która prowadzi działalność gospodarczą, powoduje, że przychody otrzymane przez tę osobę prawną w postaci dywidendy SKA stanowią przychody z działalności gospodarczej.

Ponadto, w myśl art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych: podatek, z zastrzeżeniem art. 21 i 22, wynosi 19% podstawy opodatkowania.

Stosownie do art. 25 ust. 1 ww. ustawy: podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 1b, 2a, 3-6a oraz art. 21 i 22, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 tej ustawy: podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a i przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Wobec powyższych wywodów wskazuje się, że ustawodawca nie czyni żadnego wyjątku w zakresie opodatkowania dochodów akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej uzyskanych z udziału w tej spółce w stosunku do jego pozostałych dochodów, a także w stosunku do dochodów uzyskiwanych przez wspólników innych spółek osobowych.

Jednakże należy mieć na uwadze, że przepisy Kodeksu spółek handlowych kształtują relacje akcjonariusza ze spółką komandytowo-akcyjną w zakresie jego prawa do udziału w zyskach.

W odniesieniu do wypłat na rzecz akcjonariuszy SKA, odpowiednie zastosowanie znajdą przepisy Kodeksu spółek handlowych dotyczące spółki akcyjnej (art. 126 § 1 pkt 2 Kodeksu spółek handlowych).

Stosownie do treści art. 347 § 1 w związku z art. 126 § 1 pkt 2 ww. ustawy: akcjonariusze mają prawo do udziału w zysku wykazanym w sprawozdaniu finansowym, zbadanym przez biegłego rewidenta, który został przeznaczony przez walne zgromadzenie do wypłaty akcjonariuszom.

Powyższa regulacja przyznaje akcjonariuszom prawo do udziału w zysku rocznym przeznaczonym do wypłaty uchwałą walnego zgromadzenia.

Ponadto, w myśl art. 348 § 2 w zw. z art. 126 § 1 pkt 2 ww. ustawy: uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są akcjonariusze, którym przysługiwały akcje w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. Statut może upoważnić walne zgromadzenie do określenia dnia, według którego ustala się listę akcjonariuszy uprawnionych do dywidendy za dany rok obrotowy (dzień dywidendy). Dzień dywidendy nie może być wyznaczony później niż w terminie dwóch miesięcy, licząc od dnia powzięcia uchwały, o której mowa w art. 347 § 1. Uchwałę o przesunięciu dnia dywidendy podejmuje się na zwyczajnym walnym zgromadzeniu.

Na podstawie powyższych regulacji, w przypadku wypłaty dywidendy akcjonariuszowi spółki komandytowo-akcyjnej, z datą otrzymania tej dywidendy wypłaconej na podstawie uchwały walnego zgromadzenia spółki komandytowo-akcyjnej o podziale zysku, przychód akcjonariusza z tytułu udziału w zysku takiej spółki staje się jego przychodem z działalności gospodarczej, podlegającym z tą datą - stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - połączeniu z pozostałymi przychodami, o których mowa w art. 12 tej ustawy.

Stosownie więc do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kwota przyznanej akcjonariuszowi będącemu osobą prawną dywidendy, na podstawie uchwały o podziale zysku spółki komandytowo-akcyjnej, stanowi przychód z działalności gospodarczej, od którego należy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy - stosownie do art. 25 tej ustawy - za miesiąc, w którym została wypłacona. Jeżeli podatnik oprócz ww. przychodu uzyskuje także inne przychody z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, przyznana dywidenda zwiększać zatem będzie wysokość należnej zaliczki na podatek dochodowy za miesiąc, w którym wypłacono dywidendę akcjonariuszowi.

Wobec powyższego stwierdzenia, przychód spółki kapitałowej posiadającej status akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej podlega opodatkowaniu w dniu otrzymania dywidendy wypłaconej na podstawie uchwały walnego zgromadzenia o podziale zysku, tj. zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Reasumując, przychód Spółki posiadającej status akcjonariusza SKA będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych z datą wypłaty dywidendy w wysokości przypadającej na Spółkę.

Natomiast w odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji, należy stwierdzić, że zostały one wydane w indywidualnej sprawie i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl