ILPB4/423-215/11-4/MC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 września 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/423-215/11-4/MC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez Pełnomocników, przedstawione we wniosku z dnia 20 czerwca 2011 r. (data wpływu 22 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 czerwca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów oraz rozliczania różnic kursowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz opis zdarzenia przyszłego.

Spółka jest deweloperem i inwestorem oferującym nowoczesne powierzchnie magazynowe, w szczególności Spółka koncentruje swoją działalność gospodarczą na budowaniu i wynajmowaniu budynków w ramach parków biznesowych i przemysłowych, zlokalizowanych przy najważniejszych węzłach komunikacyjnych lub na obrzeżach miast. W celu zapewnienia sobie odpowiedniego finansowania zaplanowanych inwestycji deweloperskich, Spółka zawiera umowy pożyczek, w tym także w walutach obcych.

W grudniu 2010 r. jedną z inwestycji (dalej: Nieruchomość) Spółka wniosła jako wkład niepieniężny do spółki komandytowej (dalej: Spółka Komandytowa), w której jest wspólnikiem (komandytariuszem). Komplementariusz wniósł do Spółki Komandytowej wkład pieniężny.

Realizacja Nieruchomości (zakup gruntu, budowa hali magazynowej itp.) została częściowo sfinansowana pożyczką zaciągniętą przez Spółkę w walucie obcej. Na dzień wniesienia aportem Nieruchomości do Spółki Komandytowej zobowiązanie z tytułu pożyczki nie zostało spłacone przez Spółkę i nie zostało przeniesione do Spółki Komandytowej. Odpowiednio, odsetki od pożyczki oraz dotyczące pożyczki różnice kursowe podlegają w dalszym ciągu ujęciu w księgach Spółki.

Pożyczka, o której mowa powyżej, nie została zaciągnięta od podmiotów, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. nie podlega przepisom o tzw. niedostatecznej kapitalizacji.

Spółka zamierza dokonać spłaty przedmiotowej pożyczki, wraz z odsetkami, ze środków pieniężnych wygenerowanych z działalności gospodarczej, w tym również z zysku osiągniętego z tytułu uczestnictwa w Spółce Komandytowej.

Powierzchnie magazynowe opisywanej Nieruchomości są obecnie przedmiotem wynajmu w Spółce Komandytowej. Przychód z wynajmu Nieruchomości jest opodatkowany na poziomie wspólników Spółki Komandytowej, tj. również w Spółce - Wnioskodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy odsetki od pożyczki udzielonej Spółce, wykorzystanej na sfinansowanie Nieruchomości, wniesionej następnie aportem do Spółki Komandytowej, która będzie wykorzystywana w działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę poprzez Spółkę Komandytową, za wyjątkiem odsetek skapitalizowanych uprzednio do wartości początkowej Nieruchomości, będą stanowiły dla Spółki koszt uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji.

2.

Czy dodatnie i ujemne różnice kursowe zrealizowane na spłacie pożyczki walutowej, wykorzystanej na sfinansowanie Nieruchomości, wniesionej następnie do Spółki Komandytowej, która będzie wykorzystywana w działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę poprzez Spółkę Komandytową, za wyjątkiem różnic kursowych skapitalizowanych uprzednio do wartości początkowej Nieruchomości, będą stanowiły dla Spółki odpowiednio przychody oraz koszty podatkowe.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie pierwsze dotyczące opisu zdarzenia przyszłego.

Wniosek Spółki w zakresie pozostałych pytań został rozpatrzony odrębnymi interpretacjami, i tak:

* w zakresie pytania pierwszego dotyczącego przedstawionego stanu faktycznego w dniu 22 września 2011 r. nr ILPB4/423-215/11-2/MC,

* w zakresie pytania drugiego dotyczącego przedstawionego stanu faktycznego oraz opisu zdarzenia przyszłego w dniu 22 września 2011 r. nr ILPB4/423-215/11-3/MC i ILPB4/423-215/11-5/MC.

Zdaniem Wnioskodawcy, odsetki od pożyczki udzielonej Spółce, wykorzystanej na sfinansowanie Nieruchomości wniesionej następnie aportem do Spółki Komandytowej, która będzie wykorzystywana w działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę poprzez Spółkę Komandytową, za wyjątkiem odsetek skapitalizowanych uprzednio do wartości początkowej Nieruchomości, będą stanowiły dla Spółki koszt uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

* został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika,

* jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

* pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

* został poniesiony w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

* został właściwie udokumentowany,

* nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z katalogu wydatków uznawanych za koszty uzyskania przychodów ustawodawca wyłączył wydatki na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Z kolei art. 16 ust. 1 pkt 11 tej ustawy stanowi, że nie stanowią kosztów uzyskania przychodów naliczone lecz nie zapłacone albo umorzone odsetki od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Ponadto, w myśl art. 16 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.

Reasumując powyższe, stwierdzić należy, iż odsetki od pożyczki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem, że łącznie spełnione zostaną następujące przesłanki:

* zaciągnięta pożyczka pozostaje w związku z przychodami uzyskiwanymi przez podatnika z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej (w tym prowadzonej w ramach spółki osobowej),

* odsetki zostały zapłacone lub skapitalizowane,

* odsetki nie zwiększają wartości początkowej inwestycji (środka trwałego).

W ocenie Spółki, w rozpatrywanym przypadku, wszystkie wyżej wymienione warunki należy uznać za spełnione. W szczególności, nie ma znaczenia przeniesienie własności Nieruchomości do Spółki Komandytowej, w której Spółka jest wspólnikiem, gdyż przychód z wynajmu Nieruchomości uzyskiwany przez Spółkę Komandytową będzie opodatkowany na poziomie Spółki, a więc zaciągnięta przez Spółkę pożyczka pozostanie w związku z przychodami Spółki uzyskiwanymi z udziału w Spółce Komandytowej. Odsetki od pożyczki będą zatem stanowiły koszt uzyskania przychodu Spółki w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji. Wyjątkiem będą jedynie odsetki, które zostały uprzednio skapitalizowane przez Spółkę do wartości początkowej Nieruchomości, wniesionej aportem do Spółki Komandytowej.

W konsekwencji, Spółka stoi na stanowisku, iż w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zapłacone bądź skapitalizowane odsetki od pożyczki udzielonej Spółce, wykorzystanej na sfinansowanie Nieruchomości wniesionej następnie aportem do Spółki Komandytowej, która będzie wykorzystywana w działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę poprzez Spółkę Komandytową, za wyjątkiem odsetek skapitalizowanych uprzednio do wartości początkowej Nieruchomości, będą stanowiły dla Spółki koszt uzyskania przychodów.

Stanowisko powyższe potwierdzają liczne interpretacje wydane przez organy podatkowe, oparte na analogicznych przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w szczególności:

* interpretacja indywidualna z dnia 23 kwietnia 2010 r. (sygn. ILPB1/415-242/10-2/AG) wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu,

* interpretacja indywidualna z dnia 3 sierpnia 2010 r. (sygn. ILPB1/415-571/10-2/AG) wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu,

* interpretacja indywidualna z dnia 3 sierpnia 2010 r. (sygn. ILPB1/415-572/10-2/AG) wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę pism stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl