ILPB4/423-149/11-2/DS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/423-149/11-2/DS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 11 maja 2011 r. (data wpływu 12 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z nabyciem przez spółkę komandytową w drodze aportu know - how - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z nabyciem przez spółkę komandytową w drodze aportu know - how.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca, zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, jest osobą prawną prowadzącą działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, planującą zawiązać spółkę komandytową prawa handlowego (dalej: Spółka), w której zostanie wspólnikiem wraz z inną spółką kapitałową (oraz, co nie jest całkowicie wykluczone, z innymi podmiotami).

Wnioskodawca wyjaśnił, iż w związku z założeniem Spółki, otrzyma ona od drugiego wspólnika, który przystąpi do Spółki - spółki kapitałowej, wkład niepieniężny w postaci szczegółowej wiedzy technicznej (dalej: Know - how). Planowane jest, iż Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, będzie udostępniać nabyty Know - how innym podmiotom poprzez zawarcie stosownych umów licencyjnych z tymi podmiotami przez okres dłuższy niż rok.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego, wniesiony do Spółki Know - how jako wkład niepieniężny będzie podlegać amortyzacji podatkowej na poziomie Spółki jako wartość niematerialna i prawna (dalej: WNiP), mimo że odpisy amortyzacji nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów u wspólników - w tym u Wnioskodawcy - zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 64 w związku z art. 5 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, w oparciu o art. 16b ust. 1 pkt 7 w powiązaniu z art. 16d ust. 2 oraz w związku z art. 16g ust. 1 pkt 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w przedmiotowym zdarzeniu przyszłym, otrzymany przez Spółkę Know - how w formie wkładu niepieniężnego będzie podlegać w Spółce amortyzacji, pomimo braku możliwości zaliczenia odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów wspólników Spółki - w tym Wnioskodawcy - na mocy art. 16 ust. 1 pkt 64 w związku z art. 5 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

UZASADNIENIE

W opinii Wnioskodawcy, nie ulega wątpliwości, iż nabyty przez Spółkę w drodze aportu Know - how w postaci szczegółowej wiedzy technicznej obejmującej, powinien zostać zakwalifikowany w ewidencji Spółki jako WNiP mogąca podlegać amortyzacji w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z powszechnie przyjętą praktyką, informacje oraz wiedza techniczna mogą być uznane za Know - how jeżeli:

* stanowią dobro niematerialne występujące w postaci wiedzy, zebranych doświadczeń, danych z kluczami ich zastosowań, pozwalające na osiągnięcie określonego efektu gospodarczego,

* można je przeliczyć na rzeczywistą wartość materialną,

* zostały zdobyte w ramach wypracowanego doświadczenia oraz mają charakter poufny i istotny,

* stanowią wiedzę zidentyfikowaną, utrwaloną we właściwy sposób i dającą się przekazać.

Wszystkie, opisane wyżej warunki, są spełnione w przypadku Know - how, które ma być przedmiotem opisywanej w niniejszym wniosku transakcji.

Stosownie do art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wartość stanowiąca równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej podlega amortyzacji wówczas, gdy:

* zostaje nabyta przez podatnika (a zatem nie powinna być wytworzona);

* nadaje się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia jej do używania;

* przewidywany okres jej używania jest dłuższy niż rok;

* przedmiotowy składnik majątku jest wykorzystywany przez podatnika na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej albo też jest przez niego do używania na podstawie umowy najmu, licencyjnej (sublicencji), dzierżawy lub leasingu, określonej w art. 17a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wszystkie powyżej wymienione warunki powinny być spełnione łącznie, co zdaniem Wnioskodawcy, będzie miało miejsce w niniejszej sprawie. Przede wszystkim, przedmiotowy Know - how zostanie nabyty przez Spółkę (w drodze aportu - taką formę pozyskania składnika majątku należy również uznać za "nabycie"). Po drugie, Know - how nadaje się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania, a przewidywany okres jego używania jest dłuższy niż rok oraz, co więcej, planowane jest, iż Spółka będzie wykorzystywać nabyty Know - how w ramach prowadzonej działalności gospodarczej udostępniając go poprzez zawarcie stosownych umów licencyjnych z innymi podmiotami. A zatem, przedmiotowy Know - how należy uznać za WNiP w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jak wynika z art. 16d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, składniki majątku, które stanowią środki trwałe lub WNiP należy wprowadzić do ewidencji środków trwałych i WNiP najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. A zatem, zdaniem Wnioskodawcy, Spółka będzie uprawniona (a nawet zobowiązana), do wprowadzenia przedmiotowego Know - how do ewidencji środków trwałych i WNiP.

Zasady określenia wartości początkowej wkładów do spółek osobowych określa art. 16g ust. 1 pkt 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Istnienie tych regulacji potwierdza, zdaniem Wnioskodawcy, że Spółka powinna w miesiącu przekazania Know - how do używania, wprowadzić ów Know - how do ewidencji i dokonywać od Know - how odpisów amortyzacyjnych (w innym przypadku określenie wartości początkowej przedmiotu wkładu nie miałoby w ogóle uzasadnienia). Wnioskodawca w tym miejscu wskazuje, że art. 16g ust. 1 pkt 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych znajduje zastosowanie w przypadku wszystkich składników majątku, spełniających definicję środka trwałego albo WNiP wniesionego do spółki osobowej - regulacja ta nie zawiera jakichkolwiek wyłączeń dotyczących przypadków szczególnych, np. Know - how.

Zgodnie z powoływanym już wcześniej art. 16b ust. 1, o ile spełnione są wszystkie wymienione w tym przepisie warunki (co ma miejsce w niniejszej sprawie), wartości niematerialne i prawne podlegają amortyzacji. Z powołanego przepisu wynika, zdaniem Wnioskodawcy, że Spółka zobowiązana będzie do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od Know - how otrzymanego w drodze aportu, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie regulacjami, od wartości określonej zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Oczywiście Wnioskodawca podkreśla, że osobną kwestią jest zaliczenie odpisów amortyzacyjnych dokonywanych przez Spółkę od Know - how, do kosztów uzyskania przychodów (które to koszty powinny, zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, być w stosownej proporcji rozdzielone pomiędzy wspólników Spółki, w tym pomiędzy Wnioskodawcę). Stosownie bowiem do art. 16 ust. 1 pkt 64 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka nie będzie mogła uznać za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od Know - how nabytego w formie wkładu niepieniężnego. Wprawdzie przepis ten nie wskazuje, czy chodzi o wniesienie do spółki, niebędącej osobą prawną (treść regulacji zawiera ogólne stwierdzenie, mówiące o amortyzacji "wartości niematerialnych i prawnych wniesionych do spółki w postaci wkładu niepieniężnego" bez precyzowania, czy chodzi o wniesienie w postaci wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej, czy również do spółki osobowej), jednakże zdaniem Wnioskodawcy, przepis ten znajdzie zastosowanie w przypadku wszystkich rodzajów spółek. Wynika to z faktu, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji legalnej pojęcia "spółka", co zdaniem Wnioskodawcy, oznacza, że należy posłużyć się pojęciami, funkcjonującymi na płaszczyźnie prawa handlowego - a nie budzi wątpliwości, że spółka osobowa jest w tym rozumieniu "spółką".

Niemniej jednak, zdaniem Wnioskodawcy, omawiana regulacja - tj. art. 16 ust. 1 pkt 64 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - dodatkowo potwierdza, że zasadniczo, amortyzacja Know - how (również otrzymanego w drodze aportu) powinna być dokonywana, ponieważ gdyby ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych zakazywała w ogóle amortyzacji Know - how wniesionego aportem, nie mogłoby być mowy o odpisach, które nie stanowią kosztu uzyskania przychodu. Innymi słowy, gdyby od Know - how wniesionego aportem w ogóle nie dokonywano odpisów amortyzacyjnych, wówczas należałoby uznać, że ustawodawca, wprowadzając regulację, zgodnie z którą odpisów od Know - how otrzymanego aportem nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów, stworzył przepis pusty - a takie założenie jest niedopuszczalne zgodnie z obowiązującą w wykładni prawa podatkowego regułą racjonalnego ustawodawcy.

Rzecz jasna z perspektywy bieżącego wyniku podatkowego Wnioskodawcy z tytułu udziału w zyskach Spółki, która otrzyma Know - how w drodze aportu, oba rozwiązania de facto mają ten sam skutek - tzn. koszty podatkowe na potrzeby obliczenia bieżącego wyniku podatkowego nie zostaną powiększone o wartość odpisów amortyzacyjnych. Niemniej jednak odpowiedź na zadane przez Wnioskodawcę pytanie ma znacznie dla poprawności prowadzenia ewidencji przez Spółkę. Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowym rozwiązaniem w opisywanej sytuacji będzie zaliczenie Know - how otrzymanego przez Spółkę w drodze aportu do wartości niematerialnych i prawnych, ujęcie Know - how w ewidencji środków trwałych i WNiP (wg wartości określonej zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od tej wartości, a następnie wyłączanie z kosztów uzyskania przychodów wspólników Spółki - w tym z kosztów uzyskania Wnioskodawcy - odpisów amortyzacyjnych od Know - how.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl