ILPB4/423-143/13-3/ŁM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 lipca 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/423-143/13-3/ŁM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 25 kwietnia 2013 r. (data wpływu 29 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia udziałów wydanych w ramach transakcji wymiany udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* powstania przychodu podatkowego z tytułu transakcji wymiany udziałów,

* ustalenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia udziałów wydanych w ramach transakcji wymiany udziałów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

I. Wnioskodawca jest osobą fizyczną z miejscem zamieszkania w Polsce oraz podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi w podatku podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce ("Wnioskodawca"), jest właścicielem 100% udziałów ("Udziały") spółki kapitałowej z siedzibą oraz miejscem zarządu na Cyprze ("Spółka Cypryjska").

Spółka Cypryjska jest spółką holdingową, tzn. posiada aktywa nie prowadząc bezpośrednio działalności gospodarczej. Aktualnie, w Spółce Cypryjskiej nie występuje zysk mogący być przedmiotem późniejszego podziału, Spółka Cypryjska posiada natomiast wolne środki finansowe.

II. Obecnie, Wnioskodawca zamierza zostać założycielem, a także udziałowcem, dwóch spółek kapitałowych z siedzibą oraz miejscem zarządu w Polsce, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce, nazwanych dalej jako S. 1 ("S. 1") oraz S. 2 ("S. 2"), a następnie Wnioskodawca zamierza wnieść - jako wkład niepieniężny (aport) - do S. 1 całość Udziałów w Spółce Cypryjskiej.

III. W związku z wniesieniem - jako wkład niepieniężny (aport) - Udziałów w Spółce Cypryjskiej do S. 1: (i) Wnioskodawca obejmie udziały w S. 1 po cenie nominalnej równej wartości rynkowej (tekst jedn.: bez agio) Udziałów w Spółce Cypryjskiej na dzień ich wniesienia do S. 1 oraz (ii) S. 1 - w wyniku nabycia Udziałów w Spółce Cypryjskiej - uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce Cypryjskiej.

IV. Możliwe jest, iż S. 1 dokona następnie odpłatnego zbycia całości Udziałów w Spółce Cypryjskiej na rzecz spółki z o.o. z siedzibą oraz miejscem zarządu w Polsce, podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych ("S. 2") po cenie nominalnej udziałów S. 1 wydanych w ramach wkładu niepieniężnego (aportu) Wnioskodawcy.

V. ie jest również wykluczone, iż wspólnicy Spółki Cypryjskiej otrzymają pieniądze z tytułu zwrotu kwot przez Spółkę Cypryjską ujętych w niej jako: (i) kapitał zakładowy oraz (ii) kapitał zapasowy z tytułu różnicy między wartością nominalną objętych udziałów Spółki Cypryjskiej oraz ich wartością rynkową (agio). Zwrot ten będzie dokonany udziałowcom w oparciu o przepisy cypryjskiego prawa spółek.

VI. Wypłata kwot należnych S. 2 wynikająca z tytułu zwrotu kwot przez Spółkę Cypryjską, ujętych w niej jako: (i) kapitał zakładowy oraz (ii) kapitał zapasowy z tytułu różnicy między wartością nominalną objętych udziałów Spółki Cypryjskiej oraz ich wartością rynkową (agio), nastąpi w postaci wy płaty gotówki, którą posiada Spółka Cypryjska (po uwzględnieniu podatku, o ile ten podatek będzie należny).

VII. Następnie, wspólnicy S. 1 zamierzają dokonać przekształcenia spółki kapitałowej (S. 1) w spółkę osobową ("Spółka Osobowa"), zgodnie z przepisami k.s.h. Wspólnikami Spółki Osobowej będą wszyscy wspólnicy S. 1, wielkość ich udziałów w Spółce Osobowej będzie odpowiadała wielkości udziałów w S. 1, w momencie przekształcenia - żaden ze wspólników nie wystąpi ze spółki, a także żaden z nich nie otrzyma spłat w gotówce. Na dzień przekształcenia S. 1 ze spółki kapitałowej w spółkę osobową S. 1 nie będzie wykazywała w bilansie niepodzielonych zysków.

VIII. Wspólnicy S. 1 (którzy staną się wspólnikami Spółki Osobowej) nie wykluczają również likwidację Spółki Osobowej.

IX. Wnioskodawca oświadcza, iż nazwa i adres spółki określonej we Wniosku jako S. 1 to: X spółka z o.o. z siedzibą oraz miejscem zarządu we (...). Wnioskodawca zawarł z pozostałymi wspólnikami ustne porozumienie dotyczące utworzenia tej spółki. Wnioskodawca nie wyklucza również, iż - o ile na dzień podpisania aktu założycielskiego spółki - nazwa 'X spółka z o.o.' będzie już używana przez inny podmiot (co będzie wykluczało rejestrację tej spółki w KRS), to wspólnicy założyciele nadadzą spółce inną nazwę.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku, tzw. wymiana udziałów pomiędzy Wnioskodawcą a S. 1, zgodnie z art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie powoduje powstania przychodu dla S. 1 na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

2. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku, w przypadku odpłatnego zbycia przez S. 1 Udziałów Spółki Cypryjskiej, kosztem uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych będzie dla S. 1 nominalna wartość udziałów S. 1 wydanych udziałowcowi Wnioskodawcy - w ramach tzw. wymiany udziałów.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr 2. Wniosek Spółki w zakresie pytania nr 1 został rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną wydaną w dniu 29 lipca 2013 r. nr ILPB4/423-143/13-2/ŁM.

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku, w przypadku odpłatnego zbycia przez S. 1 Udziałów Spółki Cypryjskiej, kosztem uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych będzie dla S. 1 nominalna wartość udziałów S. 1 wydanych udziałowcowi Wnioskodawcy - w ramach tzw. wymiany udziałów.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych "nie uważa się za koszty uzyskania przychodów (...) wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki te - w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki, której udziały są nabywane (...) są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji)".

W świetle ww. przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zasadą jest, iż wydatki poniesione przez spółkę nabywającą (tekst jedn.: S. 1) przy wymianie udziałów nie stanowią kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych w momencie wymiany udziałów. Niemniej jednak, w przypadku odpłatnego zbycia przez spółkę nabywającą (tekst jedn.: S. 1) udziałów nabytych (tekst jedn.: Udziałów Spółki Cypryjskiej) objętych w wyniku wymiany udziałów, kosztem uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych będzie dla S. 1 nominalna wartość udziałów S. 1 wydanych Wnioskodawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 19921 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Stosownie do treści art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

W myśl art. 15 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zgodnie z powyższymi uregulowaniami, Spółka dla celów podatkowych ma możliwość pomniejszenia przychodów o wszelkie wydatki, pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą lub inną działalnością zarobkową, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub jego zachowanie albo zabezpieczenie.

Zatem, aby dany wydatek mógł być zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodów muszą być spełnione łącznie dwa warunki, a mianowicie:

* wydatek musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

* wydatek nie może znajdować się w grupie wydatków określonych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, iż Wnioskodawca zamierza założyć dwie spółki kapitałowe (S. 1 oraz S. 2) z siedzibą oraz miejscem zarządu w Polsce, podlegające w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych. Następnie Wnioskodawca zamierza wnieść - jako wkład niepieniężny (aport) - do S. 1 całość Udziałów w Spółce Cypryjskiej. W związku z wniesieniem Udziałów w Spółce Cypryjskiej do S. 1 Wnioskodawca obejmie udziały w S. 1 po cenie nominalnej równej wartości rynkowej (tekst jedn.: bez agio) Udziałów w Spółce Cypryjskiej na dzień ich wniesienia do S. 1 oraz S. 1 - w wyniku nabycia Udziałów w Spółce Cypryjskiej - uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce Cypryjskiej. Możliwe jest, iż S. 1 dokona następnie odpłatnego zbycia całości Udziałów w Spółce Cypryjskiej na rzecz S. 2 po cenie nominalnej udziałów S. 1 wydanych w ramach wkładu niepieniężnego (aportu) Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki te - w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki, której udziały są nabywane, powiększonych o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d - są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).

Z powyższego przepisu wynika, że jeżeli spółka nabywająca w następstwie wymiany udziałów udziały (akcje) drugiej spółki, będzie zbywać nabyte w ten sposób udziały (akcje), to do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia zaliczyć będzie mogła równowartość nominalnej wartości wydanych w ramach wymiany własnych udziałów, powiększoną o ewentualną dodatkową zapłatę w gotówce za wymienione udziały.

W świetle powyższych przepisów w opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym uznać należy, iż w przypadku sprzedaży udziałów (otrzymanych wcześniej w wyniku transakcji wymiany udziałów - co zostało potwierdzone w wydanej w dniu 29 lipca 2013 r. interpretacji nr ILPB4/423-143/13-2/ŁM), S. 1 będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w wysokości wartości nominalnej udziałów (własnych) wydanych w zamian za otrzymane udziały.

Reasumując, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku, w przypadku odpłatnego zbycia przez S. 1 Udziałów Spółki Cypryjskiej, kosztem uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych będzie dla S. 1 nominalna wartość udziałów S. 1 wydanych udziałowcowi Wnioskodawcy - w ramach tzw. wymiany udziałów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl