ILPB4/423-131/11-5/MC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 lipca 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/423-131/11-5/MC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 12 kwietnia 2011 r. (data wpływu 18 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczeń zaliczkowych i rocznego z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych Spółki i Jej oddziału - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismami z dnia 4 lipca 2011 r. oraz 14 lipca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczeń zaliczkowych i rocznego z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych Spółki i Jej oddziału.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca X Sp. z o.o. z siedzibą w A w III kwartale 2011 r. planuje połączyć się z inną krajową spółką Y Sp. z o.o. z siedzibą w B. Połączenie zostanie dokonane przez przeniesienie majątku spółki przejmowanej Y Sp. z o.o. na spółkę Wnioskodawcę, zgodnie z art. 492 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Po połączeniu powstanie jedna krajowa spółka z o.o. z siedzibą w B (zwana dalej Spółką), w której Zarząd zamierza utworzyć co najmniej jeden oddział w A. Uchwała o utworzeniu oddziału będzie przewidywać, iż na oddział zostanie scedowane uprawnienie do występowania jako samodzielny pracodawca w rozumieniu art. 3 Kodeksu pracy. Na kierownika oddziału scedowane zostanie prawo zatrudniania pracowników i dokonywania czynności prawnych w zakresie stosunku pracy wszystkich zatrudnionych w oddziale pracowników i kierowania nim. Prawo to zostanie scedowane na mocy udzielonej przez Zarząd Prokury Oddziałowej.

Pismem z dnia 4 lipca 2011 r. Wnioskodawca doprecyzował opis zdarzenia przyszłego o informację, iż przejęcie następuje metodą łączenia udziałów. Po połączeniu istnieć będzie tylko spółka przejmująca - Z. Sp. z o.o. (z dniem 6 czerwca 2011 r. zmieniono nazwę z X Sp. z o.o. na Z Sp. z o.o.), a spółka przejmowana - Y Sp. z o.o. przestanie istnieć.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Czy zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych oraz roczne rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych Spółka będzie zobowiązana rozliczyć od całości osiągniętych dochodów siedziby i oddziału u Naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego ze względu na siedzibę Spółki, posługując się numerem NIP nadanym Spółce.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 25 ust. 1 i art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), Spółka od całości osiąganych dochodów, w tym również dochodów oddziału, będzie zobowiązana, posługując się numerem NIP Spółki, do wpłacenia zaliczek oraz rocznego rozliczania podatku dochodowego od osób prawnych u Naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego według siedziby Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji, zwanych dalej "podatnikami".

Podmiotem podatku dochodowego od osób prawnych jest osoba wymieniona w powyższej normie prawnej, na której z mocy tego przepisu ciąży obowiązek podatkowy. Jak bowiem stanowi art. 7 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu.

Wymienione w art. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podmioty są podmiotami prawnopodatkowego stosunku zobowiązaniowego, czyli podatnikami zobowiązanymi do zapłaty podatku.

W myśl art. 7 ust. 1 i ust. 2 tej ustawy, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Dochodem natomiast jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Stosownie do art. 25 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 1b, 2a, 3 - 6a oraz art. 21 i 22, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

Zaliczki miesięczne, o których mowa w ust. 1, za okres od pierwszego do przedostatniego miesiąca roku podatkowego podatnik uiszcza w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, z zastrzeżeniem ust. 2a. Zaliczka za ostatni miesiąc jest uiszczana w wysokości zaliczki za miesiąc poprzedni do 20 dnia ostatniego miesiąca roku podatkowego; ostateczne rozliczenie podatku za rok podatkowy następuje w terminie ustalonym do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (poniesionej straty) za ten rok (art. 25 ust. 1a ww. ustawy).

Stosownie natomiast do art. 27 ust. 1 tej ustawy, podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a) i przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Ponadto, zgodnie z art. 4a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ilekroć w ustawie jest mowa o urzędzie skarbowym - rozumie się przez to urząd skarbowy, którym kieruje właściwy dla podatnika naczelnik urzędu skarbowego.

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, iż do podstawowych praw i obowiązków podatników podatku dochodowego od osób prawnych należą zatem obowiązek rozpoznawania przychodów oraz prawo ujmowania kosztów ich uzyskania w celu prawidłowego ustalania podstawy opodatkowania, a w konsekwencji wysokości zobowiązania podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca (do dnia 5 czerwca 2011 r. działający pod nazwą X Sp. z o.o., a od dnia 6 czerwca 2011 r. - Z Sp. z o.o.) w III kwartale 2011 r. planuje połączyć się z inną krajową spółką Y Sp. z o.o. z siedzibą w B. Połączenie zostanie dokonane przez przeniesienie majątku spółki przejmowanej Y Sp. z o.o. na spółkę Wnioskodawcę, zgodnie z art. 492 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Po połączeniu powstanie jedna krajowa spółka z o.o. z siedzibą w B (zwana dalej Spółką), w której Zarząd zamierza utworzyć co najmniej jeden oddział w A. Przejęcie nastąpi metodą łączenia udziałów. Po połączeniu istnieć będzie tylko spółka przejmująca - Z Sp. z o.o., a spółka przejmowana - Y Sp. z o.o. przestanie istnieć.

W przedmiotowej sprawie, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych będzie Spółka przejmująca. Za taki podmiot nie można uznać natomiast jej oddziału. Zatem, obowiązek wykazywania przychodów i prawo potrącania kosztów uzyskania przychodów Spółki oraz nowoutworzonego oddziału, a także obowiązek wpłacania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy i ostatecznego rozliczenia tego podatku w zeznaniu rocznym przypisane będą Spółce.

Reasumując, Spółka będzie zobowiązana - na podstawie art. 1 ust. 1 w związku z art. 25 ust. 1 i art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - posługując się Jej numerem NIP do wpłacania zaliczek oraz rocznego rozliczania podatku dochodowego od osób prawnych od całości osiąganych dochodów, w tym również dochodów oddziału, u naczelnika urzędu skarbowego właściwego według siedziby Spółki.

Jednocześnie tut. Organ nadmienia, iż w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz podatku od towarów i usług zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl