ILPB4/423-123/14-4/MC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 czerwca 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/423-123/14-4/MC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 24 lutego 2014 r. (data wpływu 3 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży Aktywów (zdarzenie przyszłe nr 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony pismem z 20 maja 2014 r. (data wpływu 23 maja 2014 r.) - o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu:

* sprzedaży Aktywów (zdarzenie przyszłe nr 1),

* zbycia nabytych Aktywów tytułem wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki kapitałowej (zdarzenie przyszłe nr 2),

* odpłatnego zbycia Aktywów celem ich dobrowolnego umorzenia (zdarzenie przyszłe nr 3).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką prawa handlowego posiadającą osobowość prawną i podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca posiada wobec kontrahentów (powiązanych z Wnioskodawcą spółek) (dalej: Dłużnicy) wierzytelności pieniężne o zapłatę przez Dłużników na rzecz Spółki wynagrodzenia za zbyte na rzecz Dłużnika papiery wartościowe, w tym m.in. wierzytelności o zapłatę na rzecz Spółki ceny emisyjnej za wyemitowane przez Spółkę i objęte przez Dłużnika obligacje (dalej: Wierzytelność).

W przypadku istnienia problemów z płynnością finansową Dłużników Wnioskodawca wyraża zgodę na regulowanie przez Dłużników swoich zobowiązań wobec niego w całości lub części za pomocą świadczenia wzajemnego w formie "rozliczenia barterowego", w szczególności poprzez przeniesienie na rzecz Wnioskodawcy posiadanych przez Dłużników udziałów lub akcji w innych spółkach (dalej: Aktywa).

Innymi słowy za zgodą wierzyciela Dłużnicy zwalniają się ze swojego zobowiązania do uregulowania Wierzytelności poprzez spełnienie innego niż pieniężne świadczenia.

W tych przypadkach, w których zobowiązanie Dłużników jest regulowane w całości w formie niepieniężnej, sposób rozliczeń ilustruje następujący przykład liczbowy.

Przykład liczbowy:

Wnioskodawca z tytułu dokonanego zbycia na rzecz Dłużnika wspomnianych papierów wartościowych, w tym z tytułu emisji obligacji obejmowanych przez Dłużnika, posiada wobec Dłużnika Wierzytelność w wysokości 100 PLN. Celem uregulowania tej Wierzytelności Dłużnik przenosi na rzecz Wnioskodawcy Aktywa o wartości 100 PLN. Dla potrzeb rozliczenia jest zawierana umowa pomiędzy Dłużnikiem a Wnioskodawcą, w której strony potwierdzają, że przeniesienie Aktywów reguluje Wierzytelność, czyli stanowi zapłatę w formie niepieniężnej.

Formalnie zatem rozliczenia z kontrahentami odbywają się tak samo jak w przypadku rozliczenia umowy sprzedaży ze wzajemnymi potrąceniami wierzytelności przez strony, z tą jednak różnicą, że z uwagi na charakter czynności podejmowanych między Wnioskodawcą a Dłużnikami - tj. spłatę zobowiązania pieniężnego poprzez spełnienie świadczenia niepieniężnego - nie ma miejsca potrącenie, lecz zaspokojenie wierzytelności w inny sposób niż pierwotnie ustalony, za zgodą wierzyciela (tekst jedn.: Wnioskodawcy).

W przyszłości Wnioskodawca planuje dokonać odpłatnego zbycia Aktywów nabytych w sposób opisany powyżej.

Rozważane są przy tym trzy sposoby odpłatnego zbycia Aktywów:

1.

sprzedaż wyżej wymienionych Aktywów (zdarzenie przyszłe nr 1);

2.

wniesienie nabytych Aktywów tytułem wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki kapitałowej (zdarzenie przyszłe nr 2);

3.

odpłatne zbycie Aktywów celem ich umorzenia w trybie umorzenia dobrowolnego (zdarzenie przyszłe nr 3).

W każdym z przypadków, o których mowa w punktach 1-3 powyżej, zakładane jest takie zbycie Aktywów, które spowoduje powstanie przychodu opodatkowanego, niekorzystającego ze zwolnień podatkowych i niewyłączonego z opodatkowania podatkiem dochodowym.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

W jaki sposób, tj.: w jakiej wysokości oraz w jakim momencie Wnioskodawca powinien ustalić koszt uzyskania przychodu związany z nabyciem przez Wnioskodawcę Aktywów w sposób opisany powyżej, w przypadku, gdy ich zbycie nastąpi poprzez:

1.

sprzedaż wyżej wymienionych Aktywów (jak w zdarzeniu przyszłym nr 1);

2.

zbycie nabytych Aktywów tytułem wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki kapitałowej (zdarzenie przyszłe nr 2);

3.

odpłatne zbycie Aktywów celem ich umorzenia w trybie umorzenia dobrowolnego (zdarzenie przyszłe nr 3).

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr 1. Wniosek Spółki w zakresie pytań nr 2 i nr 3 został rozpatrzony odrębnymi interpretacjami indywidualnymi wydanymi 3 czerwca 2014 r. nr ILPB4/423-123/14-5/MC i nr ILPB4/423-123/14-6/MC.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie zdarzenia przyszłego nr 1 - sprzedaż Aktywów.

Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na fakt, że nabyte w sposób opisany w opisie zdarzenia przyszłego Aktywa stanowią udziały lub akcje w innych spółkach, Wnioskodawca nie będzie uprawniony do rozpoznania kosztów podatkowych w momencie nabycia przedmiotowych Aktywów, lecz dopiero w momencie ich zbycia.

Wnioskodawca będzie uprawniony do rozpoznania kosztu podatkowego w wysokości, w jakiej nabyte przez niego odpłatnie Aktywa zostały rozliczone z Wierzytelnością. Jeżeli wskutek przeniesienia Aktywów na rzecz Wnioskodawcy zobowiązanie Dłużnika względem Wnioskodawcy wygasło w pełnej wysokości, Wnioskodawca uprawniony będzie do rozpoznania kosztu podatkowego w pełnej wysokości Wierzytelności, jaką posiadał względem Dłużnika. Odwołując się do Przykładu liczbowego wskazanego w opisie zdarzenia przyszłego - w opisanym przykładzie, Wnioskodawca będzie uprawniony do rozpoznania kosztu podatkowego w wysokości 100 dopiero w momencie uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych Aktywów.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych - wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

W związku z powyższym, w przypadku opisanego w Zdarzeniu przyszłym nr 1 planowanego odpłatnego zbycia udziałów lub akcji (ich sprzedaży), koszt uzyskania przychodu będzie mógł zostać rozpoznany dopiero w momencie uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia.

Odnośnie wysokości w jakiej możliwe jest w tym wypadku rozpoznanie kosztu uzyskania przychodu, Wnioskodawca wskazuje co następuje.

Stosownie do postanowień art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W zakresie wysokości kosztów w transakcjach barterowych, czyli zamiany towarów/usług oraz w przypadkach regulowania zobowiązań pieniężnych poprzez spełnianie świadczeń niepieniężnych (wykonanie zobowiązania przemiennego, czy datio in solutum) wysokość kosztów podatkowych określa się na podstawie faktury lub innego dokumentu, gdy transakcja nie podlega VAT, określającego zgodnie z umową stron wartość świadczenia niepieniężnego (a konsekwentnie obciążenie ekonomiczne po stronie nabywającego świadczenie niepieniężne) w ten sposób, że jest to wartość, która pokrywa zobowiązania wzajemne. W ten sposób rozlicza się masowo dokonywane transakcje bezgotówkowe zwłaszcza w obrocie międzynarodowym.

Co za tym idzie, zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca będzie uprawniony do rozpoznania kosztu podatkowego,w wysokości, w jakiej nabyte przez niego odpłatnie Aktywa zostały rozliczone z Wierzytelnością, gdyż taki jest w tym wypadku poniesiony przez niego koszt ekonomiczny nabycia Aktywów. Jeżeli wskutek przeniesienia Aktywów na rzecz Wnioskodawcy zobowiązanie Dłużnika względem Wnioskodawcy wygasło w pełnej wysokości, Wnioskodawca uprawniony będzie do rozpoznania kosztu podatkowego w pełnej wysokości wierzytelności, jaką posiadał względem Dłużnika.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl