ILPB4/423-115/11-4/DS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB4/423-115/11-4/DS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 27 marca 2011 r. (data wpływu 1 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków płatnika podatku dochodowego od wartości wydanego spółce celowej majątku likwidacyjnego spółki kapitałowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony pismem z dnia 19 maja 2011 r. (data wpływu 25 maja 2011 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków płatnika podatku dochodowego od wartości wydanego spółce celowej majątku likwidacyjnego spółki kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości, na której położony jest budynek Centrum Handlowo - Biurowego położonego przy zbiegu ulic X,Y i Z.

Akcjonariusze Spółki planują wnieść większość akcji Wnioskodawcy aportem do spółki akcyjnej lub zbyć akcje na rzecz tej spółki (dla uproszczenia w dalszej części "Spółką Celową"). W zamian za akcje, aktualni akcjonariusze obejmą akcje w spółce celowej lub uzyskają cenę za akcje Wnioskodawcy sprzedane spółce celowej. W celu uproszczenia struktury własnościowej, zmniejszenia kosztów funkcjonowania oraz zminimalizowania ryzyk biznesowych w przyszłości zostanie podjęta decyzja o likwidacji Wnioskodawcy.

Po przeprowadzeniu likwidacji i zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli, majątek likwidacyjny obejmujący m.in. nieruchomość, na której położony jest Budynek Centrum Handlowo - Biurowego zostanie w naturze przekazany spółce celowej jako akcjonariuszowi większościowemu. Nastąpi to w oparciu o odpowiedni zapis w statucie Spółki oraz w trybie przewidzianym przez odpowiednie przepisy Kodeksu spółek handlowych regulujące likwidację spółki akcyjnej. W momencie likwidacji, najpóźniej na dzień wykreślenia Wnioskodawcy z Rejestru Przedsiębiorców KRS, spółka celowa będzie posiadać więcej niż 10% akcji Wnioskodawcy nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat. W związku z likwidacją Wnioskodawcy i wydaniem większościowemu akcjonariuszowi majątku likwidacyjnego, na Wnioskodawcy jako płatniku w rozumieniu art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, będzie ciążył ewentualny obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego.

Pismem z dnia 19 maja 2011 r. Spółka doprecyzowała opis zdarzenia przyszłego poprzez wskazanie, iż spółka celowa nie będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania, co zostanie potwierdzone pisemnym oświadczeniem o spełnieniu ww. warunku, zgodnie z art. 22 ust. 4 pkt 4 w związku z art. 26 ust. 1f ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednocześnie posiadanie akcji Wnioskodawcy przez spółkę celową jako akcjonariusza większościowego, będzie wynikało z tytułu własności do tych akcji, co będzie stanowiło wypełnienie warunku przewidzianego w art. 22 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca, jako płatnik podatku od przychodu związanego z przekazywanym majątkiem w drodze likwidacji Spółki, będzie zobowiązany do obliczenia, pobrania i odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego od wartości wydanego spółce celowej majątku likwidacyjnego, w razie gdy spółka celowa będzie posiadała przez okres co najmniej 2 lat więcej niż 10% akcji Wnioskodawcy.

Zdaniem Wnioskodawcy, w myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), przychodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału lub akcji, w tym także wartość otrzymanego majątku w związku z likwidacją osoby prawnej.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 ww. ustawy, do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów lub akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia, a także zwróconych udziałowcom (akcjonariuszom) dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.

W związku z powyższym, opodatkowaniu podatkiem od osób prawnych nie zostanie objęta ta wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej, która odpowiada kosztom nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w likwidowanej osobie prawnej.

Jednocześnie zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1.

wypłacającym dywidendę lub inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

uzyskującym dochody (przychody) z dywidend lub inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;

3.

spółka uzyskująca dochody (przychody) posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w spółce kapitałowej wypłacającej dywidendę lub inne przychody;

4.

spółka uzyskująca dochody (przychody) nie korzysta ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Ponadto, w myśl art. 22 ust. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, omawiane zwolnienie podatkowe ma zastosowanie, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidendy oraz inne przychody z tytułu udziału w zysku osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Analiza przesłanek przewidzianych w art. 22 ust. 4 i 4a ww. ustawy, na gruncie niniejszej sprawy prowadzi do wniosku, iż spełnione będą warunki skorzystania przez spółkę celową z omawianego zwolnienia. Mianowicie, zarówno Wnioskodawca, jak również spółka celowa będą posiadały siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej (siedzibą obu spółek będzie miasto Poznań). Przedmiotowe spółki będą również podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od całości swoich dochodów. Jednocześnie, w momencie likwidacji, najpóźniej na dzień wykreślenia Wnioskodawcy z Rejestru Przedsiębiorców KRS, spółka celowa będzie posiadała większościowy pakiet akcji Wnioskodawcy nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją Wnioskodawcy stanowić będzie dla spółki celowej przychód z udziału w zyskach osób prawnych, zwolniony od podatku dochodowego od osób prawnych, ze względu na spełnienie warunków, o których mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zatem, Wnioskodawca w przypadku likwidacji, występując na podstawie art. 26 ww. ustawy, w charakterze płatnika, nie będzie miał obowiązku obliczenia, pobrania i odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego od wartości wydanego spółce celowej majątku likwidacyjnego.

Stanowisko potwierdzające zastosowanie zwolnienia podatkowego z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów w postaci majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej, zostało wyrażone m.in. w interpretacjach indywidualnych wydanych przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 czerwca 2010 r. sygn. IPPB3/423-229/10-4/JB oraz z dnia 24 sierpnia 2009 r. sygn. IPPB3/423-285/09-3/JG.

We wskazanych wyżej interpretacjach organ podatkowy stwierdził, że przypadku, gdy spełnione są warunki przewidziane w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz spółka uzyskująca przychód posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności nieprzerwanie przez okres 2 lat, możliwe jest skorzystanie z omawianego zwolnienia podatkowego w stosunku do przychodów uzyskiwanych z tytułu majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej. Jednocześnie, w interpretacji indywidualnej z dnia 17 grudnia 2009 r. sygn. IPPB5/423-578/09-2/PS wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie potwierdzone zostało stanowisko, iż wystarczającym jest aby warunek dwuletniego posiadania akcji w spółce dokonującej wypłaty należności został spełniony przed wykreśleniem likwidowanej spółki z rejestru. Do tego bowiem momentu akcje spółki wypłacającej istnieją i są w posiadaniu akcjonariusza, beneficjenta majątku likwidacyjnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

W myśl art. 10 ust. 1 powołanej ustawy, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji). Ustawodawca wskazał jednocześnie w pkt 1 - 8 tego przepisu przykładowe przysporzenia z ww. tytułu. Należy do nich m.in. wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej (art. 10 ust. 1 pkt 3 omawianej ustawy), przy czym na mocy art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za przychody podatkowe zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów lub akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia, a także zwróconych udziałowcom (akcjonariuszom) dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.

Dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest więc dochód faktycznie uzyskany z tego udziału. Powołane przepisy obejmują przychody (dochody), jakie powstają w następstwie posiadania przez podatnika prawa do udziału w zyskach innej osoby prawnej. Istotne jest zatem źródło, jakim jest fakt bycia udziałowcem (akcjonariuszem). Wobec powyższego, wartość otrzymanego przez udziałowca (akcjonariusza) majątku w związku z likwidacją spółki kapitałowej będzie dochodem z udziału w zysku osoby prawnej.

Ww. dochody (przychody) z udziału w zyskach osób prawnych podlegają tzw. opodatkowaniu "u źródła". Stosownie bowiem do art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.

Ustawodawca przewidział jednocześnie wyjątki od zasady wskazanej w art. 22 ust. 1 omawianej ustawy. Na mocy art. 22 ust. 4 tejże ustawy, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1.

wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;

3.

spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1;

4.

spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Należy ponadto wskazać, że warunkiem zastosowania omawianego zwolnienia - ustanowionym w art. 22 ust. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest posiadanie przez spółkę uzyskującą dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej udziałów (akcji) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Na mocy art. 22 ust. 4b tej ustawy, zwolnienie to ma również zastosowanie w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, przez spółkę uzyskującą dochody (przychody) z tytułu udziału w zysku osoby prawnej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, upływa po dniu uzyskania tych dochodów (przychodów). W przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat spółka, o której mowa w ust. 4 pkt 2, jest obowiązana do zapłaty podatku, wraz z odsetkami za zwłokę, od dochodów (przychodów) określonych w ust. 1 w wysokości 19% dochodów (przychodów) do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła prawo do zwolnienia. Odsetki nalicza się od następnego dnia po dniu, w którym po raz pierwszy skorzystała ze zwolnienia.

Na podstawie art. 22 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, stosuje się:

1.

jeżeli posiadanie udziałów (akcji), o którym mowa w ust. 4 pkt 3, wynika z tytułu własności;

2.

w odniesieniu do dochodów uzyskanych z udziałów (akcji) posiadanych na podstawie tytułu:

a.

własności,

b.

innego niż własność, pod warunkiem że te dochody (przychody) korzystałyby ze zwolnienia, gdyby posiadanie tych udziałów (akcji) nie zostało przeniesione.

Jednocześnie stosownie do art. 26 ust. 1f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku należności, o których mowa w art. 22 ust. 1, wypłacanych na rzecz spółki, o której mowa w art. 22 ust. 4 pkt 2, lub jej zagranicznego zakładu, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat tych należności, stosują zwolnienia wynikające z art. 22 ust. 4, z uwzględnieniem ust. 1c, pod warunkiem uzyskania pisemnego oświadczenia, że w stosunku do wypłacanych należności spełnione zostały warunki, o których mowa odpowiednio w art. 22 ust. 4 pkt 4.

Jak wynika z powołanych przepisów, omawiane zwolnienie od podatku dochodowego dochodów (przychodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych ma zastosowanie na moment dokonywania wypłaty tych należności, jeśli łącznie zostaną spełnione następujące warunki:

1.

wypłacającym te należności jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Polski,

2.

uzyskującym należności jest spółka podlegająca nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego,

3.

spółka uzyskująca należności posiada bezpośrednio odpowiedni procent udziałów (akcji) wynikający z tytułu własności w kapitale spółki wypłacającej te należności,

4.

spółka uzyskująca należności posiada te udziały (akcje) nieprzerwanie przez okres dwóch lat,

5.

odbiorca należności, o którym mowa w pkt 2 nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodem od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania,

6.

wypłacający te należności uzyska pisemne oświadczenie od spółki uzyskującej należności, że w stosunku do wypłacanych należności spełnione zostały warunki, o których mowa w art. 22 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przestawionym opisie zdarzenia przyszłego Wnioskodawca wskazał, iż jest On właścicielem nieruchomości. Akcjonariusze Wnioskodawcy planują wnieść większość Jego akcji aportem do spółki akcyjnej (spółki celowej) lub zbyć akcje na rzecz tej spółki. W zamian za akcje, aktualni akcjonariusze obejmą akcje w spółce celowej lub uzyskają cenę za akcje Wnioskodawcy sprzedane spółce celowej. W celu uproszczenia struktury własnościowej, zmniejszenia kosztów funkcjonowania oraz zminimalizowania ryzyk biznesowych, w przyszłości zostanie podjęta decyzja o likwidacji Wnioskodawcy. Po przeprowadzeniu likwidacji i zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli, majątek likwidacyjny obejmujący m.in. nieruchomość, zostanie w naturze przekazany spółce celowej jako akcjonariuszowi większościowemu. Nastąpi to w oparciu o odpowiedni zapis w statucie Spółki oraz w trybie przewidzianym przez odpowiednie przepisy Kodeksu spółek handlowych regulujące likwidację spółki akcyjnej. W momencie likwidacji, najpóźniej na dzień wykreślenia Wnioskodawcy z Rejestru Przedsiębiorców KRS, spółka celowa będzie posiadać więcej niż 10% akcji Wnioskodawcy (będzie posiadała większościowy pakiet tych akcji) nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat. Spółka wskazała, że zarówno Wnioskodawca, jak również spółka celowa będą posiadały siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Przedmiotowe spółki będą również podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od całości swoich dochodów. Ponadto, spółka celowa nie będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania, co zostanie potwierdzone pisemnym oświadczeniem o spełnieniu ww. warunku. Jednocześnie posiadanie akcji Wnioskodawcy przez spółkę celową jako akcjonariusza większościowego będzie wynikało z tytułu własności do tych akcji.

Powyższe oznacza, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją Wnioskodawcy stanowić będzie dla spółki celowej dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy. Jednocześnie dochód (przychód) ten zwolniony będzie od podatku dochodowego od osób prawnych, ze względu na spełnienie warunków, o których mowa w art. 22 ust. 4 - 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Reasumując, Wnioskodawca w przypadku Jego likwidacji i przekazania majątku (nieruchomości) spółce celowej, występując - na podstawie art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - w charakterze płatnika, nie będzie zobowiązany do obliczenia, pobrania i odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego od wartości wydanego spółce celowej majątku likwidacyjnego.

Ponadto odnośnie powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych stwierdzić należy, iż rozstrzygnięcia w nich zawarte dotyczą sprawy konkretnego zainteresowanego i nie są wiążące dla tut. Organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl