ILPB3/423-90/11-6/JG - Zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych odsetek od środków pieniężnych z tytułu wpłat czynszowych związanych z lokalami mieszkalnymi, użytkowymi i garażami, zdeponowanymi na rachunkach bankowych i lokatach terminowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-90/11-6/JG Zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych odsetek od środków pieniężnych z tytułu wpłat czynszowych związanych z lokalami mieszkalnymi, użytkowymi i garażami, zdeponowanymi na rachunkach bankowych i lokatach terminowych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej przedstawione we wniosku z dnia 2 marca 2011 r. (data wpływu 4 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego w części dotyczącej:

* opodatkowania odsetek od środków pieniężnych z tytułu wpłat czynszowych zgromadzonych na bieżącym rachunku bankowym Wnioskodawcy, pochodzące z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, tj. związanymi z lokalami mieszkalnymi oraz garażami użytkowanymi przez osoby posiadające lokale mieszkalne w Spółdzielni - jest prawidłowe,

* opodatkowania odsetek od środków pieniężnych z tytułu wpłat czynszowych zgromadzonych na bieżącym rachunku bankowym Wnioskodawcy, pochodzące z innych źródeł niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, tj. związanymi z lokalami użytkowymi oraz garażami użytkowanymi przez osoby trzecie nie będącymi mieszkańcami Spółdzielni - jest nieprawidłowe,

* opodatkowania odsetek od środków pieniężnych z tytułu wpłat czynszowych od lokali mieszkalnych, użytkowych i garaży, zdeponowanych na lokatach terminowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony pismami w dniu 17 maja 2011 r. oraz 27 maja 2011 r. - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny (ostatecznie określony w pismach z dnia 17 maja 2011 r. i 27 maja 2011 r.).

Spółdzielnia Mieszkaniowa prowadzi działalność na podstawie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, prawie spółdzielczym i Statucie Spółdzielni.

W budynkach zarządzanych przez Spółdzielnię znajdują się lokale mieszkalne, lokale użytkowe i garaże. Do lokali tych ustanowione są prawa: spółdzielcze własnościowe i lokatorskie, odrębna własność i najem.

Spółdzielnia prowadzi dwa wyodrębnione konta bankowe bieżące: jedno dla wpłat czynszowych z lokali mieszkalnych, drugie dla wpłat czynszowych z lokali użytkowych i garaży. Wnioskodawca opłaca podatek dochodowy od osób prawnych od odsetek zgromadzonych na lokatach terminowych. Lokaty te tworzone są z wpłacanych przez użytkowników lokali będących w zarządzaniu przez Spółdzielnię opłat związanych z eksploatacją i utrzymaniem lokali.

Zdaniem Spółdzielni, odsetki od lokat terminowych winny być zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych, ponieważ pochodzą z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i są przeznaczane na utrzymanie budynków mieszkalnych.

Również Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu z dnia 15 lipca 2010 r. (sygn. akt I SA/Wr 497/10) wydał wyrok, uznający odsetki od lokat terminowych jako dochód zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych, jeżeli zostaną one przeznaczone na cele związane z gospodarką zasobami mieszkaniowymi. W uzasadnieniu wyroku, orzeczono, że pojęcie gospodarki zasobami mieszkaniowymi w przypadku spółdzielni mieszkaniowych jest na tyle szerokie, by uznać, że w zakresie tej gospodarki mieści się czynność zdeponowania w danym okresie środków finansowych na lokacie terminowej. To jedna z czynności mająca na celu racjonalne gospodarowanie środkami finansowymi mieszcząca się w ustawowej i statutowej działalności spółdzielni mieszkaniowych, nie stanowiąca innej działalności gospodarczej. W wyroku sądowym zapisano, że w ponownej interpretacji indywidualnej Minister Finansów ma obowiązek uwzględnić poczynioną wykładnię prawa wyrażoną w niniejszym wyroku.

Spółdzielnia Mieszkaniowa informuje, że od dochodu uzyskiwanego z najmu lokali użytkowych (nadwyżki opłat wynikających z umów najmu nad kosztami utrzymania lokali w najmie) opłaca podatek dochodowy od osób prawnych.

Spółdzielnia nadmienia, że do garaży ustanowione są następujące prawa: spółdzielcze własnościowe, odrębna własność i najem. Garaże nie stanowią pomieszczeń przynależnych ani do lokali mieszkalnych, ani do lokali użytkowych.

Garaże są wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem.

W przypadku, gdy garaże oddane są w użytkowanie na podstawie umów najmu, ich użytkownikami są osoby posiadające lokale w Spółdzielni, jak i osoby nie posiadające żadnego lokalu w Spółdzielni.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie oraz przedstawiono własne stanowisko w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego (ostatecznie określone w pismach z dnia 17 maja 2011 r. i 27 maja 2011 r.).

1.

Czy odsetki od rachunku bieżącego i lokat terminowych pochodzących z wpłat czynszowych od lokali mieszkalnych, użytkowych i garaży, a zatem odsetki od tych środków stanowią dochód pochodzący z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

2.

Czy zwolnieniu podlegają odsetki uzyskiwane od rachunku bieżącego i lokat terminowych pochodzących wyłącznie z wpłat czynszowych użytkowników lokali mieszkalnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, mając na uwadze wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, odsetki od rachunku bieżącego i lokat terminowych pochodzących z wpłat czynszowych od użytkowników lokali mieszkalnych, użytkowych i garaży stanowią dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, podlegający zwolnieniu z opodatkowania od osób prawnych.

Odsetki te w całości zostają przeznaczone na pokrycie kosztów budynków mieszkalnych stanowiących zasoby mieszkaniowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za:

* prawidłowe - w części dotyczącej opodatkowania odsetek od środków pieniężnych z tytułu wpłat czynszowych zgromadzonych na bieżącym rachunku bankowym Wnioskodawcy, pochodzące z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, tj. związanymi z lokalami mieszkalnymi oraz garażami użytkowanymi przez osoby posiadające lokale mieszkalne w Spółdzielni,

* nieprawidłowe - w części dotyczącej opodatkowania odsetek od środków pieniężnych z tytułu wpłat czynszowych zgromadzonych na bieżącym rachunku bankowym Wnioskodawcy, pochodzące z innych źródeł niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, tj. związanymi z lokalami użytkowymi oraz garażami użytkowanymi przez osoby trzecie nie będącymi mieszkańcami Spółdzielni,

* nieprawidłowe - w części dotyczącej opodatkowania odsetek od środków pieniężnych z tytułu wpłat czynszowych od lokali mieszkalnych, użytkowych i garaży, zdeponowanych na lokatach terminowych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), celem spółdzielni mieszkaniowej jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu.

Jak wynika z treści art. 1 ust. 2 i 3 ww. ustawy, przedmiotem działalności spółdzielni jest:

* budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków spółdzielczych lokatorskich praw do znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych,

* budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków odrębnej własności znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu, a także ułamkowego udziału we współwłasności w garażach wielostanowiskowych,

* budowanie lub nabywanie domów jednorodzinnych w celu przeniesienia na rzecz członków własności tych domów,

* udzielanie pomocy członkom w budowie przez nich budynków mieszkalnych lub domów jednorodzinnych,

* budowanie lub nabywanie budynków w celu wynajmowania lub sprzedaży znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu,

* obowiązek zarządzania nieruchomościami stanowiącymi jej mienie lub nabyte na podstawie ustawy mienie jej członków.

Spółdzielnia może prowadzić również inną działalność gospodarczą na zasadach określonych w odrębnych przepisach i w statucie, jeżeli działalność ta związana jest bezpośrednio z realizacją celu, o którym mowa w ust. 1 (art. 1 ust. 6 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych).

Natomiast treść art. 4 cytowanej ustawy stanowi, iż członkowie spółdzielni, osoby niebędące członkami spółdzielni i inne osoby wymienione w tym przepisie, obowiązani są uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.

Spółdzielnia Mieszkaniowa - jako podmiot posiadający osobowość prawną - podlega ogólnym regułom podatkowym przewidzianym w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397).

Jak stanowi przepis art. 7 ust. 1 powyższej ustawy, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty (...).

W myśl natomiast art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Jak wynika z powyższej regulacji, aby dochód podmiotów, o których w nim mowa, korzystał ze zwolnienia przedmiotowego muszą być spełnione dwa warunki, a mianowicie:

* dochody muszą być uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi,

* dochody te muszą być przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych.

Podkreślenia wymaga fakt, iż oba te warunki muszą być spełnione łącznie. Powyższe oznacza, iż nie podlegają zwolnieniu dochody inne niż uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, niezależnie od ich przeznaczenia oraz dochody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, w części nie przeznaczonej na utrzymanie tych zasobów.

Powołana ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji: "zasobów mieszkaniowych" oraz "gospodarki zasobami mieszkaniowymi". Posługując się zatem językiem potocznym, wskazać należy, iż pojęcie "gospodarka" - w kontekście omawianego przypadku - oznacza dysponowanie i zarządzanie czymś. Z definicji zawartej w Słowniku Języka Polskiego (Wydawnictwo PWN) wynika również, że pojęcie "gospodarki" nie ogranicza się tylko do zarządzania i dysponowania, ale obejmuje także całość mechanizmów i warunków działania podmiotów gospodarczych związanych z wytwarzaniem i podziałem dóbr i usług. "Zasób" zaś to m.in. pewna nagromadzona ilość czegoś. Natomiast pojęcie "mieszkanie" jest równoznaczne w swojej treści z pomieszczeniem, w którym się mieszka (vide: Słownik Języka Polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, http://sjp.pwn.pl). Tak więc przymiotnik "mieszkaniowy", określa rzeczy związane z mieszkaniem.

Tym samym z interpretacji językowej wynika, że przez pojęcie "zasób mieszkaniowy" należy rozumieć zgromadzone pomieszczenia mieszkalne, natomiast "gospodarka zasobami mieszkaniowymi" obejmuje całość mechanizmów związanych ze zgromadzonymi pomieszczeniami mieszkalnymi.

Uwzględniając jednakże charakter opłat (czynszów) oraz pokrywanych z nich kosztów uzasadnione jest rozumienie pojęcia "zasoby mieszkaniowe" nie tylko jako lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające jego sprawne funkcjonowanie oraz administrowanie.

Przez pojęcie "zasoby mieszkaniowe" należy zatem rozumieć:

1.

budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, w szczególności: dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strychy, piwnice, komórki, garaże,

2.

pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj.: budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej, kotłownie i hydrofornie wolnostojące, osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno - remontowe,

3.

urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się ww. budynki: zbiorniki - doły gnilne, szamba, rurociągi i przewody sieci wodociągowo - kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej, sieci elektroenergetyczne i telekomunikacyjne, budowle inżynieryjne (studnie itp.), budowle komunikacyjne (np. drogi osiedlowe, ulice, chodniki), inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych (np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia).

Związane z wyżej wymienionymi budowlami (pomieszczeniami), obiektami i urządzeniami opłaty (czynsze) oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stanowią one jednocześnie przychody i koszty podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 12 ust. 1 pkt 1 oraz art. 15 ust. 1, z uwzględnieniem art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Dochód powstały z tego tytułu, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolny będzie od podatku dochodowego, o ile przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Dochody zwolnione z podatku dochodowego mogą pochodzić wyłącznie z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Zatem opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będzie dochód osiągnięty z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkalnymi, bez względu na cel, na jaki zostanie przekazany.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej znajdują się lokale mieszkalne, lokale użytkowe i garaże. Do lokali tych ustanowione są prawa: spółdzielcze własnościowe i lokatorskie, odrębna własność i najem. Spółdzielnia prowadzi dwa wyodrębnione konta bankowe bieżące: jedno dla wpłat czynszowych z lokali mieszkalnych, drugie dla wpłat czynszowych z lokali użytkowych i garaży. Ponadto, Wnioskodawca lokuje środki pieniężne na lokatach terminowych. Lokaty te - jak wskazała Spółdzielnia Mieszkaniowa - tworzone są z opłat wpłacanych przez użytkowników lokali będących w zarządzaniu Spółdzielni, związanych z eksploatacją i utrzymaniem lokali.

Kwestią wymagającą rozstrzygnięcia jest to, czy dochód uzyskany przez Wnioskodawcę z tytułu odsetek od rachunku bieżącego i lokat terminowych pochodzących z wpłat czynszowych od lokali mieszkalnych, użytkowych i garaży może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przedstawionych powyżej definicji wynika, iż lokale mieszkalne są zaliczane do zasobów mieszkaniowych.

Natomiast garaże mieszczą się w pojęciu zasobów mieszkaniowych, jeśli są w określony sposób przypisane do znajdujących się w budynku mieszkalnym lokali mieszkalnych albo wykorzystywane przez mieszkańców tego budynku. W przypadku, gdy garaże te służą osobom trzecim, nie użytkującym lokali mieszkalnych w zasobach Spółdzielni, tracą związek z celami mieszkaniowymi, gdyż są wykorzystywane w działalności innej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. W kontekście powyższego, mając na uwadze wyjaśnienie Wnioskodawcy, iż garaże nie stanowią pomieszczeń przynależnych ani do lokali mieszkalnych, ani do lokali użytkowych, wskazać należy, że tylko garaże (bez względu na formę własności) służące mieszkańcom Spółdzielni w celu zaspokojenia ich potrzeb mieszkaniowych oraz wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem, dla którego zostały wybudowane, mieszczą się w pojęciu "zasoby mieszkaniowe". Jeżeli natomiast garaże są wynajmowane osobom trzecim, niezamieszkującym w Spółdzielni Mieszkaniowej nie mogą być traktowane jak zasoby mieszkaniowe.

Z kolei lokale użytkowe nie należą do żadnej ze wskazanych powyżej grup pomieszczeń pozostałych i urządzeń wchodzących w skład budynku mieszkalnego lub znajdujących się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców (ułatwiających im dostęp do budynku mieszkalnego, zapewniających sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie). Istotą lokali użytkowych jest bowiem ich niemieszkalne przeznaczenie, co oznacza, iż nie można zaliczyć ich do zasobów mieszkaniowych.

Reasumując, dochody uzyskane z tytułu odsetek od środków pieniężnych (wpłat czynszowych) zgromadzonych na bieżącym rachunku bankowym Wnioskodawcy, pochodzące z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, tj. związanymi z lokalami mieszkalnymi oraz garażami użytkowanymi przez osoby posiadające lokale mieszkalne w Spółdzielni, korzystają ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, o ile przeznaczone zostaną na cele związane z utrzymaniem tychże zasobów.

Natomiast dochody uzyskane z tytułu odsetek od środków pieniężnych (wpłat czynszowych) zgromadzonych na bieżącym rachunku bankowym Spółdzielni Mieszkaniowej, pochodzące z innych źródeł niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, tj. związanymi z lokalami użytkowymi oraz garażami użytkowanymi przez osoby trzecie nie będącymi mieszkańcami Spółdzielni, podlegają opodatkowaniu zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, bez względu na cel na jaki zostaną przeznaczone.

Natomiast w odniesieniu do zagadnienia związanego z lokatami terminowymi, wskazać należy, że tego typu przychody, jak odsetki od środków zdeponowanych na lokatach terminowych zaliczane są do kategorii przychodu uzyskanego z kapitałów i nie można uznać, iż uzyskane zostały z działalności określonej w art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy. W tym przypadku posiadanie rachunku terminowego nie jest niezbędne dla prowadzenia działalności związanej z gospodarką zasobami mieszkaniowymi. Powierzone bankom środki pieniężne pozostają bowiem do ich dyspozycji przez dłuższy czas i w konsekwencji tej czynności wypłacane są odsetki.

Niniejszy fakt wyklucza więc zastosowanie zwolnienia przedmiotowego na podstawie powołanego wyżej przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Bez znaczenia pozostaje w tej sytuacji także cel przeznaczenia uzyskanych środków, gdyż nie został spełniony warunek co do źródła ich pochodzenia.

Reasumując, przedmiotowe odsetki od lokat terminowych, jako pochodzące z innego źródła niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, podlegają opodatkowaniu zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Rozpatrując niniejszą sprawę, należy w tym miejscu również dodać, że na tle przytoczonych definicji, odnoszących się do potocznego rozumienia użytych w ustawie podatkowej sformułowań trzeba poczynić zastrzeżenie, iż korzystając z przywołanych w nich znaczeń pojęć wyjaśniających ich potoczne, a nie prawne rozumienie należy przyjąć zasadę, iż analizując przepis podatkowy nie można opierać się wyłącznie na literalnym brzmieniu języka potocznego, bez odwołania się do funkcjonujących w systemie prawa podatkowego zasad opodatkowania. Jedną z nich, jest powszechnie akceptowana w orzecznictwie i piśmiennictwie zasada ścisłego interpretowania przepisów wprowadzających ulgi i zwolnienia podatkowe. Skutkiem stosowania tych przepisów jest bowiem ingerencja w inną, mającą podstawowe znaczenie w prawie podatkowym zasadę powszechności opodatkowania uzyskiwanych dochodów, której przejawem na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest jej art. 3 ust. 1 stanowiący, iż podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Wobec tego, definiując czy też ustalając znaczenie sformułowania "gospodarka zasobami mieszkaniowymi", nie można czynić tego w oderwaniu od innych regulacji funkcjonujących w systemie prawa podatkowego.

Jeśli zatem art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadza zwolnienie od podatku, uzależniając je od źródła dochodu jakim jest dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, to oznacza, że nie każda aktywność Spółdzielni Mieszkaniowej generująca powstanie dochodu może korzystać ze zwolnienia. Wobec tego nie wszystkie racjonalne, uzasadnione ekonomicznie i gospodarczo działania podejmowane przez Spółdzielnię skutkujące powstaniem dochodu powodują, iż zwolniony jest on od podatku, ale tylko te, których efektem jest uzyskanie dochodu wyłącznie (ściśle) z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie należy wskazać, iż powołane w treści wniosku orzeczenie sądu administracyjnego nie może wpłynąć na ocenę prawidłowości przedmiotowej kwestii. Nie negując tego orzeczenia, jako cennego źródła w zakresie wskazywania kierunków wykładni norm prawa podatkowego należy stwierdzić, iż zdaniem organu podatkowego teza badanego rozstrzygnięcia nie ma zastosowania w przedmiotowym postępowaniu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl