ILPB3/423-849/08-2/EK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-849/08-2/EK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 9 grudnia 2008 r. (data wpływu 19 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia przychodu z tytułu wniesienia do Spółki wkładu pieniężnego, w wyniku którego Spółka dokona potrącenia przysługujących wierzytelności od wspólników o dokonanie wpłat na poczet udziałów z wierzytelnościami wspólników przysługującymi od Spółki z tytułu udzielonych pożyczek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia przychodu z tytułu wniesienia do Spółki wkładu pieniężnego, w wyniku którego Spółka dokona potrącenia przysługujących wierzytelności od wspólników o dokonanie wpłat na poczet udziałów z wierzytelnościami wspólników przysługującymi od Spółki z tytułu udzielonych pożyczek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wspólnicy Spółki udzielili Jej oprocentowanych pożyczek. Wspólnicy Wnioskodawcy zamierzają zawrzeć z Nim porozumienie, które zakłada pokrycie nowych udziałów objętych przez wspólników w podwyższonym kapitale zakładowym wkładem pieniężnym równym wartości nominalnej udzielonych pożyczek. w ten sposób, Wnioskodawca stanie się wierzycielem wspólników, a wierzytelność z tego tytułu zostanie potrącona z wzajemnymi wierzytelnościami wspólników wobec Spółki o zwrot pożyczek. w wyniku potrącenia, wzajemne wierzytelności ulegną umorzeniu. w opinii Wnioskodawcy, uznawać się będzie, że Spółka zwróciła wspólnikom pożyczki, a wspólnicy wpłacili do Niej pełną kwotę pokrycia nowych udziałów równą wartości pożyczki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Czy powstanie przychód w Spółce z tytułu podwyższenia kapitału zakładowego poprzez zamianę pożyczek na udziały w Spółce.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z przepisami art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wartość wkładów pieniężnych równych wartości nominalnej pożyczek wniesionych na podwyższenie kapitału zakładowego nie będzie stanowić przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych. Kwota wpłacona przez wspólników, jako wkład pieniężny na pokrycie nowych udziałów nie będzie więc opodatkowana w Spółce.

Fakt potrącenia wzajemnych wierzytelności Wnioskodawcy i wspólników będzie dla Spółki neutralny podatkowo w takim zakresie, w jakim odnosić się będzie do zwrotu pożyczek.

Skoro w momencie otrzymania pożyczki nie stanowiły dla Spółki przychodu podatkowego, to w momencie ich zwrotu nie będą one stanowiły dla Niej kosztów podatkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Natomiast, stosownie do postanowień art. 12 ust. 4 pkt 4 ww. ustawy, do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela.

Ponadto, należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 262 § 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością następuje z chwilą wpisania do rejestru. Zatem skuteczne objęcie udziałów przez wspólników następuje w momencie zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego w sądzie rejestrowym.

Wskazać należy, że przepisy art. 12 ust. 4 ww. ustawy mają istotne znaczenie dla ustalenia zakresu przedmiotowego podatku dochodowego. Wyliczają enumeratywnie te rodzaje przychodów uzyskiwanych przez podatnika, które nie stanowią podstawy ustalenia dochodu podlegającego opodatkowaniu. Innymi słowy, art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych tworzy zamknięty katalog przychodów neutralnych podatkowo, co oznacza, że nie można go rozszerzać ponad te ich rodzaje, które wymienia ustawodawca.

Powyższe oznacza, iż zarówno wkłady pieniężne, jak i niepieniężne wnoszone na pokrycie kapitału zakładowego nie są zaliczane do przychodów w rozumieniu prawa podatkowego.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż w Spółce dojdzie do podwyższenia Jej kapitału zakładowego. Spółka i wspólnicy zamierzają również zawrzeć porozumienie, które zakładać będzie pokrycie nowych udziałów objętych przez wspólników wkładem pieniężnym równym wartości nominalnej udzielonych wcześniej pożyczek. Tym samym, Spółce przysługiwać będzie wierzytelność, która zostanie potrącona z wierzytelnościami wspólników wobec Spółki o zwrot pożyczek.

Zatem, odnosząc się do powyższego oraz mając na uwadze wskazane powyżej regulacje prawne, stwierdza się, że - zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - podwyższenie kapitału zakładowego w Spółce nie będzie skutkowało powstaniem przychodu podatkowego.

Ponadto należy zaznaczyć, iż przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego sposób objęcia przez wspólników udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki (tj. objęcie w zamian za wkład pieniężny) wynikać winien z uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego.

Jednocześnie dodaje się, iż w zakresie opisów zdarzeń przyszłych, dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od czynności cywilnoprawnych, zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl