ILPB3/423-838/08-2/KS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-838/08-2/KS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 10 grudnia 2008 r. (data wpływu 15 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością użytkuje na podstawie umowy leasingu operacyjnego samochód osobowy. Umowa leasingu operacyjnego została zawarta w dniu 17 X 2007 r. na czas określony, tj. od dnia jej zawarcia do dnia 17.X.2010 r., łącznie na 36 miesięcy.

Spółka ze względu na znaczne ograniczenie przychodów z prowadzonej działalności zamierza wypowiedzieć umowę przed terminem jej zakończenia.

Leasing dokumentowany jest comiesięczną fakturą VAT za okresowe opłaty leasingowe.

Spółka dokonała zapłaty za 12 rat w wysokości 387.522,45 PLN netto. Opłacony czynsz inicjalny, w kwocie 73.770,49 zł netto Spółka rozlicza przez konto "rozliczeń międzyokresowych kosztów", tj. zalicza w koszty danego miesiąca 1/36 wartości czynszu inicjalnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy poniesione opłaty z tytułu leasingu operacyjnego - w tym czynsz inicjalny rozliczany przez okres trwania umowy leasingowej proporcjonalnie do upływu czasu, w kwocie pozostającej do rozliczenia - będą stanowić koszt uzyskania przychodu, jeżeli umowa ta zostanie rozwiązana przed terminem jej zakończenia.

Zdaniem Wnioskodawcy, poniesione opłaty leasingowe do dnia wcześniejszego zakończenia umowy będą stanowiły koszt uzyskania przychodu. Zawarta umowa, w momencie jej podpisania, spełniała wymogi art. 17b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych; tj.:

* została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji,

* suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych.

Fakt zaś zakończenia umowy przed upływem jej podstawowego okresu - 3 lat nie powinien skutkować tym, aby dotychczas wniesione opłaty zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodu. Samochód w czasie trwania umowy był wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej i poniesione wydatki na opłaty leasingowe miały bezpośredni związek z uzyskiwanymi przychodami Spółki.

Podobnie w całości, w koszty powinna zostać zaliczona opłata czynszu inicjalnego. Spółka dotychczas, zgodnie z interpretacją organów podatkowych, dokonywała zaliczenia w koszty czynszu inicjalnego proporcjonalnie do okresu którego dotyczy. W związku z przedterminowym rozwiązaniem umowy, pozostałe nierozliczone raty, zdaniem Spółki, powinny być zaliczone jednorazowo w koszty uzyskania w momencie wypowiedzenia umowy. Opłata wstępna - czynsz inicjalny ma charakter opłaty samoistnej, nieprzypisanej do poszczególnych rat leasingowych, dlatego powinna być odniesiona w koszty w momencie zawarcia umowy. Takie stanowisko zajął również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyrokach sygn. akt III SA/Wa 24/08 z dnia 17 czerwca 2008 r. oraz III SA/Wa 221/08 z dnia 8 sierpnia 2008 r. Skoro Spółka nie rozliczyła czynszu inicjalnego jednorazowo w koszty, w momencie jego zapłaty, powinna to dokonać w momencie zakończenia umowy przed terminem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...). Kosztami uzyskania przychodu są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Zasady opodatkowania stron umowy leasingu podatkiem dochodowym od osób prawnych reguluje rozdział 4a ww. ustawy.

Artykuł 17b ust. 1 tej ustawy stanowi, iż opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

1.

została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz

2.

suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż przedmiotowa umowa leasingu operacyjnego, w momencie jej zawarcia, spełniała warunki do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów, przez korzystającego, opłat z tytułu umowy leasingowej - w tym czynszu inicjalnego, rozliczanego proporcjonalnie do okresu trwania umowy leasingowej.

Obecnie Spółka zamierza wypowiedzieć ww. umowę przed terminem jej zakończenia.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera żadnych regulacji nakazujących, by dotychczasowy korzystający musiał wyłączyć z kosztów podatkowych poniesione wydatki w sytuacji, kiedy umowa leasingu operacyjnego zostanie rozwiązana przed upływem jej podstawowego okresu.

Wobec powyższego stwierdza się, iż skoro umowa leasingu operacyjnego, w momencie jej zawarcia, spełniała warunki uprawniające do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat leasingowych, w tym czynszu inicjalnego, a następnie umowa ta zostanie rozwiązana przed upływem podstawowego okresu jej trwania, to fakt ten nie spowoduje, iż dotychczas dokonane opłaty powinny być uznane za wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. Takiego skutku rozwiązania umowy leasingu operacyjnego nie przewidują bowiem przepisy art. 16 ust. 1 i rozdziału 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Tak więc, uznać należy, iż zamiar wcześniejszego rozwiązania umowy, nie spowoduje obowiązku korekty poniesionych dotychczas opłat leasingowych - w tym czynszu inicjalnego, pod warunkiem wykazania związku pomiędzy ich poniesieniem a uzyskaniem przychodu. Natomiast pozostały do rozliczenia czynsz inicjalny, zaliczany do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu trwania umowy, w momencie jej rozwiązania, Spółka będzie miała prawo zaliczyć jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl