ILPB3/423-821/08-3/KS - Czy ponoszone przez Spółdzielnię koszty działalności społecznej i oświatowo-kulturalnej wpływają na dochód zwolniony z podatku?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-821/08-3/KS Czy ponoszone przez Spółdzielnię koszty działalności społecznej i oświatowo-kulturalnej wpływają na dochód zwolniony z podatku?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej przedstawione we wniosku z dnia 3 grudnia 2008 r. (data wpływu 9 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z działalnością społeczną oraz oświatowo - kulturalną - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony w dniu 28 stycznia 2009 r. - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z działalnością społeczną oraz oświatowo - kulturalną.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Zgodnie z art. 1 § 2 ustawy - Prawo spółdzielcze, Spółdzielnia prowadzi działalność społeczną i oświatowo - kulturalną na rzecz członków i ich środowiska. Realizacja tej działalności przejawia się poprzez organizowanie imprez integracyjnych dla członków i ich środowiska, dofinansowywaniem imprez kulturalno - sportowych prowadzonych przez szkoły, kluby sportowe i inne jednostki organizacyjne oraz dofinansowywaniem działalności stowarzyszeń i instytucji prowadzących działalność społeczno - wychowawczą na rzecz środowiska.

Zgodnie z uchwałą Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej koszty prowadzonej działalności społeczno - wychowawczej pokrywane są z opłat członków Spółdzielni i innych osób, na podstawie odrębnych umów w ramach wnoszonej opłaty oraz darowizn od podmiotów zewnętrznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy ponoszone przez Spółdzielnię koszty działalności społecznej i oświatowo - kulturalnej są kosztem uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

2.

Czy ponoszone przez Spółdzielnię koszty działalności społecznej i oświatowo - kulturalnej wpływają na dochód zwolniony z podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie pierwsze. Wniosek w zakresie pytania drugiego został rozpatrzony odrębną interpretacją wydaną w dniu 2 marca 2009 r. nr ILPB3/423-821/08-4/KS.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania pierwszego.

Zdaniem Wnioskodawcy, ponoszone koszty działalności społecznej i oświatowo - kulturalnej są kosztem uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), gdyż związane są z działalnością Spółdzielni i są częścią jej zadań statutowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego, w zakresie pytania 1, uznaje się za prawidłowe.

Podstawę prawną kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów stanowi przepis art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), zgodnie z którym, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w przywołanym art. 16 ust. 1 tej ustawy, stanowić mogą koszty uzyskania przychodu, o ile pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia Mieszkaniowa zgodnie z art. 1 § 2 ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848 z późn. zm.) prowadzi działalność społeczną i oświatowo - kulturalną na rzecz swoich członków i ich środowiska. Realizacja tej działalności przejawia się poprzez organizowanie imprez kulturalno - sportowych prowadzonych przez szkoły, kluby sportowe i inne jednostki organizacyjne oraz dofinansowywaniem działalności stowarzyszeń i instytucji prowadzących działalność społeczno - wychowawczą na rzecz środowiska.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty (...). Dochodem, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy, jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym (...).

Mając zatem na uwadze przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny, treść art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 1 § 2 ustawy - Prawo spółdzielcze należy uznać, iż pomiędzy poniesionymi przez Spółdzielnię wydatkami z tytułu prowadzonej działalności społecznej i oświatowo - kulturalnej a przychodem zachodzi związek, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a więc poniesione wydatki stanowią koszt uzyskania przychodów, pod warunkiem, że nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl