ILPB3/423-81/11-2/JG - Opodatkowanie dochodu ze sprzedaży lokali mieszkalnych i miejsc postojowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-81/11-2/JG Opodatkowanie dochodu ze sprzedaży lokali mieszkalnych i miejsc postojowych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej przedstawione we wniosku z dnia 24 lutego 2011 r. (data wpływu 28 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z podatku dochodów uzyskanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową ze zbycia lokali mieszkalnych i miejsc postojowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego dochodów uzyskanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową ze zbycia lokali mieszkaniowych i miejsc postojowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) oraz paragrafem 4 statutu Spółdzielni, wybudował budynek mieszkalny w celu sprzedaży znajdujących się w tym budynku lokali mieszkaniowych oraz miejsc postojowych w garażu wielostanowiskowym pod budynkiem. Po wybudowaniu budynku, lokale te oraz miejsca postojowe zostały zbyte wraz z udziałami w gruncie oraz częściach wspólnych budynku w drodze ustanowienia i przeniesienia odrębnej własności lokali i przeniesienia udziału we współwłasności garażu wielostanowiskowego w formie aktu notarialnego. Nabywcy tych praw nie są członkami Spółdzielni. Zgodnie z zapisami w aktach notarialnych zarząd nieruchomością przez okres gwarancji i rękojmi budynku sprawuje Spółdzielnia, w przyszłości wspólnotą zarządzać będzie Spółdzielnia lub inny podmiot. Do chwili sprzedaży lokali i miejsc postojowych budynek wraz z gruntem stanowił zasób mieszkaniowy Spółdzielni, inwestycja prowadzona była na gruncie nabytym wiele lat wcześniej w użytkowanie wieczyste Spółdzielni z przeznaczeniem pod budownictwo mieszkaniowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w świetle art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochód uzyskany ze zbycia lokali mieszkalnych i miejsc postojowych (udziałów we współwłasności garażu wielostanowiskowego) jest dochodem uzyskanym z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i w związku z tym wolnym od podatku dochodowego w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku dochodowego są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Jak stwierdziło Ministerstwo Finansów w swym piśmie z dnia 22 grudnia 2006 r. (znak: DD6-8213-438/WK/06/339/391) przez "zasoby mieszkaniowe", o których mowa w ww. przepisie należy rozumieć:

* budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami,

* pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych,

* urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się ww. budynki mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych.

Budowanie budynków z lokalami oraz garażami wielostanowiskowymi jest ustawowym i statutowym przedmiotem działalności Spółdzielni. W wyniku wybudowania takiego budynku powstał zasób mieszkaniowy Spółdzielni, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Zbycie tego zasobu w drodze ustanowienia odrębnej własności lokali oraz praw do miejsc postojowych i dalsze zarządzanie budynkiem przez Spółdzielnię przez czas określony w aktach notarialnych stanowi gospodarkę zasobami mieszkaniowymi. Brak członkostwa osób na rzecz których następuje zbycie lokali nie ma znaczenia w sprawie, ponieważ obecnie można posiadać własnościowe prawo do lokalu lub odrębną własność w zasobach spółdzielczych nie będąc członkiem spółdzielni. Pojęcie "zasoby mieszkaniowe" należy rozumieć szeroko jako zasoby służące celom mieszkalnym.

Dochód powstały z tego tytułu (uzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowymi), w tym ze zbycia lokali i miejsc postojowych, wolny będzie od podatku dochodowego w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy, jeżeli zostanie przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych. Stanowisko to znajduje potwierdzenie w interpretacjach Izb Skarbowych w Warszawie z dnia 25 lutego 2010 r. (IPPB3/423-834/09-4/EŻ) i w Bydgoszczy z dnia 22 marca 2010 r. (ITPB3/423-21/10/AW) oraz z dnia 6 listopada 2009 r. (ITPB3/423-454b/09/PS).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. - określana dalej "u.p.d.o.p."), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

W myśl zaś art. 7 ust. 2 u.p.d.o.p. dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 u.p.d.o.p., wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

W świetle powyższego opodatkowaniu podlegać będą:

* dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych,

* dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Powołana ustawa o podatku dochodowym nie zawiera definicji: "zasobów mieszkaniowych" oraz "gospodarki zasobami mieszkaniowymi", dlatego też należy sięgnąć do wykładni językowej powyższych pojęć.

Przez "zasoby mieszkaniowe", o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 u.p.d.o.p., należy rozumieć nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, a także ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie.

Zasadne jest więc zaliczenie do zasobów mieszkaniowych:

1.

budynków mieszkalnych wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, w szczególności: dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strychy, piwnice, komórki, garaże,

2.

pomieszczeń znajdujących się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związanych z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, w szczególności: budynków (pomieszczeń) administracji osiedlowej, kotłowni i hydroforni wolnostojących, osiedlowych warsztatów (zakładów) konserwacyjno-remontowych,

3.

urządzeń i uzbrojenia terenów, na których znajdują się ww. budynki, w szczególności: zbiorników-dołów gnilnych, szamb, rurociągów i przewodów sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej, ciepłowniczej, sieci elektroenergetycznych i telefonicznych, budowli inżynieryjnych (studni itp.), budowli komunikacyjnych (np: drogi osiedlowe, ulice, chodniki), innych budowli i urządzeń związanych z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mających wpływ na prawidłowe funkcjonowanie budynków mieszkalnych (np: latarnie oświetleniowe, ogrodzenia).

4.

gruntów na których posadowione są budynki mieszkalne.

W odniesieniu do drugiego z ww. pojęć wskazać należy, iż z definicji zawartej w Słowniku Języka Polskiego (Wydawnictwo PWN) wynika, że pojęcie "gospodarki" nie ogranicza się tylko do zarządzania i dysponowania, ale obejmuje także całość mechanizmów i warunków działania podmiotów gospodarczych związanych z wytwarzaniem i podziałem dóbr i usług. Uwzględniając zakres tak rozumianego pojęcia "gospodarka" oraz pojęcia "zasoby mieszkaniowe", na które składają się m.in. lokale mieszkalne wraz z przynależnymi do nich pomieszczeniami (tj. np. garażami i miejscami postojowymi), uzasadnione jest twierdzenie, że przez gospodarkę zasobami mieszkaniowymi należy rozumieć całość działań mających na celu prawidłowe gospodarowanie substancją mieszkaniową znajdującą się w budynku mieszkalnym. W pojęciu tak rozumianej gospodarki zasobami mieszkaniowymi mieści się także działalność polegająca na sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z przynależnymi do nich pomieszczeniami.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia Mieszkaniowa w ramach swojej działalności wybudowała budynek mieszkalny w celu sprzedaży znajdujących się w tym budynku lokali mieszkalnych i miejsc postojowych w garażu wielostanowiskowym pod budynkiem wraz z udziałami w gruncie oraz częściami wspólnymi budynku. Budowanie budynków z lokalami oraz garażami wielostanowiskowymi jest ustawowym i statutowym przedmiotem działalności Spółdzielni. Do chwili sprzedaży lokali i miejsc postojowych budynek wraz z gruntem stanowił zasób mieszkaniowy Spółdzielni.

W związku z powyższym dochód uzyskany przez Spółdzielnię ze sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z przynależnymi do nich prawami do miejsc postojowych stanowi dochód pochodzący z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Dochód ten w przypadku przeznaczenia go na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych (np. remonty, bieżące opłaty eksploatacyjne) podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych (art. 17 ust. 1 pkt 44 u.p.d.o.p.).

Reasumując, uzyskany przez Spółdzielnię dochód ze sprzedaży lokali mieszkalnych i miejsc postojowych (udziałów we współwłasności garażu wielostanowiskowego) stanowi dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, który na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych korzysta ze zwolnienia przedmiotowego - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych organów podatkowych należy stwierdzić, iż wydane zostały w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl