ILPB3/423-771/09-4/KS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-771/09-4/KS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 4 września 2009 r. (data wpływu 14 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów z tytułu opłat licencyjnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* ustalenia wartości początkowej znaków towarowych wniesionych do spółki osobowej w formie wkładu niepieniężnego,

* amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych,

* przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów z tytułu opłat licencyjnych,

* kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży znaków towarowych wniesionych do spółki osobowej w formie wkładu niepieniężnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka jest jednym z podmiotów grupy kapitałowej (dalej: "Grupa") zajmującej się produkcją i sprzedażą leków. w ramach prowadzonej przez Nią działalności doszło do wytworzenia znaków towarowych, na które uzyskano prawa ochronne 1. Spółka nabyła także prawa ochronne do znaków towarowych od podmiotów trzecich (dalej łącznie: "Znaki").

W chwili obecnej, w wyniku podjętych decyzji biznesowych, Grupa rozważa przeprowadzenie reorganizacji swojej działalności w zakresie struktury własności znaków towarowych. w związku z tym, planowane jest wniesienie przez Spółkę (oraz przez inne podmioty z Grupy 2) posiadanych przez nie Znaków do nowo powstałej spółki osobowej (dalej: "Spółka osobowa").

Wartość wkładu niepieniężnego zostanie określona w umowie Spółki osobowej, w wysokości wartości rynkowej przedmiotu aportu 3 (tj. Znaków) z dnia dokonania wkładu.

Po dokonaniu reorganizacji (wniesieniu przez wspólników znaków towarowych aportem do Spółki osobowej), Spółka osobowa, na podstawie zawartej umowy licencyjnej, będzie obciążać poszczególnych wspólników (w tym również Spółkę) opłatami licencyjnymi z tytułu korzystania z praw do Znaków. Opłaty te będą skalkulowane w ten sposób, że ich wysokość zależeć będzie od rzeczywistego korzystania ze Znaków przez poszczególne podmioty (wspólników).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

W jakiej wartości dla celów amortyzacji podatkowej przedmiotowe Znaki powinny zostać ujęte w ewidencji Spółki osobowej.

2.

Czy odpisy amortyzacyjne dokonywane przez Spółkę osobową stanowić będą koszt uzyskania przychodów dla wspólników Spółki osobowej (w odpowiedniej proporcji, wynikającej z umowy spółki). Czy odpisy te powinny być dokonywane od miesiąca następującego po miesiącu dokonania aportu i wprowadzenia Znaków do ewidencji Spółki osobowej. Czy okres amortyzacji przedmiotowych znaków wynosić będzie co najmniej 60 miesięcy.

3.

Czy opłaty licencyjne, którymi Spółka osobowa będzie obciążać Spółkę (z tytułu korzystania z praw do Znaków) stanowić będą dla Spółki koszt uzyskania przychodów. Czy przychody generowane z tego tytułu przez Spółkę osobową stanowić będą przychód wspólników Spółki osobowej (w odpowiedniej proporcji, wynikającej z umowy spółki).

4.

W jaki sposób - w razie sprzedaży Znaków przez Spółkę osobową - powinny zostać określone koszty uzyskania przychodów Spółki będącej wspólnikiem Spółki osobowej.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź w zakresie pytania nr 3. Wniosek w pozostałej części został rozpatrzony odrębnymi interpretacjami indywidualnymi, i tak:

* w zakresie pytania nr 1 w dniu 4 grudnia 2009 r. nr ILPB3/423-771/09-2/KS,

* w zakresie pytania nr 2 w dniu 4 grudnia 2009 r. nr ILPB3/423-771/09-3/KS,

* w zakresie pytania nr 4 w dniu 4 grudnia 2009 r. nr ILPB3/423-771/09-5/KS.

Zdaniem Wnioskodawcy, opłaty licencyjne z tytułu korzystania z praw do Znaków, którymi Spółka osobowa będzie obciążać Spółkę, będą stanowiły dla Spółki koszty uzyskania przychodów.

Przychód osiągany przez Spółkę osobową, z tytułu opłat licencyjnych płatnych przez wspólników korzystających ze Znaków stanowić będzie przychód podatkowy poszczególnych wspólników (w tym Spółki), w odpowiedniej proporcji, wynikającej z umowy spółki.

UZASADNIENIE

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają przepisy art. 15 i 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 15 ust. 1 tej ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych enumeratywnie w art. 16 ust. 1 ustawy.

Wydatki ponoszone przez podatników, aby mogły zostać uznane za koszty uzyskania przychodów, muszą spełniać następujące warunki, tj. muszą:

* mieć rzeczywisty (definitywny) charakter;

* pozostawać w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą;

* być poniesione w celu uzyskania przychodów, zachowania lub zabezpieczenia ich źródła lub mogą mieć inny wpływ na wielkość osiągniętych przychodów;

* zostać właściwie udokumentowane.

W ocenie Spółki, wszystkie powyższe wymogi uznać należy za spełnione w przypadku ww. opłat licencyjnych, ponoszonych przez Spółkę na rzecz Spółki osobowej. w szczególności, możliwość korzystania ze Znaków niewątpliwie przyczyniać się będzie do generowania przychodów przez Spółkę - dzięki Znakom produkty Spółki są rozpoznawalne przez klientów i postrzegane jako gwarantujące wysoką jakość. Uiszczanie opłat licencyjnych wiązać się będzie zatem z uzyskiwanymi przez Spółkę przychodami z tytułu sprzedaży produktów farmaceutycznych.

Stanowisko, że wartość opłat licencyjnych ponoszonych na rzecz spółki osobowej, za prawo do korzystania ze znaku towarowego stanowi koszt podatkowy korzystającego znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach prawa podatkowego (m.in.: pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 18 czerwca 2008 r. (IBPB3/423-228/08/BG)).

Jak już wcześniej zaznaczono, Spółka osobowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego (jest podmiotem transparentnym dla celów podatku dochodowego). w związku z tym, nie rozpoznaje ona przychodów podatkowych i kosztów uzyskania tych przychodów. Przychody i koszty spółki osobowej wpływają na wielkość przychodów i kosztów podatkowych wspólników spółki osobowej, stosownie do wielkości posiadanych przez tych wspólników udziałów w zyskach spółki osobowej. w przypadku wspólników będących osobami prawnymi, przychody i koszty uzyskania przychodów określane są zgodnie z art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowiącym, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. w przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Dlatego też, zdaniem Spółki, przychody z tytułu opłat licencyjnych płatnych przez wspólników z tytułu korzystania z praw do Znaków, generowane przez Spółkę osobową, stanowić będą przychód podatkowy wspólników. Wielkość tego przychodu, rozpoznawana przez poszczególnych wspólników (w tym przez Spółkę), określana będzie w odpowiedniej proporcji, wynikającej z umowy spółki.

W związku z powyższym, Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości przedstawionego stanowiska.

1 Prawa do znaku towarowego na mocy decyzji Urzędu Patentowego.

1 Spółki kapitałowe, będące podatnikami podatku CIT.

1 W celu określenia wartości rynkowej Znaków przeprowadzona zostanie niezależna wycena.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, w zakresie pytania nr 3, uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodów, muszą być spełnione następujące warunki:

* został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika,

* jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

* pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

* poniesiony został w celu uzyskania przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,

* został właściwie udokumentowany,

* nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Decydującym czynnikiem pozwalającym zaliczyć dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów jest zatem poniesienie go w celu osiągnięcia przychodu, przy czym każdy wydatek - poza wyraźnie wskazanym w ustawie - wymaga indywidualnej oceny pod kątem adekwatnego związku z przychodami i racjonalności działania dla osiągnięcia przychodu. Przy kwalifikowaniu poniesionych wydatków trzeba brać pod uwagę ich celowość oraz potencjalną możliwość przyczynienia się wydatku do osiągnięcia przychodu, a także racjonalność wydatków, to znaczy ich adekwatność do rzeczywistych potrzeb i zakresu prowadzonej działalności oraz konieczność ich poniesienia dla osiągnięcia przychodu.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca, w wyniku podjętych decyzji biznesowych, rozważa przeprowadzenie reorganizacji swojej działalności w zakresie struktury własności znaków towarowych. w związku z powyższym, planuje wnieść posiadane znaki towarowe do nowo powstałej spółki osobowej. Następnie, na podstawie umowy licencyjnej pomiędzy spółką osobową a wspólnikami - w tym Spółką - spółka osobowa będzie obciążać wspólników opłatami licencyjnymi z tytułu korzystania z praw do znaków.

W ocenie Spółki, możliwość korzystania z praw do znaków towarowych niewątpliwie przyczyni się do wygenerowania większych przychodów z tytułu sprzedaży produktów farmaceutycznych. Uiszczanie opłat licencyjnych wiązać się będzie zatem z uzyskiwanymi przez Spółkę przychodami.

Przedmiotowe wydatki - jako związane z wykorzystaniem tych znaków - spełnią przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tym samym, Spółka będzie uprawniona do zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów.

Wobec powyższego, wartość opłat licencyjnych uiszczanych na rzecz spółki osobowej z tytułu korzystania z praw do znaków towarowych stanowić będzie dla Spółki koszt uzyskania przychodów, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, spółka osobowa jest neutralną (transparentną) strukturą w odniesieniu do podatków dochodowych.

Stosownie do art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. w przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku (art. 5 ust. 2 ww. ustawy).

Zasady wykładni systemowej nakazują przyjąć, że podział przychodów i kosztów między wspólnikami spółki osobowej, w tym Spółką będącą osobą prawną, powinien być dokonany jednolicie, w takiej proporcji, w jakiej Spółka ta partycypuje w zyskach spółki osobowej.

Zatem proporcję, o której mowa w art. 5 powołanej ustawy, ustala się w stosunku do przysługującego wspólnikowi będącego osobą prawną udziału w przychodach i kosztach spółki osobowej, stosownie do postanowień zawartych w umowie spółki, przy czym pod pojęciem udziału należy rozumieć udział w zyskach tej spółki.

Powyższe oznacza, iż przychody z udziału w spółce osobowej z tytułu korzystania z praw do znaków towarowych przez wspólników spółki osobowej łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału w zyskach tej spółki.

Reasumując, przychody generowane przez spółkę osobową, z tytułu opłat licencyjnych płatnych przez wspólników w związku z korzystaniem przez nich (w tym przez Spółkę) z praw do znaków towarowych, stanowić będą dla Spółki przychód podatkowy w takiej proporcji, w jakiej Spółka partycypuje w zyskach spółki osobowej.

W odniesieniu do powołanych przez Spółkę pism stwierdzić należy, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Jednocześnie mając na uwadze, że stroną wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest Spółka Akcyjna, tj. przyszły wspólnik spółki osobowej, zaznacza się, iż niniejsza interpretacja nie ma mocy wiążącej dla pozostałych wspólników tej spółki osobowej.

W związku z powyższym, informuje się, że uzyskanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przez wspólników spółki osobowej, wchodzących w skład grupy kapitałowej, możliwe jest poprzez złożenie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wraz ze spełnieniem wszystkich warunków określonych w art. 14b i 14f ustawy - Ordynacja podatkowa przez tychże wspólników.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl