ILPB3/423-73/07-2/MC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-73/07-2/MC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Uniwersytetu Z., przedstawione we wniosku z dnia 23 sierpnia 2007 r. (data wpływu 31 sierpnia 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodu z udziału w zyskach osób prawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodu z udziału w zyskach osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Uniwersytet Z. posiada 100% udziałów w uczelnianym Towarzystwie B. S. Sp. z o.o. Udziały te obejmowane były zarówno za wkłady pieniężne, jak i niepieniężne, w tym prawo wieczystego użytkowania gruntów. W najbliższym czasie planowane jest przystąpienie do procedury likwidacji Spółki. Zgodnie z art. 282 § 1 Kodeksu spółek handlowych likwidatorzy podejmą czynności zmierzające do zakończenia interesów bieżących Spółki, ściągnięcia wierzytelności oraz wypełnienia zobowiązań spółki. Pozostały po zakończeniu czynności likwidacyjnych majątek spółki, w tym prawo wieczystego użytkowania gruntu oraz budynek znajdujący się na tym gruncie zostanie przekazany jedynemu Wspólnikowi - Uniwersytetowi Z., na podstawie art. 286 § 1 Kodeksu spółek handlowych oraz uchwały zgromadzenia wspólników.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy od wartości przejętego po zakończeniu likwidacji spółki majątku, przekraczającego wysokość posiadanych udziałów, Uniwersytet Z. powinien zapłacić podatek dochodowy od osób prawnych czy też będzie z tego obowiązku zwolniony.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej. Przepisem tym objęty jest każdy dochód uzyskany w związku z likwidacją osoby prawnej, bez rozgraniczenia na dochód z nieruchomości czy też walorów pieniężnych.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów lub akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia, a także zwróconych udziałowcom (akcjonariuszom) dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.

Wobec tego, dochodem do opodatkowania będzie, zdaniem uczelni, nadwyżka pomiędzy majątkiem uzyskanym przez udziałowca z likwidacji Spółki nad kosztami nabycia, względem objęcia przez niego udziałów w spółce likwidowanej. Oznacza to, że faktycznie opodatkowaniu podlegać będą wpływy uzyskane z likwidacji spółki tylko w części, którą stanowi nadwyżka tych wpływów ponad równowartość wkładów pieniężnych i niepieniężnych wniesionych w zamian za nabyte lub objęte udziały (art. 15 ust. 1j i 1o ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

W ocenie Wnioskodawcy, Uniwersytet Z. nie będzie zwolniony z obowiązku zapłaty podatku od udziału w zyskach osób prawnych, albowiem na mocy art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym, zwolnieniu z podatku dochodowego podlega wyłącznie działalność uczelni, o której mowa w art. 13 ust. 1 i art. 14 ww. ustawy, i to na zasadach określonych w odrębnych ustawach. Powołane wyżej artykuły odnoszą się do działalności związanej z podstawowymi zadaniami uczelni, do których należą w myśl art. 13 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym:

1.

kształcenie studentów w celu ich przygotowania do pracy zawodowej;

2.

wychowywanie studentów w poczuciu odpowiedzialności za państwo polskie, za umacnianie zasad demokracji i poszanowanie praw człowieka;

1.

prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych oraz świadczenie usług badawczych;

2.

kształcenie i promowanie kadr naukowych;

3.

upowszechnianie i pomnażanie osiągnięć nauki, kultury narodowej i techniki, w tym poprzez gromadzenie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych i informacyjnych;

4.

kształcenie w celu zdobywania i uzupełniania wiedzy;

5.

stwarzanie warunków do rozwoju kultury fizycznej studentów;

6.

działanie na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych.

Natomiast w myśl art. 14 ww. ustawy także prowadzenie domów studenckich i stołówek studenckich.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W analizowanym zdarzeniu przyszłym zastosowanie znajduje art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), zgodnie z którym dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

W świetle powyższego dochodem z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest również wartość majątku otrzymanego przez udziałowców po likwidacji osoby prawnej. Dochód ten podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 22 ust. 1 oraz art. 26 ust. 1 powołanej ustawy, w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Jednocześnie, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 ww. ustawy, do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów lub akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu ich umorzenia oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej - w części stanowiącej koszt ich nabycia lub objęcia, a także zwróconych udziałowcom (akcjonariuszom) dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.

Oznacza to, że przychód udziałowca z tytułu likwidacji osoby prawnej, podlegający opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych, stanowi tylko nadwyżka wpływów z tego tytułu ponad równowartość wkładów pieniężnych i niepieniężnych wniesionych w zamian za nabyte lub objęte udziały.

Powyższe przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odnoszą się do majątku, jaki otrzyma Uniwersytet Z po likwidacji uczelnianego Towarzystwa B. S. Sp. z o.o. W tym przypadku nie znajduje natomiast zastosowania art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2005 r. Nr 164, poz. 1365 z późn. zm.), zwalniający z podatku dochodowego wyłącznie podstawową działalność uczelni, o której mowa w art. 13 ust. 1 i art. 14 ww. ustawy.

Reasumując, Uniwersytet Z. powinien zapłacić podatek dochodowy od osób prawnych od wpływów uzyskanych z likwidacji Towarzystwa B. S. Sp. z o.o. tylko w części, którą stanowi nadwyżka tych wpływów ponad równowartość wkładów pieniężnych i niepieniężnych wniesionych w zamian za nabyte lub objęte udziały.

Nadmienić również należy, iż zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 oraz ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów (...) w części przeznaczonej i - bez względu na termin - wydatkowanej na te cele.

Stosownie natomiast do treści art. 26 ust. 1a ww. ustawy, zryczałtowanego podatku dochodowego, o którym mowa w ust. 1, nie pobiera się, jeżeli podatnicy, wymienieni w art. 17 ust. 1, korzystający ze zwolnienia w związku z przeznaczeniem dochodów na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, złożą płatnikowi najpóźniej w dniu dokonania wypłaty należności oświadczenie (CIT-5), że przeznaczą dochody z dywidend oraz z innych przychodów z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych - na cele wymienione w tym przepisie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl